ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2010
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
MAY-2010

Disneyland - doar pentru copilul din tine!

Am ajuns la Disneyland Paris pe 29 mai tot gandindu-ne ca nu putem rata unul din cele mai vizitate parcuri din Europa.

Din centrul Parisului, unde am stat la Pullman Paris Tour Eiffel, se ajunge usor la Disneyland, pentru ca statia de metrou era f. f. aproape (statia Bir -Hakeim), se merge pe magistrala 6 pana la statia Charles de Gaulle-Etoile, de unde se ia metroul pe magistrala A catre Disneyland care este punctul terminus. Costul unui bilet este 1,70 euro /o calatorie, dar el este valabil ptr toate transferurile posibile intre magistrale, si lucru important, nu aruncati biletul, pentru ca va trebuie la portile de intrare de la fiecare magistrala.

Calatoria a durat aprox 35-40 min, pigmentata de o trupa de lautari pe care-i auzeam din vagonul vecin, sunetul de vioara si acordeon nelasand loc de indoiala asupra provenientei instrumentistilor. Popor mult urca si coboara in metrou, dar aglomerat a fost abea la orele dupa-amiezii si mai ales pe statiile centrale.

Statia de metrou este chiar in incinta Disneylandului, dar am vazut si uriasele parcari ptr autocare, accesul catre parc fiind facilitat ptr toate mijloacele de transport, ptr ca exista mult interes.

Pentru cei neavizati si care nu s-au documentat ce si cum e cu Disneyland (noi eram unii dintr-aceia!) un punct de informare, documentatie, dar si de vanzare de bilete, cu personal binevoitor si vorbitor de limbi de circulatie internationala, situat chiar in centru, sta la dispozitie ptr orice lamurire. Inclusiv cum si cu ce sa ajungi sau sa pleci. Si multe altele pe care un turist s-ar gandi sa intrebe. De exemplu ce ar fi mai bine sa faca intr-o situatie sau alta, ce parc merita sa vada functie de varsta si de timpul disponibil...

Lamuriti oarecum despre optiunile noastre si posibilitatile parcului am ales un bilet de 53 euro cu care aveam acces in unul din cele doua parcuri: Disneyland Parc sau Walt Disney Studios. Am optat ptr primul gandindu-ne la indepartata copilarie cand cenusiile programe TV ceausiste erau luminate rar si prea putin de desenele animate cu Mickey si Donald, desi ar fi fost interesant de vazut cum se anima desenele si toate ingineriile, mai nou informatice care dau viata unor personaje din varful penitei.

Vremea n-a fost tocmai grozava, un cer innorat, ploi scurte, intense si marunte precum si rarele aparitii ale soarelui concurand la impresia unei zile cenusii. Nici macar revarsarea de culori vii si melodii voioase nu mi-au schimbat impresia.

Per ansamblu, pentru mine Disneyland a fost doar o mare dezamagire... Spun asta pentru ca aglomerarea de butaforie si spuma expandata laborios vopsita si conformata nu m-au convins ca sunt pe un taram de basm. Poate pentru ca nu ai am 6 ani, dar poate si pentru ca in spatele efortului scenografic si regizoral e mult prea evident interesul comercial... Totul se vinde si totul se comercializeaza: suvenirurile si locurile in trenuletele mai mult sau mai putin speciale, imaginea personajelor animate pentru care stai la rand sa te imbratiseze si sa te fotografiezi, apa, pop-cornul si fast-food-ul, poate ca din prisma adultului care sunt si care n-a putut fii convins sa redevina copil, strategia de marketing a fost mult prea evidenta.

Ce nu mi-a placut in mod clar: aglomeratia sufocanta, marea de oameni cu copii epuizati, palizi si picotind (asta era pe la ora 17.00 - 18.00 deja) bantuind pe aleile parcului, aglomeratia din restaurante (majoritatea niste fast-food-uri din cele mai nesanatoase), cozile lungi, in ciuda FastPass-ului, ce-i drept cu timp de asteptare clar afisat, dar o ora de stat in picioare la rand ramane o ora! senzatiile tari si scurte mult exagerate in pliante ca si emotie, cartonajul vopsit si construit dar care tot carton ramane, prea multele magazine cu obiecte amintind de Disney, lungi galerii comerciale cu carpe si carpite (cum spunea fiica mea odata), masti, rochite si canute, la preturi nu tocmai mici, dar in fata carora cedezi (mai ales copiii!).

Nu mi-a placut densitatea de obiective asa-zis senzationale din cele patru arii tematice (Frontierland, Adventureland, Fantasyland, Discoveryland), cabane, corturi si teatre, alei, carute si barci, carusele, labirinturi si monstri, castele, vehicule pe sine sau pe roti, pe apa sau (aproape) in aer, toate se inghesuie intr-un spatiu prea mic. Sau asta e aparenta. De aici si senzatia de aglomeratie. Putinatatea locurilor de odihna m-a facut, si nu numai pe mine, sa resimt din plin ziua ca pe un test de anduranta. Spre sfarsitul zilei nimeni nu mai zambeste, nu sunt rasete ci doar grimase, fete lungi si obosite. Totul seaman cu un maraton fara castigatori...

Ce mi-a placut: spectacolul din Central Plaza, coregrafie si muzica antrenanta, personaje simpatice (N. B. - am remarcat diplomatia cu care personajele create de Pixar, studio francez, au fost integrate printre celelalte); mi-au placut floricelele de porumb glazurate, am mancat si-am savurat; calatoria cu vasul Mark Twain, pe apa, lipsita de peripetii dar trimitandu-ma la blandul Mississipi; mi-au placut grija pentru siguranta vizitatorilor, grija pentru confortul copiilor care au la dispozitie carucioare (si parintii sunt castigati); spatiile verzi pline de flori; multitudinea de grupuri sanitare cu toate facilitatile, curate si spatioase;

Sunt o multime de localuri de mancat (n-o sa zic restaurante ptr ca e o exagerare) 34 in Disneyland Park si 9 in WD Studios, majoritate fast food-uri, cateva cu auto servire (cum este Blue Lagoon de ex) cateva tip bufet cat-poti-sa-mananci (The LuckyNugget Saloon). Dar peste tot e o aglomeratie de nedescris, sa gasesti o masa poate insemna o incercare, iar la ora pranzului curatenia incepe sa scartaie.

Mi-au placut si manusile uriase, palariile de personaje, care oricat ai fi de trist, le pui si gata! esti de tot hazul!!

Am facut si o calatorie cu trenul Disney, in jurul parcului, dar lungile stationari in statii (cate 15-20 min) au cupat farmecul presupus al drumului.

Asadar, am petrecut o zi la Disneyland, si inca si acum cand scriu ma incearca senzatii contradictorii: sa zic de bine, sa zic de rau!?!

Trebuie sa fii oarecum avertizat despre ce inseamna aceasta mica excursie: sa mergi mult, sa stai mult in picioare, sa rezisti stress-ului pe care-l genereaza aglomeratia, sa mananci din traista sau niste chestii prajite (insotite de nelipsitii french frites). Trebuie sa stii de la inceput ca este un parc de distractii frumos cosmeticit, dar care are la baza aceleasi principii economice sanatoase, de care trebuie sa faci abstractie daca vrei sa nu mai fii adult pret de 6-7 ore. Trebuie sa aplici "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!", sa nu ai asteptari prea mari, sa zimbesti sau sa razi simplu, copilareste, la toate prostioarele, asa cum faceam mai demult cand Donald o incasa, Chip si Dale ii faceau farse si Pluto se impiedica in lungile-i urechi.

Trebuie sa vezi Disneyland! Cat timp mai esti copil!

P. S. - Brincusi spunea "Cand nu mai suntem copii, suntem deja morti" si din aceasta perspectiva, Disneyland e ca o gura de apa vie.

Trimis de TORA INGRID in 02.06.10 16:53:44

VIZUALIZĂRI: 5502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pentru cei certati cu legea , duba politiei de pe Main Street ofera transport la cerere !

Dragoș_MD
[02.06.10 18:48:46]

Totul se vinde si totul se comercializeaza: (...) locurile in trenuletele mai mult sau mai putin speciale

cu asta nu-s de acord; in interiorul parcului, toate atractiile sunt incluse in pretul biletului. daca rezistati tentatiilor din carciumi si pravalii, chiar se poate spune ca "scapati ieftin". sort of...

[02.06.10 18:53:51]

efectuat mica corectura solicitata de autoare in textul review-ului.

pepsi70ro
[02.06.10 18:56:57]

Foarte frumos, mi-a placut cum ai descris experienta adultului din Disneyland, ma intreb ca atunci cand voi ajunge cine o sa vrea sa intre primul eu sau copii? Felicitari!

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
[02.06.10 19:06:44]

Era un eufemism, dar multumesc ca mi-ai atras atentia, exprimarea stangace da nastere la neintelegeri... Asa este, totul e gratuit in interiorul parcului, doar timpul " costa ", ca sa fac o gluma.

Tentatiile din carciumi si pravalii sunt doar cu numele si ai dreptate, Disneylandul a fost cea mai ieftina distractie din veselul Paris.

Poate ca review-ul meu contravine parerii generale despre Disneyland, dar asa l-am perceput eu, ca incarcat de un mercantilism bine ambalat. Si iarasi poate... poate daca eram cu copiii de mana vedeam totul prin ochii lor, dar asa, patru adulti, au analizat totul asteptand o bagheta magica sa-i duca inapoi in timp...

Diaura*
[03.06.10 10:58:56]

TORA INGRID, este normal sa fie aglomeratie mare. Sunt atat de multi oameni si omuleti (adica parinti si copii) care doresc sa vada si sa se distreze acolo.

Felicitari pentu multitudinea de informatii si pentru modul in care descrii totul.

pingo_doce
[03.06.10 13:30:18]

Ai un vot de la mine Tora Ingrid. Foarte bun si la subiect review-ul tau. Sa inteleg ca nu are de ce sa-mi para rau ca nu am fost si eu la Disneyland Paris??

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
[03.06.10 14:52:40]

Nu spun nimic despre regrete, eu nu regret ca am fost, remarcam doar dezamagirea vis-a-vis de asteptarile mele.

Dar daca ai ocazia, du-te, mai bine sa vezi ceva si sa-ti placa sau nu, decat sa vezi prin ochii altora.

[04.06.10 09:59:38]

Sper sa placa melodia atasata, putem schimba la cerere!

Adriana01
[07.06.10 11:13:25]

Tora, dar pana la urma care erau asteptarile tale? Nu cred ca este dificil de anticipat ceea ce ai constatat tu. Iar bucuria de a fi acolo nu poate veni decat din faptul ca, in ciuda acestor constatari realiste, iti asumi ignorarea lor si intoarcerea la starea de incantare specifica copilariei.

Review-ul tau este unul la obiect, ne ajuta (intrucat plecam peste 3 saptamani) sa ne facem o parere generala asupra locului, sa ne dam seama cum putem sa ne pregatim pt a minimiza "neajunsurile". Cat despre incantare, cu siguranta va fi din belsug daca vom reusi sa privim totul prin ochii copilului nostru!

georgiana
[17.06.10 13:08:44]

Cred ca totul e o chestie de stare! Eu te inteleg perfect, cu toate ca nu am fost acolo!

Oboseala, aglomeratia, caldura si... noul... te-au adus sa ai opinii contradictorii despre locul acela mult visat de toti!

Mi-a placut mult cum ai descris si mai ales fotografiile!

catalinalupu
[17.06.10 13:49:10]

e normal sa vezi cu alti ochi ...asa ma astept sa fie si la noi la anul...fimiu o sa aibe aproape 6 iar noi...destui..sper sa pot fi relaxata pentru 4 zile de Disney

essential1975
[06.07.10 11:40:56]

tot ceea ce ai scris este adevarat. am fost acolo cu fetita mea de 6 ani(la vremea vizitei). din pacate timpul nu ne-a permis sa luam bilet decat pentru o zi. asta ne-a facut sa ne inscriem si noi in acel maraton de care vorbesti. imi voi face timp sa scriu si eu impresiile mele poate cine stie... ajuta pe cineva. ai votul meu.

dorgo
[28.07.10 19:14:20]

Daca-ti faci rezervare din timp, cu 2-3 saptamani inainte pe internet, poti lua un bilet la Eurodisney nu cu 63 de euro ci cu 42 sau poate chiar 38 de euro... e ca la zborurile "low-cost" sau ca la TGV-uri, un drum sa zicem Paris-Tours (de unde incep castelele Loarei) costa 42 euro, dar daca-l rezervi cu o luna inainte poate costa doar... 18 euro.

Adriana01, catalinalupu, Diaura*, dorgo, essential1975, georgiana, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):