Impresii și recomandări [pag. 2756 / 3973]
Afișate impresii [27551 - 27560] din total 39724 impresii de CĂLĂTORIE
Excursii / activități opționale în Kusadasi / KUSADASI
- IULIE, 2010
- de: verobutterfly [05.08.10]
- RECOMANDĂ
La pescuit in Marea Egee!
Se apropia data plecarii si noi nu ajunsesem inca la pescuit! O adevarata tragedie pentru iubitul meu care pleaca peste tot dotat cu undite si cu tot tacamul! In penultima zi m-am gandit ca n-ar fi rau sa-i fac si lui pe plac (dupa ce m-a plimbat si am vazut multe locuri frumoase) si sa mergem dupa-amiaza la o mica partida de pescuit. Ne-am pregatit bagajul si am plecat incantati spre Insula Porumbeilor - acolo vazusem noi cu cateva zile inainte ca ar fi stanci in apa si evident ar sta [...] — vezi review [+15 poze]
O zi în Theologos / KASTRO & THEOLOGOS
- IULIE, 2010
- de: almona [03.08.10]
- RECOMANDĂ
Theologos intre vechi si nou
O plimbare la pas prin fosta capitala a insulei poate sa iti incarce bateriile intr-un mod neasteptat si pentru multa vreme. Am ales pentru aceasta dimineata unei zile de duminica in care pe litoral se anuntau peste 40 de grade. Din Potos se ajunge foarte usor, cu autobuzul local, in circa 10 minute si cu doar 1, 4 euro de persoana pe sens. Noi l-am ratat pe cel de la ora 9. 35 si am luat un taxi (14 euro) care ne-a lasat in centrul satului, exact unde opreste autobuzul. Am fotografiat [...] — vezi review [+20 poze]
O zi în Milli Park (Parcul Naţional Peninsula Dilek) / KUSADASI
- IULIE, 2010
- de: verobutterfly [03.08.10]
- RECOMANDĂ
Milli Park - Munte si Mare la pachet
Am vrut o zi numai pentru noi, in care sa scapam de agitatia orasului si de plajele aglomerate. Am ales Parcul National Milli (aprox. 25 km de Kusadasi) in speranta ca aici vom gasi apa limpede, de culoarea turcoazelor, numai buna pentru scufundarile pe care vroia sa le faca iubitul meu. Am gasit exact ce cautam: un peisaj de vis - combinatia dintre munte si mare iti taie rasuflarea, vegetatie, umbra sau soare, drumetii pe munte sau leneveala pe plaja. Drumul pentru masina (se plateste [...] — vezi review [+12 poze]
Unde mâncăm în Mamaia? / MAMAIA
- IULIE, 2010
- de: axelandra [02.08.10]
- NURECOMANDĂ
Casa Romaneasca
terasa unde canta nelu ploiesteanu... pe langa telegondola... mancare cam scumpa. ciorba de fasole parca era supa, tochitura dobrogeana ok, in afara faptului ca branza mirosea ciudat. servirea acceptabila. am incercat acolo cica si kebab, care era de fapt carne de shaworma pusa in bulca de paine... [...] — vezi review
Mănăstirea Bârsana / BÂRSANA [MM]
- IULIE, 2010
- de: aida.alecu* [02.08.10]
- RECOMANDĂ
Barsana - Locas de inchinare, locas de incantare!
Duminica! Prima zi in care deschidem ochii si privim cerul Maramuresului! Prima zi de rasfat! Hotarati sa fie o zi de relaxare, ne-am zis sa mergem sa-i vedem pe maramureseni in straie de sarbatoare, la biserica! de fapt la manastire, la Barsana! Era insa deja tarziu, in drum spre Barsana am admirat palcurile de moroseni iesiti de la biserica! Atat de frumosi, atat de linistit mergand... de vorba nu mai zic, abia ii percepeai! Tot admirand am ajuns in sfarsit la destinatie. La poarta de la [...] — vezi review
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- IULIE, 2010
- de: Diaura* [01.08.10]
La Gondola – rafinament italian pe malul lacului Floreasca
Ascuns de privirile trecatorilor (lucru bun care creaza o atmosfera intima) restaurantul este pe malul lacului Floreasca, vis-à-vis de intrarea principala la Ambasada Chinei. Mai exact pe str. Nicolae Caranfil nr. 2C, imediat pe dreapta, dupa ce se trece podul. Pentru prima oara, impresia generala a fost foarte buna si s-a pastrat si a doua oara. Amplasarea este una foarte inspirata, departe de zgomotul si de forfota unei strazi. La cca. 100m. de la intrare, este parcarea pazita a [...] — vezi review [+18 poze]
Vacanța în Eforie Nord / EFORIE NORD
- IULIE, 2010
- de: romanitzaa [31.07.10]
- RECOMANDĂ
Putin sport in Eforie
Promit ca asta este ultimul review pe care il postez in aceasta saptamana, dar nu rezist sa nu mai scriu ceva, tot ca sa mai promovez putin Eforie Nord (poate reusesc sa mai schimb impresia negativa a multora dintre voi). De regula, lumea cand vine pe litoral e interesata in primul rand de plaja (asta dupa ce si-a gasit cazare). Dar sunt multi care pe langa plaja, baie in mare, discoteca, plimbat pe faleza si prin magazine, mai vor si altceva. Pentru cei interesati de a face putina miscare, [...] — vezi review [+13 poze]
Vacanța la Roma / ROMA
- IULIE, 2010
- de: ionut_net [31.07.10]
- RECOMANDĂ
Fascinanta ROMA
Am vizitat al doilea an consecutiv frumoasa ROMA. De la inceput spun ca anul acesta cel putin, Roma este mult mai plina de gunoaie decat capiatala noastra Bucuresti. Sticle si gunoaie peste tot. Monumentele pe care le-am vizita in numai 4 ore au fost: Coloseum, Coluimna lui Traian, Monumentul Pentru Patrie si Fontana Di Travi. In luna Iulie este foarte cald, deci haine deschise la culoare si multa apa. Daca vreti sa vizitati mai multe locuri, este bine sa va cumparati o cartela care merge si la [...] — vezi review [+12 poze]
Monumentul Tropaeum Traiani şi cetatea Adamclisi / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- IULIE, 2010
- de: romanitzaa [31.07.10]
- RECOMANDĂ
Adamclisi - Biserica omului
Pentru ca imi doresc sa promovez turismul dobrogean, azi vreau sa va spun cateva cuvinte despre Adamclisi. Adamclisi se afla la 62 km de Constanta si sunt 3 variante de a ajunge acolo: 1. Constanta – Murfatlar – stanga spre Cobadin – Adamclisi 2. Mangalia – Albesti – Negru Voda – Movila Verde – Adamclisi 3. Eforie Nord – Techirghiol – Topraisar – Mereni – Cobadin – Adamclisi. Duminica trecuta, cand am facut plimbarea la Adamclisi, am ales variant nr. 3. Drumul [...] — vezi review [+1 poze]
Festivaluri, evenimente sighişorene / SIGHIȘOARA [MS]
- IULIE, 2010
- de: artemisa24 [30.07.10]
- RECOMANDĂ










