ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2010
DIN: Sfantu Gheorghe
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2010

Transalpina, o experienta fascinanta

Pe 28 iulie august 2010 la ora 8.00 am plecat cu masina personala din Brasov, la ora 14.00 am ajuns in Statiunea Ranca, situata la 1600 metri, urmand Transalpina (DN 67C). Soseaua ce leaga Novaci de Sebes e recent modernizata dar putini stiu ca e cel mai inalt drum national din Romania, la altitudinea maxima de 2125 m trecand pe sub varful Papusa (2136 metri) prin pasul Urdele aruncat peste plaiurile pitoresti ale muntilor Parang.

Caldarile si lacurile glaciare sunt de o salbaticie si frumusete uimitoare. Lacul Galcescu, la 1960 metri, cu o suprafata de 6 ha te face sa intelegi ca natura este cu mult peste orice ar incerca omul sa construiasca. Traseul pana la lac e marcat dar dureaza de la baza de la pasul Urdele cca 4 ore dus si inca pe-atat inapoi.

Noi am inoptat la Pensiunea "Valea Mariei", conditii excelente de cazare, camera moderna si foarte curata, balconul cu vedere de vis spre crestele Parangului si am servit micul dejun si cina vis-a-vis la Pensiunea "Craiul Muntilor" pentru ca la aceasta din urma se poate servi masa pe terasa cu vedere spre aceleasi uimitoare piscuri.

Se poate continua drumul pe Transalpina pana la Obarsia Lotrului, de acolo la lacul Vidra pe DN 7A spre est sau pe acelasi drum spre vest prin cheile Jietului, un drum fantastic prin maretia si salbaticia peisajului.

In final nu putem spune decat ca avem o tara minunata, pe care ar trebui sa o cutreieram mai des, sa nu ne limitam doar la Bucegi si bulgari!

Trimis de raducondurache in 29.08.10 22:36:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 4756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Transalpina DN 67C prin pasul Urdele la altitudinea maxima de 2125 metri aruncat peste plaiurile pitoresti ale muntilor Parangului

acapulco
[30.08.10 00:08:53]

@raducondurache

Sa inteleg ca DN67c (transalpina) de la novaci pina la sebes este asfalta si se circula fara probleme, mai ceva decit pe tranfagarasan???

piti
[30.08.10 00:16:16]

Poate peste 100 ani la ritmul de asfaltare din Romania.

Andox
[30.08.10 00:47:23]

De la Novaci pana aproape de pasul Urdele este asfalt nou si bun apoi spre Obarsia Lotrului serpentinele nu sunt inca asfaltate dar se poate merge cam cu orice tip de masina (poate cu Ferrari nu , chiar daca pe unele portiuni mai incet.

Am auzit ca si dinspre Sebes se lucreaza si eu sper ca la anul pe vremea asta sa fie tot asfaltat.

dartax
[30.08.10 10:18:19]

Termenul de terminare a asfaltarii este oct. 2010, deci acest drum trebuie terminat in curand ...

[30.08.10 10:52:44]

Am corectat în text data sejurului (august), conform declaraţiei din stânga sus precum şi a datei pozelor. Dar aş fi curios cum justifici suma de 100 EUR declarată drept cost al excursiei... "fără transport".

chelie_d
[30.08.10 11:39:00]

se poate merge pe transalpina in orice perioada a anului? sau este la fel ca transfagarasanul deschis numai cateva luni.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.08.10 18:00:24]

se poate urca oricând până la Rânca; mai departe, iarna e închis. pe cealaltă parte a sa, nu ştiu care este limita...

poate după încheierea modernizării să fie deschis permanent, dar nu cred.

raduconduracheAUTOR REVIEW
[30.08.10 20:03:15]

Suma de 100 Euro e aproximativa, cazarea e 120 lei camera dubla pe noapte la pensiunea mentionata iar cu 100 lei pe zi 2 persoane te descurci cu masa, doar ai venit la munte sa arzi caloriile, nu sa te ingrasi, masa de pranz o sari pentru ca esti pe traseu...Atentie, mai ales daca alegi week-end-ul pentru evadare ar fi indicat sa iti faci rezervare cu 1 saptamana inainte, altfel risti sa nu gasesti camere libere.

Referitor la DN 67C (Transalpina), e asfaltata portiunea Novaci-Ranca-pasul Urdele si de asemenea e asfaltata o buna portiune dinspre Sebes spre Obarsia Lotrului. Restul soselei (cca 20%) e in curs de modernizare, termenul reactualizat e octombrie 2011 dar se poate oricum circula si cu masina mica si pe tronsonul neasfaltat

Drum bun !

aida.alecu*
[31.08.10 20:37:50]

Superb! Frumoase foto! Felicitari pt rw!

catalinenescu
[02.09.10 13:15:49]

Ai idee daca se poate face traseul asta si cu motorul? Ma refer la partea neasfaltata daca este accesibila si pentru moto...

magdalena
[06.12.10 14:18:15]

Sunt de aceeasi parere, ca avem o tara foarte frumoasa, numai sa stim sa ne bucuram de ea si sa nu fim prea pretentiosi vizavi de conditiile de cazare sau de infrastructura!

aida.alecu*
[12.12.10 18:26:42]

catalin un prieten de-al nostru a fost si pe motor, acum depinde si de experienta si de cata adrenalina iti curge prin vene! ! in principiu daca nu e zapada... drum bun!

acapulco, aida.alecu*, catalinenescu, chelie_d, dartax, magdalena, piti, raducondurache
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: