ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
DIN: sannicolau-mare
ÎNSCRIS: 14.03.10
AUG-2010

Manastirea Curtea de Arges - plina de legende

Manastirea Curtea de Arges o putem considera un dar de la Dumnezeu!

Am vizitat aceasta manastire intr-o zi frumoasa de vara, cand mergeam spre casa, din sejurul petrecut in Bulgaria! Chiar am poposit o noapte in micutul oras Curtea de Arges la o pensiune din apropropiera manastirii, deoarece am ajuns seara tarziu, iar manastirea era inchisa.

Am mai vizitat aceasta manastire cand eram mai mic si am facut o proasta confuzie exprimandu-ma printr-un ecou ca Fantana lui Manole se afla in fata manastirii! Cand am fost prima data Agheasmatarul era in renovare, iar eu am crezut ca acolo este Sfanta Fantana. Imi cer scuze fata de site, ca am gresit si ma autocorectez, spunand ca Fantana lui Manole se afla intr-un parc foarte aproape de manastire, chiar peste drum, se coboara niste scari, iar fantana cu apa curata, care curge de foarte multi ani apare in fata.

Acum sa lasam aceasta fantana plina de legende si zicale cum ca “nici moartea nu poate seca setea de creatie” si sa trecem la Sfanta Manastire!

Si prima data si anul acesta cand am vizitat-o in primul rand m-a impresionat arhitectura fantastica, iar cand vad acele turle uriase tot timpul mi-l imaginez pe Manole stand pe acoperis si lucrand la aceasta manastire cu gandul ca sa fie cea mai frumoasa din lume la dorinta lui Negru Voda!

Acum intrarea in curtea manastirii se face prin parcare, vechea intrare este blocata din cauza santierului “actualului Manole impreuna cu mesterii sai” care construiesc o catedrala! La inceputul lunii august era facuta doar fundatia asa ca poate mai dureaza cativa ani pana ce minunata catedrala impreuna cu mesterul ei vor intra in istorie!

Deci sa incepem cu inceputul ca asa se incepe oriunde!

Pretul biletului de intrare in manastire este de 2 lei pentru adulti si 1 leu pentru copii! Cumpararea biletelor se face de la magazinul de suveniruri care este situat pe partea dreapta cum intrati in curtea manastirii! Atentie! Nu trebuie sa cumparati bilet daca nu doriti sa intrati in manastire! Deci, daca doriti de exemplu sa va plimbati in frumosul parc din jurul manastirii, sa faceti poze, sa admirati exteriorul si nu sunteti curiosi sa vedeti ce se afla inauntru nu trebuie platit nici un banut! Biletele sa nu le aruncati, aveti nevoie de ele la intrare in manastire, unde puteti achita si 5 lei taxa de fotografiere.

Am fost foarte nerabdator sa vad cum este manastirea in interior, nu-mi aduceam aminte de prea multe, poate eram prea mic cand am vizitat aceasta manastire prima data. In sfanta manastire’’ se odihnesc ‘’cateva personalitati importante din tara noastra: Neagoe Basarab, intemeietorul manastirii, sotia Despina, fiii Petru, Ioan si Anghelina, Doamna Stana fiica lui Neagoe Basarab, pietrele de mormant se pot vedea pe partea dreapta catre altar. Iar pe partea stanga catre altar se poate vedea piatra de mormant a Domnitorului Radu de la Afumati, ginerele lui Neagoie Basarab.

Nu in ultimul rand, chiar la intrarea in manastire pe partea dreapta se odihneste Regele Romaniei Carol I de Hohenzollern, care a domnit 48 de ani in Romania, s-a nascut in Sigmaringen, un mic oras din Germania, unde chiar am fost si am vazut Casa Regala din exterior. Iar langa se odihneste Regina Elisabeta, prima regina a Romaniei.

Iar in partea stanga de la intrare se odihneste trupul Reginei Maria, care si-a dorit ca inima ei sa-i fie inmormantata in frumoasa gradina din Balcic,

iar trupul la manastire, iar langa ea, se odihneste, sotul ei, Regele Ferdinand I, care a luptat impotriva Germaniei, chiar daca a fost ruda cu familia imperiala din Germania.

Dar juramantul ca va apara Romania, este juramant!

Deci toti Regii Romaniei sunt inmormantati la Manastirea din Curtea de Arges!

Este o manastire mare, plina de picturi fermecatoare! Gandul la jertfa Anei lui Manole, despre care am invatat la scoala, nu m-a parasit de cand am urcat acele trepte si pana am plecat!

Nu stiu ce s-a intamplat cu mine, dar pur si simplu am simtit ca peretii manastirii au o viata tacuta, adica am simtit ca traieste cineva, dar parca totul a fost fara viata!

Dupa ce ne-am rugat, am iesit cu gandul ca ne vom intoarce cu mare drag si altadata!

O experienta minunata, retraita si acum chiar de neuitat!

Trimis de adrian2010 in 19.08.10 15:40:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CURTEA DE ARGEŞ.

VIZUALIZĂRI: 4808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea si descoperirea manastirii!

alinutzza140* [19.08.10 17:31:51] »

Frumoase pozele si imi place cum ai scris despre manastire.Nu am vizitat-o dar sper sa ajung si eu acolo macar odata.

dannek [19.08.10 17:38:09] »

Bravo adrian!

Incepi sa devi un turist adevarat dar si un reporter meticulos!

Felicitari!

adrian2010 [19.08.10 18:05:47] »

Va rog frumos sa-mi atasati aceasta melodie:

adrian2010 [19.08.10 18:11:23] »

@dannek,

Mi-ai dat o idee, care nu e rea deloc!

webmaster13 [19.08.10 19:15:59] »

iata si clipul solicitat!

adrian2010 [19.08.10 19:37:06] »

Multumesc frumos pt. clipul atasat!

Admin [31.07.11 14:21:31] »

Mutat la rubrica "Manastirea Curtea de Arges" (nou-creata pe site)

adrian2010, alinutzza140*, dannek
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Curtea de Argeș: