Impresii și recomandări [pag. 2309 / 3972]
Afișate impresii [23081 - 23090] din total 39716 impresii de CĂLĂTORIE
Târguri şi expoziţii turistice / BUCUREȘTI
- NOIEMBRIE, 2014
- de: pepsi70ro [20.11.14]
- RECOMANDĂ
AmFostAcolo! La TTR... sau invers :)
În general după fiecare TTR, prezint câteva idei, fapte, concluzii care se impun după acest eveniment care se dorește a fi cel mai important pe piața de turism din România, pentru perioada de iarnă-primăvară. Nu mă consider un specialist în acest domeniu, din acest punct de vedere observațiile mele sunt poate subiective, ale unui om pasionat de turism, care își dorește ca România să exploateze la maxim toate formele de turism de care beneficiază, cu mai multă determinare [...] — vezi review [+15 poze]
Vacanța în Madrid / MADRID
- NOIEMBRIE, 2014
- de: Locomotiva [19.11.14]
- RECOMANDĂ
Căutând suveniruri prin Madrid, în ziua alegerilor
Într-o excursie cea mai mare parte a banilor se duc pe suveniruri. Mai ales dacă eşti aşteptat acasă de o familie numeroasă. Madridul oferă din plin asemenea posibilităţi de a-ţi cheltui banii şi dacă nu eşti atent rămâi fără câteva sute de euro. Daţi pe nimicuri. La mijlocul şoselei care trece prin faţa Muzeului Prado este un spaţiu verde unde se întind câteva tarabe. Aici se găsesc aceleaşi produse suvenir ca în magazinele din centru, dar la un preţ mai mic. Plus [...] — vezi review [+2 poze]
Vacanța în Madrid / MADRID
- NOIEMBRIE, 2014
- de: Locomotiva [18.11.14]
- RECOMANDĂ
O zi și o dimineață în Madrid
În luna iulie am fost în Letonia, iar când m-am întors am scris o cronică pentru siteul AFA, cronică care m-a propulsat la alegerea unui premiu săptămânal. Norocul a făcut să am drept de alegere la premiul 1, astfel încât am obținut un bilet dus-întors Blue Air pe o destinație la alegere. Am optat pentru o călătorie de cinci zile la Madrid, între 31 octombrie și 4 noiembrie. După un zbor ca la carte efectuat de comandantul Nelu Marin (o aterizare la care parcă a pus [...] — vezi review [+17 poze]
Inițiative de suflet AmFostAcolo / INIȚIATIVE AFA
- NOIEMBRIE, 2014
- de: roth [17.11.14]
Secret SANTA
BY ADMIN: Este, cred, superfluu să scriu, dar o fac "pentru conformitate": roth (Camelia) acţionează (şi) în numele AmFostAcolo în iniţiativa de mai jos şi are sprijin deplin şi necondiţionat din partea noastră, în tot ceea ce implică aceasta - tehnic, material şi sufletesc :)Salutare @all AmFostAcolo, adica la targ, am votat acum insa este timpul pentru lucruri ŞI MAI serioase. Asadar declar deschisa sesiunea de inscrieri pentru "Secret Santa". Ce presupune Incepand [...] — vezi review [+53 poze]
Unde mâncăm în zona Vulcanilor Noroioşi? / MĂGURA & BERCA
- NOIEMBRIE, 2014
- de: Oti [17.11.14]
- NURECOMANDĂ
Pensiunea Casa Matei, o pensiune de ...
O pensiune cu o singura Margareta si aia ofilita. (...) Eu locuiesc in Franța si am hotărât sa facem botezul in tara unde toata familia mea locuiesc in comuna Berca. Am venit cu fam sotului si i-am cazat acolo. Prima problema, am ajuns acolo la 3 dimineata (ni sa spus ca nu este nici-o problema) surpriza!!! poarta încuiată, portar nu au si pana ni sa dat drumul am înghețat de frig cu copii de 4 ani, 6 ani si un bebe de 3 luni... (noroc ca ei au stat in masina) Mi sa cerut 700 RON [...] — vezi review
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- NOIEMBRIE, 2014
- de: ccondeiu [16.11.14]
- RECOMANDĂ
Am fost acolo - relatari de la Chicago din zilele de vot - 2 si 16 noiembrie
Am considerat interesant de relatat cum se desfasoara votarea la Chicago - 2 sectii de votare la circa 10 mii de romani (oficial) si probabil 50-100 mii (neoficial sau in calatorie). Vad ca este un adevarat dezastru modul cum ministerul de externe a organizat alegerile din diaspora - cat mai putine sectii de votare, buletine, etc si, bineinteles, fara prelungirea orelor de program. Logic, pentru ca strainatatea a votat constant in ultimii 25 de ani impotriva (neo) comunistilor. Sunt unul [...] — vezi review
La pas prin Highlands-ul scoţian / HIGHLANDS
- NOIEMBRIE, 2014
- de: ariciu* [15.11.14]
- RECOMANDĂ
…şi ne-am întors în Highland!
În martie, după prima incursiune în tărâmul scoţian (vezi impresii), ne-am promis că ne vom întoarce, deşi nu suntem adepţii vacanţelor în aceleaşi locuri. Nu o priveam însă ca pe o întoarcere pentru acelaşi traseu, ci ca pe ceva mult mai antrenant, mult mai... îndrăzneţ, ca să spunem aşa... Plănuiam o întoarcere pentru a simţi mai adânc această ţară. Dacă prima oară am optat pentru traseul Bucureşti – Dublin, Dublin – Edinburgh şi înapoi, acum am ales [...] — vezi review [+40 poze]
Vacanța în Deltă / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- NOIEMBRIE, 2014
- de: papone [12.11.14]
- RECOMANDĂ
Capat de delta, noiembrie
Pentru ca programul incarcat al consoartei din acest an nu ne-a permis o Grecie vara asta (in capul meu, al 3-lea Zakinthos consecutiv), iata-ma la inceput de noiembrie in cautare de liniste, sa-si mai calmeaza si ea creierii aia frecati un an intreg cu plimbari si organizari de evenimente prin toata tara. Si cum la munte fusesem acum 2 saptamani, ce ma gandesc io: vrea liniste?pai ii dai sa ii iasa pe nas. Si ma pun pe cautat, urmand a o surprinde cu locatia imediat ce revenea din ultimul ei [...] — vezi review [+5 poze]
Unde mîncăm în Londra? / LONDRA
- NOIEMBRIE, 2014
- de: buterfly* [12.11.14]
- RECOMANDĂ
Micky's Fishbar – mancare excelenta la pret foarte bun
Aflati cu treaba prin Londra, ne-am cazat la Hotel Belvedere (vezi impresii) si pentru ca ne era foame ne-am repezit intr-un KFC aflat in apropiere. Mare greseala! Sa nu cumva sa va apropiati de fast food-urile londoneze! Sunt murdare iar mancarea servita este mult sub nivelul celei servite in Romania la bodegile similare. In plus mi-a fost destul de greu sa comunic cu vanzatorii pentru ca erau cu totii imigranti si vorbeau foarte prost engleza. Mai mult prin semne ne-am descurcat cu ei. Am [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Odobești & Măgura Odobeștilor / FOCȘANI
- NOIEMBRIE, 2014
- de: Yersinia Pestis [10.11.14]
- RECOMANDĂ










