Impresii și recomandări [pag. 2298 / 3972]
Afișate impresii [22971 - 22980] din total 39716 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă Costa Rica / #CĂLĂTORII COSTA RICA
- DECEMBRIE, 2014
- de: grecudoina [21.12.14]
- RECOMANDĂ
Ajunsa in Costa Rica
Acesta e un ecou prin care vreau sa va confirm ca sunt aici si sa nu ma lasa-ti pe afara, la intalnirea de la Predeal. Am recitit invitatia pe care v-am facut-o prin primavara lui 2014 si la care am ramas fara raspuns. Lunga excursie mi-am organizat-o singura si dupa cum vad am avut mana buna. Am mai facut schimbari, cand am vazut, ca raman singura. Am luat prima locatie in Alajuela, pt ca era f. aproape de aeroport si dupa o calatorie de 22 h, inevitabil asteptam sa ajung cat mai repede [...] — vezi review [+8 poze]
Tonomat AFA / DE LA LUME ADUNATE
- DECEMBRIE, 2014
- de: Dragoș_MD [20.12.14]
Am văzut un Monstru!
Da, dragi prieteni! aseară am fost la un spectacol și am văzut un Monstru sacru al muzicii de orice fel din România și de pe mapamond. Numele lui? Gheorghe Zamfir. În cadrul spectacolului-eveniment „Destinnație România”, maestrul a mai avut ca invitați pe actorul Dan Puric, pe soprana Alexandra Coman, violonistul Eugen Sârbu și corul Madrigal. Au acompaniat orchestra și taraful Gheorghe Zamfir. Ce aș putea spune, în afară de faptul că, timp de vreo patru ore și ceva [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în Arad şi împrejurimi / ARAD
- DECEMBRIE, 2014
- de: bartaiomu [19.12.14]
- RECOMANDĂ
Segafredo Arad
Tocmai ce m-am intors ieri de la Arad. O sa scriu si un review despre Arad, insa acum vreau sa va povestesc putin despre o locatie superba, o cafenea care mi-a mers la suflet. Avand ceva treaba prin Arad m-am intalnit cu un prieten si am vrut sa mergem sa bem o cafea. Mi-a zis: "bai, te duc eu undeva unde e cea mai buna cafea din oras". Zis si facut, ne-am urcat in masina si am plecat spre locul cu pricina. Am ajuns in centrul aradului, am parcat in fata tribunalului si am intrat in [...] — vezi review [+7 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
- DECEMBRIE, 2014
- de: ccondeiu [18.12.14]
De ziua mamei, sau viata la 97 de ani
Ce poti sa spui mai frumos si mai semnificativ cand te referi la mama care ti-a dat zile, te-a ocrotit si ti-a indrumat primii pasi? Ce poti sa mai adaugi cand a ajuns la venerabila varsta de 97 de ani si, desi o dor toate incheieturile si nu mai vede bine, strange din dinti si…. merge mai departe. Si, in sfarsit, ce mai este de completat cand esti singurul ei copil si traiesti la 10000 de kilometri distanta, despartit de un ocean la propriu si de niste ani lumina la figurat? Mama m-a [...] — vezi review [+6 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: ccondeiu [17.12.14]
- RECOMANDĂ
Glorie eterna orasului-erou Timisoara si celor care au urmat exemplul, adevarati eroi in '89
Decembrie este luna fericita a sarbatorilor de iarna, a colindelor traditionale, luna cadourilor la care ne-am gandit, poate, intregul an. Si totusi, din 1989 decembrie a devenit o luna in care bucuria se impleteste cu tristetea datorata pierderii unora din cei care au spus "Nu" tiraniei bolsevice si ne-au oferit cel mai de pret cadou pe care-l puteau da, viata lor, pentru ca noi, concetatenii lor, sa ducem o viata mai buna in libertate si progres. Am meritat oare sacrificul lor suprem, oferit [...] — vezi review
Unde mâncăm în Oradea și împrejurimi / ORADEA
- DECEMBRIE, 2014
- de: bogumil [16.12.14]
- RECOMANDĂ
The Hub - un restaurant de business
Îmi continui incursiunea prin restaurantele orădene, pentru a fi de ajutor tuturor potenţialilor turişti aflaţi în vizită prin oraş cu primul restaurant de business - The Hub. Restaurantul este situat în cadrul Hotelului Ramada (la parter), pe Calea Aradului, nr. 9. Coordonatele gps sunt 47.055518 X 21.915372, iar pagina web ramadaoradea.ro/restauran ... 9Fi-bar-26.html. Cum, săptămânal îmi duc copilul în zonă, la ore de mate (cred că toată lumea face asta, altfel... unde [...] — vezi review [+22 poze]
Piețele de Sărbători (Crăciun, Paște) / VIENA
- DECEMBRIE, 2014
- de: claudiu 71 [14.12.14]
- RECOMANDĂ
Stille Nacht, sau Magia Crăciunului în Europa centrală
"Noapte de vis, timp preasfant Toate dorm pe pamant Doua inimi vegheaza Pruncul dulce viseaza Intr-un leagan de vis Intr-un leagan de vis" Craciunul este fara indoiala ceea mai frumoasa sarbatoare din an, zambete si bucurie pe chipul tuturor de la cei mai mici pana la varstnicii ce abia asteapta sa-si vada familia unita in fata bradului cantand colinde si daruind cadouri. In toate tarile crestine, Craciunul si perioada premergatoare acestuia este un prilej de sarbatoare si impacare [...] — vezi review [+23 poze]
Din viața comunității AmFostAcolo / DE LA LUME ADUNATE
- DECEMBRIE, 2014
- de: Dan&Ema [14.12.14]
Urare AFA
Astazi sunt cu capu-n nor, Si prin ZSTRATOSFERA zbor! AFAcerea sa-ti mearga bine, Bani sa ai mereu la tine! Iti urez de-aici din tara Sa calatoresti pe-AFAra! Sa mergi si in SAFAri, Unde nu-i ca-n Kalahari, Sa vezi si girAFA Si sa ne scrii pe AFA! TrAFAlgar sa vizitezi, Poze multe sa postezi. MustAFA si ArAFAt, Gazde bune-n califat, Sa iti fie si ghizi buni De marti si pana luni. Catinel, catinel, sa ajungi si-n Israel, Pe la Ana si CaiAFA Sa ne povestesti pe [...] — vezi review
Castelul Bethlen-Haller [Cetatea de Baltă] / TÂRNĂVENI [MS]
- DECEMBRIE, 2014
- de: calator2000 [14.12.14]
- RECOMANDĂ
O zi la Castelul Bethlen-Haller (Cetatea de Balta)
Unul dintre putinele castele nobiliare din Transilvania care a reusit sa treaca peste obstacolele ultimilor 70 de ani de istorie este castelul Bethlen-Haller din Cetatea de Balta. Desi e un castel privat care nu e deschis publicului si poate fi vizitat doar la cerere, de catre grupuri organizate (evident contra cost) sau cu ocazia unor evenimente organizate aici, m-am hotarat sa scriu despre el pentru ca e un loc care merita din plin a fi vizitat, daca vreodata vi se ofera ocazia. Castelul [...] — vezi review [+13 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- DECEMBRIE, 2014
- de: Michi [12.12.14]
- RECOMANDĂ









