ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2015
ÎNSCRIS: 18.03.10
DEC-2014

In vizita la Mos Craciun - Lapland

Cine nu il iubeste pe Mos Craciun? Inca dinainte de a se naste i-am promis copilului (si mie insami) ca vom merge in Tara lui Mos Craciun. Am vrut sa fie suficient de mare sa isi aminteasca peste ani, dar in acelasi timp suficient de mic sa mai creada in Mos Craciun.

Review-ul de fata isi propune doar sa va ofere o imagine de ansamblu asupra unei excursii in Laponia organizata pe cont propriu, un mini ghid pentru cei care va doriti sa il vizitati pe Mos Craciun dar care nu dispuneti de sumele cerute de agentiile din Romania.

Dupa ce am analizat ofertele existente pe piata de turism din Romania si nu numai, am decis ca nu merita sa platesc excursiile organizate care aveau un program infernal (de genul : de la aeroport direct in Satul lui Mos Craciun) si un tarif nejustificat de mare (aproximativ 5,000 EUR pe familie fara cheltuieli suplimentare gen anumite mese, excursii). Am optat asadar pentru o deplasare/organizare pe cont propriu.

Nu a fost deloc complicat pentru ca serviciile sunt extrem de bine puse la punct in tarile nordice.

Mai intai am ales destinatia : statiunea Levi (mai exact Levi Tuntuuri) in detrimentul Rovaniemi din 2 considerente : Levi e statiune montana unde zapada e aproape garantata spre deosebire de Rovaniemi unde au fost ani fara zapada; Levi e mai putin aglomerat decat Rovaniemi unde hoardele de turisti il cauta pe Mos Craciun.

Transport :

Intrucat TAROM nu mai are cursa directa Bucuresti – Helsinki am ales varianta Bucuresti – Stockholm. Distanta de la Stocholm la Levi este de 1,200 km pe sosea, in comparatie cu 1,000km de la Helsinki la Levi. 200 km in plus nu inseamna mare lucru. Evident exista si varianta zborului de la Stockholm la Levi dar tarifele sunt prohibitive (aproape dublu fata de Bucuresti – Stockholm). Evident in calcule intra si faptul ca eram doua familii deci anumite cheltuieli s-au impartit la doi.

Am inchiriat deci masina in avans pe net in conditii destul de avantajoase tinand cont de binecunoscutele preturi uriase din tarile nordice (aprox. 700 EUR pt 12 zile un VW Caravelle cu toate dotarile de iarna aferente).

Cazare :

Cei 1,200 km pana la destinatie erau destul de dificili in conditii de iarna si limitari de viteza foarte stricte (max. 120km/h, multe limitari la 70), asa ca am impartit traseul in doua zile, cu o oprire intermediara la Umea (Hotel Clarion Collection – 120 EUR/noapte camera cu mic dejun).

Pentru cazarea in Levi am optat pentru inchirierea unei cabane, in ideea de a avea suficient spatiu pentru 4 adulti si doi copii. Alegerea a fost mai mult decat inspirata intrucat conditiile au fost excelente, cu mult peste cele oferite de un hotel. Dealtfel am constatat ca in Levi numarul cabanelor de inchiriat (diverse marimi, grade de confort) depasea ca numar considerabil numarul hotelurilor. Noi am optat pentru o cabana cu 4 dormitoare, living, bucatarie, sauna, 2 bai, uscator. Tariful pentru 5 nopti a fost de aprox. 840 EUR per total. Compania se numeste KRT Cabins si puteti gasi pe tripadvisor atat review-uri cat si poze. Voi reveni ulterior si cu un review si poze pentru ca intr-adevar merita. De la inceput si pana la sfarsit reprezentanta formei a fost mai mult decat amabila si rabdatoare.

Excursii

Exista mai multe excursii care se pot rezerva in avans sau se pot contracta pe loc in Levi, din care noi am ales doua déjà « celebre » : vizita la o ferma de caini husky (care include plimbarea aferenta cu saniile) si o vizita la o ferma de reni la fel insotita de plimbarea aferenta cu sania.

Din cele cateva firme care se ocupa cu astfel de excursii am ales (la recomandarea agentei care ne- a sprijinit cu rezervarea cabanei) firma Fintravel. Nu am regretat pentru ca ambele excursii au fost foarte bine organizate si ce e mai important au fost grupuri foarte mici, de maxim 6 persoane. Firma Lapland Safari are grupuri mult mai mari si deci atentia acordata turistilor e mai dispersata.

Fiecare din cele doua excursii a costat cate 250 EUR/familie (2 adulti si un copil de 8 ani) si a durat intre 2-3 ore. In pret era inclus pick-up de la centru de informatii turistice (zero point al statiunii), transportul la ferma, plimbarea, hrana renilor, ceai cald si o gustare la huskey, ritual samanic la ferma de reni). Scump, dar merita cu prisosinta banii.

Cum aveam la dispozitie masina inchiriata excursia la Rovaniemi am organizat-o pe cont propriu. Excursie inseamna de fapt transport pana acolo nimic mai mult.

Satul lui Mos Craciun nu necesita achizitionarea de bilete, nici intrarea in casa lui Mos Craciun. Ce costa insa sunt cele 2 minute de filmare ale intalnirii cu Mosul si cele 3 poze aferente. Undeva in jur de 35 de EUR daca ma mai ajuta memoria. Desi casa mosului e un pic … obosita (ca sa ma exprim elegant), satul in sine merita drumul. Nu pentru amenajari care sunt destul de minimale, ci pentru atmosfera. Noi am avut norocul sa fie si zapada multa si sa inceapa sa ninga deci atmosfera era intr-adevar de poveste. Fiind cu o saptamana inainte de Craciun nu era nici foarte aglomerat.

Alaturi de Santa Village se afla Santa Park. Este un parc de distractii sapat sub pamant in care evident totul graviteaza in jurul lui Mos Craciun. Aici se plateste o taxa de intrare (tariful e trecut pe net) si beneficiezi de toate amenajarile respective. Nu sunt multe, dar totul e creat in asa fel incat copiii sa se simta ca in povesti. Elfi la tot pasul, Craiasa Zapezii, craciunite, etc. Mai exista si un spatiu de joaca cu tematica Angry Bird caruia nu prea i-a vazut rosul acolo, nu cadra deloc cu peisajul dar copiii erau incantati. Parintii mai putin pentru era si nelipsitul magazin cu jocuri si jucarii angry birds care nu sunt tocmai ieftine….

In nicio oferta a agentiilor de turim din romania nu am vazut sa se promoveze un alt loc interesant din Rovaniemi, anume Muzeul Arctic. Este un muzeu care merita vizitat care prezinta in amanunt nu doar Laponia, ci intreaga Arctica, o adevarata lectie de istorie, geografie, stiinte ale naturii, etnologie.

Ski

Pentru amatorii de ski Levi este raiul de pamant. Desi nu sunt munti, ci mai degraba niste dealuri ceva mai inalte, infrastructura pentru ski este impecabila. O multitudine de partii in stare perfecta, de diferite grade de dificultate, niciun pic de aglomeratie, preturi rezonabile la inchirierea de echipament si ski pass. Comparatia cu nu o fac evident cu Romania sau Bulgaria, ci cu Austria.

Restaurante

Preturile la restaurante mi-au parut mari. O masa pentru doi adulti si un copil cu un singur fel de mancare si cate un pahar de vin/suc era minim 100 EUR. Exista si cateva fast food-uri cu specific local, dar nici acelea nu au preturi mici. Nu le-am testat deci nu pot da mai multe detalii. Din contra supermarketuri au preturi destul de rezonabile, singura problema fiind etichetele scrise exclusiv in suomi. Inutill sa spun ca niciunul din noi nu era vorbitor de astfel de limbi exotice. Noroc cu pozele de pe produse…

Alcoolul e semi prohibit, ca si in Suedia, deci in marketuri se gaseste doar bere. Bauturile alcoolice se gasesc doar in magazinele specializate (monopul de stat) si sunt la preturi extraordinar de mari. O sticla de whiskey care la noi e 15 EUR acolo ajunge la 40 EUR… Stiam asta deci ne-am dus « pregatiti » de acasa intrucat nu exista restrictii la introducerea de alcool in Suedia sau Finlanda atata vreme cat e pentru consumul propriu si nu destinat vanzarii.

Diverse

Totul este diferit acolo, diferit nu doar fata de Romania, cat si fata de tarile din vest, mai evoluate ca noi.

Curatenia este la ea acasa, incepand cu toalete publice sau din benzinarii (care dispun inclusiv de olite curate pentru copii si betisoare parfumate) si terminand cu scrumiere pe strada din 10 in 10 metri pentru ca fumatorii sa nu arunce mucuri de tigara pe jos.

Spre surprinderea noastra drumurile nu sunt curatate de zapada sau de gheata. Exista insa niste masini care zgarie cu un soi de gheara gheata de pe strazi facand niste santuri nu foarte adanci suficiente insa cat sa nu derapezi. Cauciucurile de iarna sunt dotate toate cu tinte, un inlocuitor mult mai eficient al traditionalelor lanturi de la noi. Nu am inteles cum de chiar si pe arterele cu trafic mai intens soseaua acoperita de zapada ramanea alba, fara niciun pic de ulei scurs de la masini, de mizerie nici nu putea fi vorba. Ma gandeam la muntii de zapada neagra din Bucuresti iarna….

Sunt multe de povestit si in masura in care timpul imi va permite voi reveni cu alte review-uri in speranta ca ar putea fi folos si acelora dintre voi care vor dori si vor putea sa mearga in cautarea lui Mos Craciun.

Trimis de oanaboteanu in 27.07.15 17:13:21
Validat / Publicat: 27.07.15 18:51:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 16571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.15 18:00:54]

@oanaboteanu - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3498

[27.07.15 18:30:16]

@webmasterX - cu drag, dar in weekend probabil cand voi gasi CD-urile pe care le-am salvat.

Cesere
[27.07.15 20:38:06]

la cele 35-40 de grade (celsius) chiar ca era necesara o racorire... felicitari pt articol.

PS. probabil lipsa mizeriei de pe arterele oraselor... hmm... sa mearga masinile pe aer? hehe... mai degraba calitatea combustibililor si a lubriifiantilor... vacante placute

[27.07.15 22:23:22]

iulianic
[28.07.15 04:47:30]

@oanaboteanu - Despre ţara lui Moş Crăciun într-adevăr, sunt multe de povestit de aceea te aşteptăm şi cu alte relatări. Neapărat să ataşezi şi câteva imagini pentru că - aşa cum se spune pe la noi - "o poză face cât 1000 de cuvinte".

Fără să doresc în mod special a-l întâlni pe Moş Crăciun, am fost şi eu acum doi ani, vara, în ţara lui. Pentru mine mai emoţionantă a fost trecerea peste Cercul Polar de Nord - Paralela de 66˚ 32' 35" latitudine nordică. Deşi în călătorii nu prea fac fotografii care să mă reprezinte pe mine, la Santa Claus - Rovaniemi am dorit să fiu fotografiată atingând cu mâna mea Cercul Polar de Nord. Sunt amintiri de neuitat!

horachira
[28.07.15 10:34:50]

@oanaboteanu - frumos, felicitari

Pina la urma care a fost bugetul

mprofeanu
[28.07.15 11:33:46]

@oanaboteanu - Frumos review! Parca este o poveste!

Astept pozele.

[28.07.15 20:22:08]

@horachira - nu am facut un calcul exact dar in jur de 3200 - 3500 EUR cu tot cu ceva jucarii /souveniruri.

[28.07.15 20:24:13]

@iulianic - am facut si noi fotografii la cercul polar, nu doar in Finlanda (la Rovaniemi, langa satul lui mos craciun), ci si in Suedia, aproape de granita cu Finlanda. Chiar ne-am amuzat ca in urma cu 6 luni faceam poze aproape de Africa, la 40 grade in Gibraltar, deci am mers dintr-o extrema in alta

corina1978
[01.11.19 16:49:29]

Multumesc din suflet pentru detalii. Chiar suspinam văzând preturile de la agenții. Ne-ar costă minim 6000-7000 doi adulți și 2 copii. O întrebare as avea:îmbrăcăminte trebuie ceva special sau costumele de ski sunt suficiente?

Crysluisa
[02.12.19 15:36:09]

Buna,

Oare pentru activitati in Levi, este mai bine sa luam online sau la fata locului?

Am vazut ca ati mentionat firma Fintravel, insa eu nu am gasit nimic online

Multumesc,

Cristina

[02.12.19 16:06:52]

@Crysluisa: noi am luat la fata loc7lui iar pretul. era la fel ca in online. Au trecut multi ani de atunci dar cred ca a fost 250 eur 2 adulti si un copil. Exista in centrul statiunii un punct de informare, zwro point si acolo se aranjeaza tot

corina1978, Crysluisa, horachira, iulianic, mprofeanu, oanaboteanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Finlanda: