Impresii și recomandări [pag. 2277 / 3972]
Afișate impresii [22761 - 22770] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă zona Straja - Vâlcan / STRAJA [HD]
- FEBRUARIE, 2015
- de: Danna13 [09.02.15]
- RECOMANDĂ
Statiunea e perfecta pentru ski!
Statiunea Straja are multe partii pentru iubitorii de ski, dar cam atat! Centrele de inchirieri echipamente sunt foarte proaste (in sensul ca echipamentele sunt foarte vechi). Exista 2 pizzerii: Montana si Taho. Taho e cea mai proasta pizza (nu stiu daca are 200 g, are 2 felii de salam si 2 masline si e subtire parca ar fi lipie :D), Montana face acceptabila pizza. Daca vrei sa bei un vin fiert va trebui sa alegi tot Taho sau terasa Montana. Exista 2 magazine de unde poti lua apa, bere, [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă zona Șinca / ȘINCA [BV]
- FEBRUARIE, 2015
- de: Dan&Ema [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Schitul Sinca Noua si Parintele Arsenie Boca
Tinta principala a mini-excusiei noastre de trei zile din februarie 2015 a fost revenirea la Schitul Sfantul Nectarie de la Sinca Veche de pe langa Manastirea Rupestra (vezi impresii), dar si eventuala vizitare a altor manastiri sau schituri, functie de timpul disponibil si conditiile meteo. In acest scop ne-am stabilit baza la Casa Moga in satul Bucium, comuna SincaVeche (vezi impresii). Prima zi a fost o zi plina in care am parcurs distanta Bucuresti – Bucium, cu oprire in Zarnesti, ne-am [...] — vezi review [+15 poze]
La pas prin Vârtop şi împrejurimi / VÂRTOP [AB / BH]
- FEBRUARIE, 2015
- de: noi doi [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Weekend alb! - Arieseni-Vartop
Chiar aveam nevoie de o gura de aer proaspat, de munte, sa evadam din oras si am inceput sa cautam o statiune relativ aproape de Timisoara. Am cautat un loc unde a nins pentru ca vroiam si sa schiem si sa ne dam cu saniutele asa ca Arieseni a ramas decizia finala. Din Timisoara pana acolo sunt cam 235 km. Noi am mers pe ruta Tm-Arad-Siria-Gurahont-Arieseni, dar am regretat datorita drumului extrem de rau, imediat dupa Arad. La intoarcere am venit pe Arieseni-Gurahont-Lipova-Tm si a fost mult [...] — vezi review [+9 poze]
Muzeul de Istorie Naturală [Naturhistorisches Museum] / VIENA
- FEBRUARIE, 2015
- de: Gabi Georgeta [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Muzee de care ne-am bucurat I
Pentru o vacanta scurta, odihna, dar si ceva hrana pentru suflet ne-am gandit la Viena, un oras indragit de toti cei care l-au vazut, bineinteles si de noi. Ne-am dorit aceasta revedere si ne-am bucurat din plin de ea, mai ales ca acum parea mai linistit si mai putin aglomerat, iar vremea a tinut cu noi. Cum este totusi iarna (chiar daca a lipsit zapada) am ales sa colindam mai putin pe afara si sa ne delectam mai mult cu interioarele muzeelor pe care Viena le ofera cu generozitate tuturor; [...] — vezi review [+14 poze]
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
- FEBRUARIE, 2015
- de: Alexandru Sabau [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Un loc animat, cu muzica, unic in Sinaia - Nargila Grill&Bar
De mai multe ori am mers la acest restaurant-club deoarece ne placea ambientul si mai ales mancarea, din pacate seara nu prea mai gaseai loc deoarece era tot rezervat pentru club. Mancarea era foarte buna dar din meniu lipseau supele si ciorbele dar intrau diferite kebab-uri, grill-uri, diferite salate, mancaruri in sos si peste. O data am luat la trei persoane un platou haiducesc, cu diferite tipuri de carne prin care ieseau in evidenta aripioarele de pui in sos cu 3 garnituri : cartofi [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în zona Szeged? / SZEGED
- FEBRUARIE, 2015
- de: dognean [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Prânzul în Szeged
Fiind cazați la Hunguest Hotel Forras (vezi impresii) cu demi-pensiune - mic dejun și cină, am fost nevoiți să mâncăm prânzul undeva. Așa că, profitând de poziția centrală a hotelului, am mâncat trei zile prânzul în oraș. Prima zi, duminica, am decis sa vedem celebrul John Bulls Pub, așa că la ora 12.20 intram în restaurantul foarte elegant și rustic în același timp. Ne întâmpină un chelner și ne întreabă dacă avem rezervare. În acel moment, privind în jur, [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
- FEBRUARIE, 2015
- de: Alexandru Sabau [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Manaci cat vrei, la un pret fix la Cutitu d'argint
Acest restaurant nu este unul care il gasiti la orice colt de strada, manci cat poti si ai pret fix. La Cutitu d'argint platesti 49 lei pret fix pentru adulti si 25 lei pret fix pentru copii sub 14 ani. Bauturile se platesc separat. La acest restaurant ai la dispozitie 8 tipuri de carne: 1. Carnati de casa; 2. Pastrama de porc; 3. Muschi de porc impanat in bacon; 4. Aripioare de pui; 5. Ciortanele de pui; 6. Coaste de porc; 7. Pulpa de berbecut; 8. Pastrama de vita. Pe langa multele [...] — vezi review [+2 poze]
Aqua Park Aquapolis Szeged / SZEGED
- FEBRUARIE, 2015
- de: dognean [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Distracție de iarnă
Trebuie să menționez că am fost pentru prima oară într-un aqua-parc, de aceea poate impresiile nu sunt foarte obiective. Profitând de vacanța copiilor și de lipsa zăpezii, am hotarât să ne răsfățăm câteva zile la un ștrand. Am cochetat de mult cu ștrandurile ungurești de lângă frontieră și am ales acum varianta Szeged, din cauza distanței de casă si datorită mărimii ștrandului. Cred că am avut o impresie greșită despre un aqua-parc acoperit, pentru că mă [...] — vezi review
Vacanța în Milano / MILANO
- FEBRUARIE, 2015
- de: drots [08.02.15]
- RECOMANDĂ
Vacanta
In perioada de vacanta a copiilor ne-am luat bocceluta pe umar si ne-am imbarcat in avionul low cost al unei firme romanesti (o recomand cu placere) si am aterizat la Bergamo - Orio al Serio. Inca de acasa ne-am platit biletele de autobuz (Terravision) dus intors (27 euro pentru 3 persoane), mentionez ca pe net iti alegi inclusiv ora dar daca ajungi mai devreme sau mai tarziu nu e nicio problema. In 50 de minute am fost la Statia Centrale de unde am luat metroul si am ajuns la hotel. In [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi? / SIBIU
- FEBRUARIE, 2015
- de: Coni FotoMedia [08.02.15]
- RECOMANDĂ









