ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2015
DIN: targu-jiu
ÎNSCRIS: 07.08.09
APR-2015

Bruges - o experiență inedită

Fiind cazati in Bruxelles, am ajuns la Brugge cu trenul. Un bilet dus-intors costa 28,50 euro/persoana, calatoria dureaza putin peste 1 ora si trenul se poate lua din Gare -Midi, Centrale sau Nord.

Din gara din Brugge am ajuns in centru rapid, pe jos (o puteti lua prin parc sau pe stradutele pietruite, printre case).

Oraselul este pitoresc, dar nu exceleaza. Ineditul il dau canalele ce il strabat si, desigur, oportunitatea de a te plimba cu barca pe ele.

O plimbare cu barca pe canale costa 8 euro plus bacsisul dat barcagiului care -la modul cel mai direct posibil-ni l-a solicitat ("V-as fi recunoscator daca ati contribui cu ceva maruntis la sudiile si berea mea!...). Barcile sunt cu motor, incap maxim 40 persoane in ele. Barcagii fac si pe ghizii, intr-o engleza respectiv franceza stalcita. Sau in olandeza, pentru cine doreste. Oricum, plimbarea pe canale e cea mai frumoasa activitate pe care o poti desfasura in Brugge. Dureaza 30 minute.

Va recomand, daca va place pictura flamanda, muzeele din Brugge. Intrarea e 8 euro, noi am fost incantati.

Ca sa "simti" orasul trebuie musai bauta o bere la una din multele terase din Piata Centrala, de unde poti admira Belfort-ul, celebrul turn. O bere incepe de la 2,80 euro (250 ml).

Brugge este plin de ciocolaterii, nicaieri nu am vazut mai multe. Exista ciocolata pentru toate gusturile. Deasemeni, sunt multe locuri de unde poti cumpara dantele. Noi am cumparat brelocuri cu dantela la 3 euro, foarte frumoase.

Mai nou, s-a deschis un Muzeu al Diamantelor, aproape de centru, nu foarte mare dar interesant pentru cei care apreciaza pietrele pretioase. Intrarea este tot 8 euro.

Pentru cei cu buget redus, care nu vor sa manance/bea la restaurant exista chiar pe o latura a Pietei Centrale un magazin Carrefour Express de unde poti cumpara bere si ceva de mancare cu cativa euro.

Orasul e micut, nu e nevoie sa folosesti mijloace de transport in comun.

Noi am prins o vreme insorita, calduroasa chiar.

E un oras in care ne-am simtit bine, ne dorim sa mai revenim acolo.

Trimis de bebica in 18.04.15 22:01:54
Validat / Publicat: 18.04.15 22:35:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 4290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bebica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Brugge-plimbare pe canale

mireille CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX [19.04.15 08:34:02] »

@bebica... mă bucur că ți-a plăcut în Brugge, poate ai timp și atașezi și niște poze... spui că orășelul este pitoresc, dar nu excelează, mie personal mi s-a părut că este unul din cele mai fermecătoare orașe medievale europene, care a reușit să-și păstreze atmosfera veche de burg flamand. Adevărat e că nu ai timp într-o zi să guști această bijuterie de oraș, chiar dacă e mic, pe mine arhitectura lui m-a impresionat și fermecat.

Muzeul diamantului din Brugge e cel mai nou dintre cele cinci muzee din lume de acest gen, eu știam că s-a deschis acum 15 ani, Brugge fiind primul oraș al diamantelor din Europa.

Călătorii frumoase în continuare.

mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brugge și împrejurimile: