Impresii și recomandări [2239 / 3972]

Afișate impresii [22381 - 22390] de CĂLĂTORIE
Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi / BUCUREȘTI

Fun all–the–way la Puzzle Rooms (Egypt)

Încep mini-articolul prin mulțumiri adresate cititorilor mei care au făcut posibilă câștigarea mini-premiului AFA, ce a constat într-un voucher la Puzzle Rooms, premiu concretizat prin participarea echipei-șoc “Criminalii” la descoperirea misterului unei noi camere – Egyptul. Echipa, sau dream-team-ul AFA, este deja rodată în 2 camere (una la Puzzle Rooms – Camera 13 și una în Brașov la Escape Plan – The Prison) și este formată din userii @crima (:P); @elisav, @ariciu [...] — vezi review [+6 poze]
Documentare AFA / DE LA LUME ADUNATE
  • MAI, 2015
  • de: Michi [10.05.15]

10 Mai - arc peste timp

Azi e o zi incărcată de simboluri. Pe 10 mai 1866 a început domnia lui Carol I, pe 10 mai 1877 a fost proclamată Independenţa de Stat şi pe 10 mai 1881 a fost proclamat primul rege al ţării. Parlamentul României a declarat 10 mai ca zi naţională (alături de 1 decembrie) şi legea urmează a fi promulgată de preşedintele tării. Nu că s-ar mai putea înnoda ceva după aproape 70 de ani din care în 45 s-au negat valorile şi în 25 ele s-au distrus dar ca simbol, ca decenţă şi [...] — vezi review
Mănăstirea & schitul Agapia [Agapia] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]

Armindeni in raiul de la Agapia

Un mic detour la traseul de intoarcere din Targu Neamt spre Bucuresti. Ne oprim la Agapia unde in 2000 am petrecut eclipsa secolului pe drumul dintre manastirea Agapia si Varatec. Agapia e cea mai minunata oaza de smerenie, frumusete artistica datorata frescelor lui Nicolae Grigorescu si paradis floral creat de maicute. De oridecateori sunteti in drum, indiferent de anotimp, opriti-va cateva clipe sa admirati aceasta bijuterie arhitectonica romaneasca. Si daca va place serbatul din fructe [...] — vezi review [+4 poze]
(Alte) Locuri 'Must See' Belgia / #CĂLĂTORII prin BELGIA
  • MAI, 2015
  • de: F2A1C [10.05.15]
  • NURECOMANDĂ

Atomium. Si-atit.

@admin: fara PMA, va rog. Nu vreau sa-mi murdaresc "scorul" cu astfel de puncte. "Simbolul Belgiei" - isi fac ei reclama. Si le-as da dreptate. Bine, am facut greseala sa vizitez intii Parisul :) Dar sa revin la "simbolul Belgiei": fad, scump si cu ifose. Vreti sa vedeti cum arata Atomium-ul in reclame? o puteti face pe site-ul lor, au photoshopat pozele binisor: culori vii, mediu antrenant. Vreti sa-l vedeti neretusat? Am atasat o poza cu o parte din coada de la coborire, dar nu am [...] — vezi review [+18 poze]
La pas prin... Pasul Tihuţa / Pasul TIHUȚA [BN]

Armindeni in pasul Tihuta

De mult timp am vrut sa ajungem aici intre muntii Rodnei pe o parte, si Bargau si Calimani pe cealalta. De la Bistrita urci pe drumul ce serpuieste intai domol prin satele Nasaudene, cu case frumoase, pajisti bogate si pomi infloriti. Peisajul e minunat, aproape paradisiac. Apoi drumul devine mai greu, incep serpentinele si urcam spre Piatra Fantanele o comuna aflata la 1100 m altitudine in pasul Tihuta. Indicatoare rutiere ioc, cautam Hotelul Castel Dracula si mai sa-l ratam. Indicator [...] — vezi review [+4 poze]
Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi / BUCUREȘTI

Zvon Cafe (Decebal) bun pentru un „pahar de vorbă”

Sait web: zvoncafe.com (în lucru, dar oferă informații de localizare); pe FB. De 14 ani pe piață (ca firmă), au deja multe cafenele deschise, atât în capitală, cât și în alte câteva orașe din țară. Cea de pe Bd. Decebal fiind cea mai apropiată de locuința noastră, am poposit și noi acum câteva seri acolo, exact pentru ce zisei în titlu. Am luat câte ceva „ușor” de băut și un platou cu bruschete cu somon. Serviciul a fost discret, rapid, eficient. Localul e [...] — vezi review [+6 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • MAI, 2015
  • de: Dan&Ema [09.05.15]
  • RECOMANDĂ

Piatra Alba - De bine sau de rau? De bine

M-a preocupat titlul acestui articol asa cum m-a preocupat continutul lui. Am cugetat adanc ce vreau sa va transmit referitor la Restaurantul Piatra Alba din Bucuresti, cartierul Drumul Taberei. Localizare Locuind in acest cartier si trecand de mii de ori prin dreptul localului, nu avea cum sa nu ne sara in ochi prezenta acestuia in peisajul cartierului. L-am remarcat din mai multe motive. - Este situat la strada mare pe unde circul aproape zilnic – adresa: str. Drumul Taberei 68. - [...] — vezi review [+3 poze]
Salina Turda / TURDA [CJ]

Salina TURDA – pur si simplu spectaculoasa!!!

Va recomand sa n-o ratati daca treceti prin Turda. Este spectaculoasa! Pe intrarea veche sunt cam 800 m de galerie in linie dreapta pana in salina. Pe intrarea noua sunt mai putin, in jur de 300 m. Iti vine sa crezi ca aceasta galerie a fost sapata intre anii 1853 – 1871!?!?! Inainte sa intri in salina propriu zisa, poti sa vezi Sala Ecourilor, unde sarea este translucida si atat de frumoasa si de fantastica, incat crezi ca esti in alta lume! Apoi Sala Crivacului, unde este o masinarie [...] — vezi review [+13 poze]
Unde mâncăm în Balcic şi împrejurimi? / BALCIC
  • MAI, 2015
  • de: ebirsan [07.05.15]
  • RECOMANDĂ

Locuri pentru epatarea prietenilor între Kaliakra și Balcik

Fiind constănțean, de câteva ori pe an, de regulă în perioada martie-octombrie, primesc vizita unor prieteni din țară (uneori din străinătate). In mod invariabil, într-una din zile dăm o fugă în Bulgaria ca să le arătăm de ce trebuie să ne pară rău că am cedat Cadrilaterul. Cum Balchik-ul și Castelul Reginei Maria le-au văzut cam toată lumea, în decursul timpului am identificat alte câteva locații în care poți să te simți foarte bine sorbind un frappe sau [...] — vezi review [+27 poze]
Descoperă orașul Meknes și împrejurimile / MEKNES
  • MAI, 2015
  • de: alinaro [07.05.15]
  • RECOMANDĂ

1 Mai… marocănesc!

Am tot citit zilele astea despre care şi cum v-aţi petrecut mini-vacanţa de 1 mai. Şi deşi nu prea am timp zilele astea, m-am gândit să vă povestesc aşa, ca introducere măcar, experienţa mea din exact ziua în care sărbătorim... munca! Eu o sărbătoresc prin muncă în fiecare an, pentru că dacă nu sunt la un târg din zonă (chiar atunci şi-au găsit să-l pună), atunci sunt la un târg în Maroc. Anul ăsta a fost Marocul. Era a cincea oară când aterizam la Caza (cum [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.4022459983826 sec
    ecranul dvs: 1 x 1