ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2015
ÎNSCRIS: 04.06.15
JUN-2015

Taverna Irene - nu ai cum sa regreti

NIGHTIN A GREEK TAVERNA-9-

Inainte sa merg in Thassos m-am interesat ce taverne recomanda turistii, asa ca am mers prima data la taverna Irene din statiunea Potos. Cum am ajuns in dreptul tavernei ne-a salutat in romaneste o ospatarita foarte simpatica, Otilia. Ne-a dat informatii despre orice fel de mancare, ne-a recomandat diverse tipuri de mancare... Dupa ce am dat comanda ne-am trezit cu 4 paharele de ouzo in fata (bautura lor traditionala) din partea casei. A fost o surpriza placuta, chiar daca ouzo nu a fost chiar pe placul meu :)), baietii l-au baut pana la fund.

Noi am comandat platou de peste pentru 2 persoane, la 20 euro. Cand a venit mancarea nu imi venea sa cred cat de mari sunt portiile. Abia am putut sa manancam. Nici nu ne venea sa renunta pentru ca totul a fost delicios :) In platoul de peste se aflau cateva midii, calamar, cod pane, inca un soi de peste la gratar si niste pestisori mici prajiti. Pe langa acestea cartofi prajit din belsug. La sfarsit cand am cerut nota ne-am trezit si cu inghetata din partea casei. Bineinteles ca am revenit aici de mai multe ori.

De cele mai multe ori Otilia a refuzat sa primeasca bacsisul. Odata a acceptat sa il ia pana la urma dar ne-a zis sa asteptam putin ca vrea sa ne dea si ea ceva, si ne-a dat o sticla de vin. Din discutiile noastre a retinut ca a doua zi era ziua sotului meu, iar a doua zi cand ne-am dus sa mancam, portia lui a venit cu mici artificii pe ea :) Plus o sticla de vin din partea casei. Si inghetata, care nu a lipsit de la nicio masa.

Plimbandu-te pe aleea cu terase din Potos, sunt convinsa ca vei observa ca la taverna Irene este cea mai mare aglomeratie de fiecare data. Eu cred ca si asta spune ceva :)

Trimis de discordia in 17.06.15 15:49:23
Validat / Publicat: 17.06.15 17:30:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (discordia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 platoul aniversar cu peste si fructe de mare

dorgo
[17.06.15 18:39:18]

Taverna Irene din Thassos, mi-aduce aminte de-o melodie "A casa d'Irene"... youtube

puiutea
[17.06.15 18:58:16]

Se pare că nu există "discordie" între păreri - plăcutul tău review concordează cu altele, tot așa bune, și tot despre taverna Irene! Toate cele bune!

P. S. Așa e! Unde vezi coadă la mâncare, acolo te așezi!

[17.06.15 19:02:23]

@puiutea - Pe principiul cu aglomeratia de la mese ne-am luat si o mare teapa la o taverna din Limenaria, deci nu se aplica peste tot O sa scriu un review si despre taverna cu pricina. Toate cele bune si tie!

[17.06.15 21:40:07]

[17.06.15 23:02:12]

@webmaster13 - Se potriveste foarte bine melodia aleasa

Sindrom
[18.06.15 09:01:22]

Cu toate ca vom sta in Skala Potamia anul acesta, e prea laudata sa n-ajungem la ea.

[18.06.15 09:07:04]

@Sindrom: In apropierea Potosului este si piscina naturala Giola asa ca daca ajungeti in zona recomand sa o vizitati. De asemenea tot in Potos se afla centrul de scuba-dive Vasiliadis. Sejur placut!

Sindrom
[18.06.15 09:16:49]

@discordia - La Giola am fost anul trecut. Nu prea m-a dat pe spate.

Scuba diving m-ar incanta, dar om vedea acolo.

[18.06.15 09:23:24]

@Sindrom: O sa va placa mult - Am scris un review si despre asta.

mihaimpg
[22.06.15 12:57:45]

Am fost la irene. Aceeasi Otilia, acum 2 ani. Foarte buna mancarea. Si ouzo si inghetata se confirma. (Mai degraba se pastreaza itrucat experienta mea e mai veche). Alaturi, o parte din palaja e administrata de un bar (bumerang) sau ceva de genul asta, care are ca gazda un greco-australian cu o engleza foarte buna si foarte de treaba - recomand. Eu o sa fiu in zona incepand cu 9 iulie... abia astept.

[09.07.15 21:29:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în sudul Thassosului (Potos, Limenaria etc) " - nou creată, între timp, pe sait

discordia, dorgo, mihaimpg, Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Potos: