Impresii și recomandări [2215 / 3972]

Afișate impresii [22141 - 22150] de CĂLĂTORIE
Descoperă Sarmizegetusa Regia [M-ții Orăştiei] / COSTEȘTI [HD]
  • IUNIE, 2015
  • de: Dan&Ema [22.06.15]
  • RECOMANDĂ

Intoarcerea la origini

De-abia ce m-am intors pe 1 Iunie din Tara Hategului (vezi impresii) prilej cu care am vizitat intre multe altele si Cetatea Ulpia Traiana din Sarmizegetusa (vezi impresii), cea romana, sub indrumarea dlui Florin, administratorul Pensiunii Ulpia Traiana din Sarmizegetusa (vezi impresii) si cel mai tare ghid din zona si iata ca gandul ce mi-a dat tarcoale s-a pus in practica: vizitarea cetatilor dacice in general si in mod deosebit Sarmizegetusa Regia. Pai cum aveam drum de la Timisoara catre [...] — vezi review [+59 poze]
Plaje în Lefkada / #EXCURSII și CĂLĂTORII

Lefkada? Bifata!

In sfarsit am ajuns si in Lefkada. Spun "in sfarsit" deoarece am mai plecat cu gandul spre insula ionica in urma cu 2 ani si m-am intors din drum pana sa ajung la Sofia. Probleme personale... Nu pot veni cu prea multe completari fata de colegii ce au detaliat zona Nidri cu lux de amanunte, insa imi pot spune parerea legata de cascada Dimosari: Avem cel putin 100 de astfel de cascade la noi, pe taramuri mioritice. Si acum motivul pentru care am tinut sa va scriu: Plaja Porto Katsiki. Merita [...] — vezi review
Drumul cu mașina spre Lefkada / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IUNIE, 2015
  • de: costy69* [21.06.15]
  • RECOMANDĂ

Drumul spre / dinspre Lefkada prin Serbia și Macedonia

De curând ne-am întors din concediul petrecut în insula Lefkada și, pentru că suntem la începutul sezonului estival, m-am gândit să postez impresiile de călătorie în speranța că vor fi utile unui număr cât mai mare de turiști care urmează să parcurgă acest / parte din acest traseu. Întrucât că locuiesc în partea de sud-vest a țării am ales să mă deplasez prin Serbia și Macedonia și am urmat următorul traseu: Târgu-Jiu, Drobeta Turnu Severin, Șimian, Porțile [...] — vezi review [+35 poze]
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
  • IUNIE, 2015
  • de: rentea [21.06.15]
  • RECOMANDĂ

Un restaurant extraordinar in Sinaia - Forest Restaurant / Hotel Ioana

Sa presupunem ca sunteti in Sinaia... ca vreti sa mancati cu adevarat bine si ca aveti si ceva banuti la dispozitie... Atunci, dragilor, alegeti-l pe cel mai bun dintre restaurantele din zona - Restaurantul Forest din cadrul Hotelului Ioana (vezi impresii). Am mancat de multe ori aici si cred ca mi-am format o parere foarte obiectiva despre el astfel incat sa o pot impartasi cu voi. Nu este un restaurant ieftin, dar calitatea nu o veti gasi niciodata la pret mic, oricum, foarte important [...] — vezi review
Drumul spre Antalya / Cu mașina la Mediterana
  • IUNIE, 2015
  • de: nicole33 [21.06.15]
  • RECOMANDĂ

2015 - Cu mașina la Marea Mediterană – București - Lara - Belek și retur

Pregătirea traseului a fost mai ușoară anul acesta. Eram la al optulea drum cu mașina în Turcia și la al patrulea în Antalya. Orientativ, ne-am relistat hărțile cu traseul simulat cu Google Maps, identic cu cel din anii trecuți. Am luat coordonatele GPS de la hotelurile la care urma să ne cazăm. Nu am folosit GPS-ul, dar aveam programe de navigație relativ actualizate instalate pe toate smartphone-urile pe care le puteam folosi la nevoie și le-am și folosit pe porțiuni foarte [...] — vezi review [+97 poze]
Ștrandul cu apă sărată Tîrgu Ocna / TÎRGU OCNA [BC]
  • IUNIE, 2015
  • de: dorgo [21.06.15]
  • RECOMANDĂ

Turul României (III) Strandul salinei din Tg. Ocna

“Aveti putintica rabare, nu ma grabiti, acesta este un alt fel de review Nu e cu hotele, omlete si cafele, imi ia cel putin doua ore pana-l scriu “ Toate marile saline turistico-terapeutice ale tarii si nu sunt putine-Praid, Turda, Slanic Prahova, Ocna Mures, Ocna Dej, Cacica si Ocnele Mari, aveau piscinele lor estivale cu ape sarate, anexate. Era logic, ca acolo unde exista deja multa sare si un aflux mare de turisti care viziteaza o salina, in scop terapeutic sau doar asa, din [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Galați? / GALAȚI

Gazetto Cafe Galati - mancare buna (si sushi!), terasa racoaroasa, muzica buna si un design UAU!

Suntem o familie din Galati cu un copil si inca unul pe drum. Eu cu sotia suntem mari gurmanzi asa ca de fiecare data cand avem timp si ceva banuti iesim in oras sa papam ceva bun. Mentionez ca sotia e din Odessa si e mare amatoare de sushi, fel de mancare japonez foarte delicios si sanatos bazat in principal pe orez si peste crud/afumat. Dupa ce mi am facut curaj sa gust am devenit fan! Astfel pentru o portie de sushi trebuia sa ne facem drum spre bucuresti, constanta sau iasi intrucat [...] — vezi review [+1 poze]
Vacanța în Creta / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
  • IUNIE, 2015
  • de: elle7 [19.06.15]
  • RECOMANDĂ

O parte din Creta

Intorsi recent de pe insula Creta, vrem sa va impartasim cateva impresii despre ce am vizitat. Ne-am ales cazarea in partea de nord a insulei, fiind mai aproape de obiectivele noastre din aceasta vacanta. Ajunsi la hotel dupa o calatorie placuta cu avionul de aprox. 1 ora si 45 de minute, ne-am interesat de inchiriatul unei masini. Doamna de la agentia de turism, ne-a facut ofertele si ne-am decis sa luam masina ptr. 2 zile, considerand ca este deajuns ptr. a vedea cele 3 plaje (Elafonissi, [...] — vezi review [+11 poze]
Diplomele de excelență AFA / INIȚIATIVE AFA

Recomandările AmFostAcolo.ro pentru Litoralul Românesc și Delta Dunării - 2015

La sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat la Hotel Vera din Eforie Nord, a IV-a ediție a Galei de premiere a celor mai bune unități de cazare de pe Litoralul Românesc și din Delta Dunării, care pe site-ul AmFostAcolo.ro au obținut grad de recomandare și note foarte bune. AmFostAcolo.ro s-a impus pe piața de turism din România, ca un pilon de bază în ceea ce privește etapa premergătoare planificării unei vacanțe, fiind acoperite peste 20.000 de destinații din [...] — vezi review [+24 poze]
Parcuri bucureștene / BUCUREȘTI
  • IUNIE, 2015
  • de: mugur007 [19.06.15]
  • RECOMANDĂ

Parcul Drumul Taberei- reloaded

A sosit si ziua in care s-a deschis parcul Drumul Taberei. Dar eu nu eram acasa ca eram plecat la munte. Cand am revenit am dat " o fuga" pana in parc. Era luni seara si inca mai era "aglomeratie". Din toate colturile lumii venisera oameni mari si mici sa vada minunea. Am intrat in parc pe langa Tip-Top, ca si acum cativa ani si am virat la stanga pe langa pod. Poteca asfaltata era destul de mica si inghesuita. Cum fiul meu era cu bicicleta am mers si noi dupa el. Deci in stanga e pista de [...] — vezi review [+13 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1476118564606 sec
    ecranul dvs: 1 x 1