ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2016
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JUN-2015

Satul Astris si zona din jur

Am ajuns aici cu autocarul intr-o vacanta last minute, a fost ceva de felul... hai sa mergem undeva o saptamina dar sa fie ceva nou, asta a fost dupa o vacanta destul de lunga in Muntenegru si Albania tot in Balcani.

Aveam la dispozitie cam 10 zile si trebuia cautat ceva cu plecare in max 2 zile, 10 zile inseamna un sejur intreg, pina la urma am ales Grecia cu autocarul, nu prea agreez transportul cu autocarul, am mai trecut prin asa ceva la un circuit de 10 zile in vest si a iesit sub asteptari dar aici era vorba doar de dus si intors cu autocarul nu ca la circuit zi de zi si cu grup si ghid dar despre acel circuit cu autocarul am scris mai demult mai amanuntit.

Pina la urma transportul cu autocarul a fost acceptabil poate ceva mai usor decit m-am asteptat, a fost totusi doar dus intors, nu zi de zi.

Poate voi detalia la un moment dat.

Am mers la o agentie din oras cu temele facute si am zis ca vreau acolo cu conditia sa fie plecarea miine, s-a rezolvat rapid si a doua zi am plecat in Grecia.

Am mai fost in Grecia dar de data asta vroiam Thassos.

Locul unde urma sa petrecem cele 7 nopti de cazare se numeste Astris.

E vorba de un mic sat, cam fortat termenul de statiune fiinca e un sat foarte mic, autocarul ne-a lasat fix in fata hotelului, dar despre hotel poate voi scrie altadata.

Satul Astris sau daca vreti statiunea Astris poate suna mai bine asa e situat in sudul insulei Thassos sau mai bine zis la aprox 2 km de sudul extrem al insulei Thassos unde se afla o plaja izolata numita Salonikios. Putina lume viziteaza acest loc mai izolat denumit Plaja Salonikios.

In aceasta statiune (vreau sa nu ii mai spun sat) sunt doar doua hoteluri, in unu din ele am avut cazarea se numeste... Astris Sun, celalalt e Hotel Euro Park, mai sunt citeva vile si doua marketuri destul de bine aprovizionate cu de toate.

Atentie daca veti cauta cazare in Astris veti observa ca apar mai multe hoteluri dar e fals in Astris sunt doar doua hoteluri adica Astris Sun si Euro Park plus vilele din zona.

Celelalte hoteluri care se spune ca sunt in statunea Astris sunt mult in afara si total izolate de Astris, acestea doua se numesc

Hotel Aeria 3* si Hotel Aeolis Palace 4* sunt hoteluri cu all inclusive frecventate de multi turisti din Romania cei care prefera all inclusive dar din nou o atentionare cred eu foarte necesara . Ambele sunt situate undeva sus fata de mare si plaja, imaginea spre plaja si mare e splendida dar accesul spre mare si plaja e cam dificil spre foarte greu, se coboara pe niste scari cam 15 minute, hai coborirea mai merge dar la urcare e putin spus greu, am intilnit persoane cazate acolo in cele doua locatii aflate aproape una de alta practit in acelas loc care nu au fost nici o data la plaja de jos in tot sejurul de 7 nopti. Cine are probleme medicale sau se deplaseaza mai greu pur si simplu nu are sanse de mers la plaja, dar pentru ceilalti nu e o problema. Vazute din afara cele doua hoteluri arata foarte bine, unii sunt multumiti, altii din contra nemultumiti, cei de aici au un microbuz care ii duce in fiecare zi la alta plaja sau cei care sunt cu masina merg singuri in alt loc.

In timpul sejurului avut aici in Astris am intilnit destui romani cazati la cele doua hoteluri, unu din Craiova venit cu familia dar cu masina proprie era foarte multumit de tot, altu din contra nemultumit, asa ca difera parerile.

Zona celor doua hoteluri am vazut-o fara sa vreau mergind spre Giola vezi impresii.

Ce e aia Giola? Un loc ce trebuie vizitat daca ajungeti in Thassos indiferent de locul unde sunteti cazati. Pentru unii Giola e o groapa, pentru altii un loc deosebit. Nu demult am scris ceva despre Giola.

In Astris unde am avut si cazare chiar in statiune este o plaja destul de buna, acolo am mers in fiecare zi la plaja si baie, plaja se numeste tot Astris. Distanta de la cele doua hoteluri care sunt apropiate unul de altul e de aprox 200 metrii cam 10 minute pe jos.

Pe plaja sunt doua taverne una la un capat al plajei si alta la alt capat, foarte multi turisti cazati la cele doua hoteluri cu all inclusive din afara statiunii veneau aici la aceasta plaja.

Linga plaja e portul local al pescarilor din zona, un port foarte mic.

In statiune nu e absolut nimic de facut daca ne referim la zona de distractie sau ceva de vizitat, doar aceasta plaja si cele doua taverne, pentru unii e de bine, pentru altii din contra e plictisitor rau.

Eu pot sa spun ca asta am si vrut sa nu fie inghesuiala si sa fie ceva mai lejer si pina la urma a iesit bine, cine vrea distractie si ceva de vizitat in aceasta statiune va fi dezamagit total.

Seara si dimineata nu era nimeni pe aceasta plaja, cine vrea asa ceva e locul perfect, cine vrea lume multa nu e de bine.

La iesirea din Astris in sensul de mers spre cele doua hoteluri din afara statiunii este un centru de inchirieri auto.

Plajele din zona Astris: Psili Ammos, Salonikios

Prima e in statiune, urmatoarea e la un km de Astris in sensul de mers spre Potos, ultima e mai izolata si mai putin vizitata.

Ar mai fi plaja de linga cele doua hoteluri cu all inclusive si Giola dar aia nu poate fi numita plaja. La toate plajele astea am mers pe jos, accesul cel mai bun era la Astris fiind linga hotel, pe urma Psili Ammos care e linga sosea.

La plaja Salonikios se ajunge mai greu, traseul spre aceasta plaja este in felul urmator - din Astris se merge spre iesire si linga centrul de inchiriere masini se face dreapta, de la sosea cam treisfert de ora pe jos pe un drum mai rau fara acces cu masina, eventual cu motocicleta... Din astea trei plaje cea mai frumoasa este Salonikios poate si din cauza ca e izolata si nu merg multi acolo, e altceva, pe locul doi ar fii Astris si urmatorul Psili Amos, asta e ordinea agreeata de mine, multi pun pe primul loc Psili Ammos.

Am mai vizitat Potos care e la aproximativ 6 km distanta de Astris, in alta zi Aliki o statiune foarte buna de vizitat. Potos - oras plin de turisti si multa lume la plaja si multe magazine si taverne - atmosfera tipic greceasca, Aliki - spectaculos bun de vizitat, altceva total diferit de Potos.

In fata hotelului din Astris este statie de autobuz local.

Ce e ieftin in Grecia?

Cazarea la pensiune incepe de la 5 euro de persoana (camera dubla 10 euro) dar asta la capete de sezon. Un sejur pentru doua persoane fara transport pentru 5 - 7 nopti incepe de la 50 --60 euro.

Apa minerala la market - un bax de 6 sticle 1.5 euro.

Cam atit despre ce e ieftin. Depinde cum percepe fiecare termenul ieftin.

Daca vi dupa un sejur la Paris, in Grecia iti va parea ieftin, daca vi dupa un foarte lung sejur ca si mine din Muntenegru nu mai pare ieftin.

Thassos se spune ca e pentru incepatori pe Grecia, eu cred ca Paralia e pentru incepatori.

In Thassos trebuie sa mergi neaparat cu masina ca sa poti vedea mai multe -- nu e chiar asa - poti merge si cu autocarul, sunt autobuze care fac inconjurul insulei si in fiecare zi poti vedea altceva.

Cam atit despre vacanta asta last minute in Thassos.

Trimis de Nicu in 06.04.16 12:11:28
Validat / Publicat: 06.04.16 13:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Plaja Psili Ammos

elviramvio [06.04.16 13:16:32] »

@Nicu -

Corect, P. Katerini e pt începatori fricosi, altfel de oriunde se poate incepe. Frumos articol si poze, ma bucur ca am dat primul vot.

Nicu [06.04.16 14:47:04] »

@elviramvio

Multumesc de ecou, eu am fost si la Paralia si chiar mi-a placut cu toate ca foarte multa lume nu scrie de bine de aceasta statiune, am zis ca in general turistii din ro incep sau incepeau mai demult vacantele in Grecia cu Paralia.

La fel acum cu Thassos se spune tot asa ca e plin de romani acolo, eu am vazut si multi bulgari, sirbi, la hotelul unde am stat 90% erau cehi si foarte putini turisti romani.

elviramvio [06.04.16 14:59:28] »

@Nicu -

Asa este cum spui. Eu nu ma iau dupa "moda", imi place si Paralia si merg acolo.

O vara frumoasa sa ai!

calatorul [08.04.16 23:01:29] »

INteresanta si utila relatare, si eu sunt de acord cu opioniile si concluziile de final. Si frumoase poze, parca putin cam innorat era pentru luna iunie. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

Nicu [09.04.16 13:51:00] »

@ calatorul

In iunie la inceput a fost un timp foarte bun mai ales pentru plimbari, nu a fost prea cald si nici nu a plouat, poate ca in sezon e prea cald si prea multa lume, eu prefer in general vacantele la capete de sezon, iunie e deja inceput de sezon mai ales in apropiere la Potos era deja multa lume. Si in anul ala inainte de vacanta asta in Thassos am fost in o vacanta mai lunga la inceputul lunii mai cind chiar era perioada aia abea incepeau sa deschida hotelurile. Poate in viitor voi incerca si ceva in aprilie si noiembrie, in mai si octombrie am fost de mai multe ori si a fost perfect.

calatorul [10.04.16 20:01:20] »

@Nicu - Si mie imi plac vacantele la mare in iunie sau septembrie, prima pentru prospetimea locurilor si a vegetatiei, toamna pentru caldura potolita, linistea si lipsa de aglomeratie. Iar vara trecuta pe Sithonia, in Halkidiki, am petrecut 10 zile de calduri toride inainte de 1 august si ne/a cam topit. Asta desi am tot fost la Egee in miezul verii, obisnuiti ca romanul la Marea Neagra in full sezon ca sa fie sigur de vreme buna si apa calda. Sunt multe variabile in discutie, ceea ce ramane pentru mine stabil e pasiunea pentru vara greceasca si litoralul azuriu al Marii Egee.

Alexuta1 [27.10.16 18:44:18] »

Iubesc linistea si relaxarea foarte mult. Ca sa fac o comparatie, am fost de 2 ori in Zakinthos; prima data in statiunea Alikanas, hotel Danny. Mi-a placut maxim. Liniste, frumos, plaja curata, cateva barcute mici, multi maslini, terase, aveau si un magazin mixt. Anul acesta am fost in Zakinthos, statiunea Laganas. Nu exagerez cand spun ca am plans toata vacanta. A fost un esec total: baruri, muzica data la maxim, striptease noaptea, galagie, sticle sparte pe plaja, moto scutere turate la maxim de copii, haos. Efectiv, ma rugam noaptea sa nu mai aud urlete si sa pot sa dorm (Hotel Esperia). Nu mai vreau sa trec in veci printr-o astfel de experienta. Iubesc Grecia! Merg de ani de zile, pentru ca, se pare, pana anul acesta am avut noroc si am nimerit numai in statiuni cu traditie pur greceasca! Ma tot uit la aceasta statiune, dar vad ca este numita mini- statiune. Imi place linistea, dar nici prea, prea. Adica, la modul, vreau sa am de unde sa-mi aleg o terasa sau un restaurant, sa am de unde sa-mi cumpar cateva suvenire pentru familie (la fel, sa am de unde sa aleg), o inghetata, sa imi fac poze, sa am de unde sa inchiriez o bicicleta, sa-mi incarc bateriile cu energie pozitiva, sa vad casele lor cu flori pe balcon si sa ma plimb noaptea pe plaja fara sa ma simt in mijlocul pustiului. Credeti ca voi gasi asa ceva in Astris? la sf de luna mai... ?!

Nicu [30.10.16 07:45:24] »

@Alexuta1

Nu cred ca veti gasi asa ceva aici in Astris, e o statiune - sat foarte mica cu doar doua hoteluri si foarte putine pensiuni si o plaja destul de buna dar cam atit, magazine si zone de divertisment sau alceva de genul asta nu aici poate la Potos la 6 km distanta.

Pentru unii e de bine linistea asta din Astris, pentru altii nu, eu am vrut statiune linistita si asa a si fost.

webmasterX [26.11.17 01:12:48] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Astris-Astrida» (nou-creată, între timp, pe sait)

Alexuta1, calatorul, elviramvio, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Astris-Astrida: