ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    JUN-2015

Cu catamaranul pe mare spre Tossa de Mar

Dupa ce m-am intors din vacanta de anul trecut, am scris despre Malgrat de Mar (vezi impresii), insa cum se apropie din nou vacanta si exista oferte multe pentru Costa Brava, am zis sa scriu cateva randuri si despre Tossa si drumul pana acolo.

Marc Chagall a botezat asezarea cu numele "Paradisul Albastru". Ava Gardner a filmat acolo prin anii 50. Si s-au mai filmat inca doua filme spaniole, peisajul fiind frumos, generos.

Noi am ajuns pe mare in Tossa, luand un vapor Dofi Jet Boats, din Santa Susana.

Itinerariul vaporului este: Calella – Poble Nou – Pineda – Sta. Susanna 1 – Sta. Susanna 2 – Malgrat de Mar – Sabanell – Blanes – Sta. Cristina – Fenals – Lloret de Mar – TOSSA DE MAR. Am platit 30 de euros dus-intors pe bilet si puteam sa ne plimbam toata ziua cu vaporul in banii aia. Ba oprea undeva, intre Lloret si Tossa, unde aveai si vedere a fundului marin, insa mare lucru nu prea am vazut, doar niste alge si un peste.

Pana in Blanes, peisajul nu este cine stie ce... insa apoi se schimba, devenind din ce in ce mai frumos. Ti se perinda prin fata ochilor localitatile cu case care iti dau impresia ca atarna in munte. Stiam ca exista asa zisele "Casas colgantes" in Cuenca, dar dupa ce am vazut casele de pe Costa Brava, am inteles ca Cuenca, desi e declarat Patrimnoiu National UNESCO pentru casele respective, nu este un loc singular.

Blanes nu mi s-a parut cine stie ce. Asa ca nu am coborat. De la hotel ni se spusese ca ar fi un nisip mai bun in Blanes, dar cand l-am vazut din vapor ca era la fel ca cel din Malgrat, am zis ca nu, merci...

Am coborat totusi in Santa Cristina fiindca mi-au atras atentia doua golfuri, parea ca e si mai putina lume si nisipul avea culoare aurie, nu culoarea aia roscata... Ne-am propus noi sa ramanem la plaja pana la pranz si apoi sa mergem mai departe. Insa nisipul era la fel de dur. Intrarea in apa era mult mai lina decat in Santa Susana, de aceea erau si cupluri cu copii, ceea ce nu ai sa vezi in Santa Susana sau in Malgrat, unde daca nu esti un inotator bun, ai toate sansele sa te ineci chiar la mal. Peisajul era foarte frumos, insa din cauza disconfortului creat de nisip, am plecat mai devreme decat ne propuseseram.

Pana a ajunge la Tossa, mi-a mai atras atentia Lloret. La intrarea in Lloret este o statuie reprezentand o femeie care priveste spre mare. I se spune "La Dona Marinera" si simbolizeaza suferinta sotiilor de pescari care isi asteptau sotii sa ajunga sanatosi de la pescuit. La iesirea din Lloret, atrage privirile un castel. In rest, mi s-a parut un orasel cu hoteluri moderne. Plaja nu mi s-a parut atractiva. Tot nisip granulat.

Urmatoarea noastra oprire a fost Tossa de Mar. Zidurile de fortificatie care inconjurau partea medievala a orasului se vedeau din departare. Ulterior am aflat ca turnul care domina vederea spre mare se numea "Turnul lui Joajanás" In partea dreapta se vedeau cladiri moderne, dar pe mine nu ma interesau cladirile moderne ci partea veche a localitatii.

Era extrem de cald deja. Si la inceput, am simtit chiar disconfort. Preturile erau foarte mari, comparativ cu alte locuri sin Spania. Am ratat un trenulet care urca pana sus, in cetatea veche asa ca a trebuit sa parcurgem cu piciorul... Urcusul parea dificil, mai ales pe-o asemenea caldura. Chiar ma gandeam sa renunt, mai ales ca ultimul vapor care mergea mai departe de Lloret sau de Blanes pleca pe la ora 16.30 mi se pare...

Insa am gasit o solutie: ne-am dus "pe dos", nu urmand traseul indicat pe harta sau cel al trenuleturilor. (de fapt erau doar doua trenulete mari si late...) si asa urcarea ni s-a parut mai lina. Noi am patruns in Vila Vella (asa este denumita partea veche) printr-un portal incantator si am ajuns in Curtea Armelor.

Casele din interiorul cetatii sunt foarte bine conservate, mici, cochete, cu flori frumos colorate. Stradutele sunt inguste, pavate cu piatra si foarte curate. Un mare muzeu medieval in aer liber. In punctul cel mai inalt alt cetatii era un castel candva, insa acum, pe acel loc s-a construt Farul din Tossa.

Vestigiile prehistorice fac loc fac loc unei Tosse romane, apoi unei Tosse medievale si mai tarziu a unei Tosse moderne.

Initial, era locul de refugiu al artistilor si al intelectualilor. Insa acum era plin de lume de toate felurile si de toate natiile.

Merita sa mergeti la Tossa pentru o zi. Ah si sa nu uit, nisipul din Tossa nu face exceptie. Tot granulat si neprietenos. Insa am vazut multa lume la plaja. Probabil sunt obisnuiti. Eu i-am intrebat daca nu ii deranjeaza un astfel de nisip. Stiti ce raspuns am primit??? Cica are si acest nisip avantajele sale: nu te murdaresti!!! Voia sa zica probabil ca nu se lipeste de piele sau de prosopul ud... Eu una... prefer "sa ma murdaresc" cu nisip mai fin,

Trimis de cristina47* in 13.03.16 13:56:47
    Validat / Publicat: 13.03.16 15:41:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 Lloret de Mar.

webmasterX [13.03.16 15:41:09] »

Fain recomandarea

Mutat în rubrica "Excursii / activităţi opţionale în zona Costa Brava, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

voxtesa [21.03.16 08:57:33] »

@cristina47 - orasul blanes este frumos, stanca aceea cu steagul catalan numita sa palomera imparte orasul in doua. la nord este orasul vechi cu stadute inguste, magazine, terase, are o plaja si faleza mai late, iar la sud orasul nou cu hoteluri, cluburi, zona mai agitata unde se afla turistii, in special englezi si nemti

cristina47* [21.03.16 09:41:25] »

@voxtesa -Iata o informatie utila pentru cei care isi iau bilete in Blanes, pe Costa Brava.

Merci pentru "La Palomera". Nu stiam...

cristina47*, voxtesa
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii 'opţionale' din zona Costa Brava: