Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 4496 / 5013]
Afișate impresii [44951 - 44960] din total 50122 impresii
Vacanța în Costineşti / COSTINEȘTI
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: ileanaxperta* [06.10.10]
La Costinesti m-am reindragostit de marea mea de acasa
Nota: Am scris aceste randuri mai mult ca un eseu inchinat marii mele de acasa, Marea Neagra. Am asezat impresiile la rubrica despre Costinesti, intrucat am scris cate ceva si despre aceasta statiune vazuta de mine la sfarsit de septembrie. Dar daca aceste impresii nu-si au aici locul, va rog sa le puneti la rubrica “Filozofari turistice”. Va multumesc. Toamna la mare... ah, ce poate fi mai frumos, mai special, mai odihnitor si mai relaxant decat cateva zile la malul marii toamna... [...] — vezi review [+32 poze]
Unde mâncăm pe DN7 (Dealul Negru) / [ALTE LOCURI]
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: pepsi70ro [05.10.10]
Micii de la Dedulesti
Seara buna dragii mei si bine v-am regasit dupa aproape zece zile de absenta mai mult sau mai putin voita, dar necesara. Scriu acest review din dorinta de a nu ma lasa uitat, desi criticul meu permanent (sotia mea) mi-a recomandat sa nu-l scriu acum ci atunci cand voi fi mai liber si mai in apele mele. Totusi, incapatanat cum sunt am decis sa-l scriu iar voi prietenii mei veti fi cei care vor aprecia daca am gresit scriindu-l sau nu. In saptamana care tocmai a trecut, aflandu-ma la un [...] — vezi review [+14 poze]
Casa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești] / TÎRGU NEAMȚ
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: magdalena [05.10.10]
Muzeul Memorial si Parcul tematic Ion Creanga
Muzeul Memorial Ion Creanga « Nu stiu altii cum sunt », dar eu cand ajung in aceste locuri, nu pot sa nu revad casa in care a locuit marele nostru scriitor Ion Creanga, iar in acest an am avut si o surpriza, aceea de a vedea si un parc tematic cu personajele din povestile indragitului scriitor, care parca prind viata cand le privim. Ion Creanga s-a nascut in Humulesti, in anul 1837, fiind primul dintre cei opt copii din familia sa. Casa in care s-a nascut, devenita muzeu memorial in 1951, [...] — vezi review [+29 poze]
Unde mâncăm în Pojorîta? / POJORÂTA
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: valimi [05.10.10]
Restaurantul Floare de Colt al Pensiunii Floare de Crin
Veneam de la Vatra Dornei cu masina, vremea era mohorata, nici nu ploua, nici nu statea. Noi coboram cu ochii in patru dupa un restaurant mai aratos la care sa ne potolim foamea, nu am vrut sa mancam in oras, voiam ceva mai rustic, mai ferit, cu mancare buna si convenabila. Mergem noi ce mergem, intram in Pojorata, mergem, iar mergem, trecem de intersectia care ne ducea la Pensiunea Pietrele Doamnei unde aveam cartierul general, mai mergem, injuram de mama focului ca nu gasim nici o carciuma, [...] — vezi review [+20 poze]
Vila Alberto [Tohanita] 4 / BRAN
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: moraru [05.10.10]
Un weekend de vis
totul a fost superb de la cazare pana la gazde... cu siguranta vom mai reveni... cine vrea sa petreaca o vacanta la tohanita bran nu ocoliti vila [...] — vezi review [+1 poze]
Casa Ancora 2 / COSTINEȘTI
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: ileanaxperta* [04.10.10]
Aici m-am simtit ca acasa la niste vechi prieteni...
M-am hotarat inca de la inceputul verii, fie ca ploua, ca e vant sau furtuna sau orice o fi la sfarsitul lui septembrie, sa plec la Costinesti, cu prilejul castigarii unui mini-premiu pus in joc de catre site-ul ce ne-a unit pe foarte multi dintre noi intr-o mare si minunata familie, numita AmFostAcolo.ro. (Multumesc inca o data si pe aceasta cale organizatorului si sponsorului). Noi, cei cu dorinte atat de frumoase de a veni aici pe acest site de turism, sa ne impartasim bucurii, experiente [...] — vezi review [+34 poze]
Pensiunea Ana-Cristina 3 / SIGHIȘOARA [MS]
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: mariandan [03.10.10]
O pensiune finuta
Am dormit o noapte aici. pot spune ca este curata si draguta, cu baie proprie fara balcon. Am avut caldura si apa calda, parcare gratuita in curte si o cafea gratis dimineata. Nu este intr-o zona centrala dar am ajuns foarte repede la ea. proprietarul parea foarte de treaba. La pret de 80 lei o noapte doua persoane e prea bun. Nu ofera mancare, au o bucatarie amenajata unde poti sa pregatesti [...] — vezi review
Mănăstirea Sămurcășești [Ciorogârla] / BUCUREȘTI
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: dannek [03.10.10]
Manastirea Samurcasesti - Ciorogarla
Fiind în vizită pe meleaguri Bucureștene am dedicat o zi pentru a vizita câteva lăcașuri de cult. Am ales o mănăstire care este mai puțin cunoscută dar sclipește prin frumusețea ei. Pelerinajul pleacă din satul Ordureanu care apartine comunei Clinceni, Domnești, Dârvari și punct final Ciorogârla. Noul sat Ordureanu pentru că cel vechi a fost strămutat cînd a început construcția lacul de acumulare Mihăilești-Cornetu. El poartă acest nume (satul) după căpitanul [...] — vezi review [+20 poze]
Mănăstirea & schitul Agapia [Agapia] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: raoulp55 [03.10.10]
Agapia, dragoste veche, mereu noua...
Era in 1973, in vacanta de vara, cand am poposit pentru prima oara la Agapia, cea care avea sa-mi influenteze viata intr-un mod... hotarator. In acea vara, faceam varsta asa- zisei maturitati... dar stiti cum este viata, unii se maturizeaza mai repede... altii, niciodata. Nu stiu cum s-a intamplat ca, prin forta imprejurarilor am stat in Agapia aproape doua luni, in acea vara, departe de prietenii mei, de strandurile bucurestene, pe care le frecventam, de terenurile de tenis... Si ca sa n-o [...] — vezi review [+17 poze]
International Hotel 4 / SINAIA
- SEPTEMBRIE, 2010
- de: liviadavidescu [02.10.10]











