Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2096 / 5013]

Afișate impresii [20951 - 20960]
Descoperă zona Huşi / HUȘI
  • AUGUST, 2014
  • de: Diaura* [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Husi – orasul dintre vii

Orasul din estul tarii, in care Stefan cel Mare a ridicat o biserica cu hramul Sf. Apostoli Petru si Pavel este vestit pentru viile care il inconjoara si pentru vinul bun care se produce acolo, pe vremea domnitorului Dimitrie Cantemir fiinnd al doilea dupa cel de Cotnari. Orasul desi nu este un obiectiv turistic de prima clasa, are totusi cateva obiective demne de vizitat atat pentru localnici cat mai ales pentru cei ce se afala in trecere prin Moldova. Cum de cativa ani nu mai ajunsesem [...] — vezi review [+4 poze]
Descoperă zona Huşi / HUȘI
  • AUGUST, 2014
  • de: Diaura* [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Muzeul Viticol din Husi - Templu al traditiei vinicole moldovene si nationale

Muzeul viticol din Husi este primul de acest fel deschis in Romania, in 1966. Cu 60 de ani inainte de deschiderea sa, Spiru Haret impreuna cu alte personalitati ale vremii sale, a deschis la Husi prima vinoteca scolara, ca un loc inde sa se invete " cu carte " vechiile traditii moldovenesti in ale prelucrarii strugurilor. Toata dragostea si priceperea moldovenilor din aceasta parte a tarii in fabricarea vinului, este reprezentata in acest modest muzeu. Muzeul apartine de Colegiului [...] — vezi review [+23 poze]
Club / Complex Dunărea 3 / EFORIE NORD

Un complex ok pentru litoralul nostru

Am revenit dupa 5 ani pe litoralul nostru. O dezamagire ca si in trecut, dar nu despre asta vreau sa scriu... Recunosc, am ales Club Dunarea dupa ce am citit o parte din review-urile de aici, care au fost mai multe pozitive. Trebuia sa plecam intr-o saptamana, pretul nu a fost nici cel mai mic, dar nici cel mai mare, asa ca... l-am ales. Complexul in sine este foarte frumos, verdeata, piscina... Personalul ok, trebuie sa spun asta, dintre toti angajatii de la sefi la tanti care facea [...] — vezi review
La pas prin zona Lepșa / LEPȘA

Dacă e week-end, e Lepșa

Nu știu alții cum sunt, dar eu, când știu că mi se termină concediul, mă ia, așa, cu sfârșală la suflet, mai ales că e ultimul week-end înainte de începerea scârbiciului. Și m-am gândit eu că, decât să stau acasă și să-mi plâng de mila concediului de vară ce se duse, mai bine merg la Lepșa, că poate mi se schimbă starea de spirit! Am analizat îndelung și, după trei minute, timp în care m-am convins că în rezervorului bătrânului meu ”Ford” ar mai fi [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Sinaia și împrejurimile / SINAIA
  • AUGUST, 2014
  • de: diacrys* [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Descoperă Sinaia: după treizeci de ani

În vara aceasta plină de grație m-am surprins pe mine însămi prin determinarea cu care am insistat să strecor, printre atâtea călătorii și probleme, o excursie de două zile la Sinaia. Întâmplarea face că am fost de mai multe ori la Brașov, în viața mea de "adult", dar niciodată nu m-am oprit în stațiunile de pe Valea Prahovei. Sinaia este pentru mine o amintire bine conturată, fiind unul din puținele concedii turistice în care am fost cu părinții când eram elevă, în [...] — vezi review [+20 poze]
O zi în Corund / PRAID [HR]
  • AUGUST, 2014
  • de: dorgo [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Muzeul de aragonit din Corund

In periplul nostru canicular din Ardeal, ne-am propus sa servim o Coca Cola rece si un “cips” in cetatea din Alba Iulia. Banuiam ca acolo vom gasi asa ceva, pentru ca, pe la noi, (spre deosebire de alte tari), acolo unde apare cate un obiectiv turistic, in jurul lui apar imediat si o multime de dughene care iti vand sucuri, bauturi alcoolice, cips-uri, cafea si alte produse de-ale gurii, utile adeseori dar si multe chinezarii care nu se incadreaza in peisajul istoric. Dupa ce-am admirat [...] — vezi review [+24 poze]
Casa Gina 3 / RÂȘNOV
  • AUGUST, 2014
  • de: poll [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Liniste si relaxare

O pensiune frumoasa si curata, cu o curte bine ingrijita de proprietari, niste oameni extraordinari de amabili, cu un foisor amenajat in stil rustic, imprejmuit de flori si verdeata. Camere curate, mobilate modern, baile sunt mari si de asemenea foarte curate. Pensiunea este intr-un cartier frumos de vile, linistit, cu magazine in apropiere si statie de autobuz la doi pasi, la cateva minute de mers pe jos pana in centrul Rasnovului. Vom reveni cu multa placere aici, unde ne-am simtit [...] — vezi review
Unde mâncăm în Vânători-Neamț? / VÂNĂTORI-NEAMȚ
  • AUGUST, 2014
  • de: Dan&Ema [31.08.14]
  • RECOMANDĂ

Masa de pranz la Pensiunea Perla Neamtului (Vânători-Neamț)

Intr-una din zilele de concediu in care ne-am propus vizitarea a trei manastiri din judetul Neamt: Mănăstirea Sihastria, Mănăstirea Secu si Neamt, in aceasta ordine, pranzul, de fapt ora 15 chiar, ne-a prins aproape de Manastirea Neamt. Imediat ce am parasit DN15B catre Manastirea Neamt, conform indicatorului corespunzator amplasat la ramificatie, ne-a mai sarit in ochi, in aceeasi intersectie un panou care face reclama Pensiunii Perla Neamtului, care mentiona ca aceasta are si [...] — vezi review [+5 poze]
Club / Complex Dunărea 3 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2014
  • de: Mee [30.08.14]
  • NURECOMANDĂ

Dezastru... insalubru

Complexul in sine este frumos, verdeata, piscina..... Ajung la partea cu, camera... probabil noi am avut ghinion, caci in baie nu exista nici o etajera sa ne punem periutele de dinti si alte cele... Camera foarte frumoasa, cele de la parter sunt mai incapatoare, curatenie s-a facut "aproape" zilnic. Restaurantul: nu mi-a placut mancarea de la micul dejun. Carnatii, cremvurstii erau dintre cei mai ieftini, in fiecare zi aceleasi feluri. In schimb, masa de pranz/seara toxiinfecţie alimentara [...] — vezi review
Descoperă Cheile Nerei / SASCA MONTANĂ
  • AUGUST, 2014
  • de: amavana [30.08.14]
  • RECOMANDĂ

Surprize in zona Cheile Nerei

Revin cu impresii din a doua parte a concediului. Dupa rasfatul de la Clisura Dunarii am continuat cu vreo 3 zile cu cortul prin Cheile Nerei, cel putin asa era planul. Am plecat dimineata din Eselnita, am mers spre Baile Herculane si apoi spre Oravita, destinatia finala era Podul Bei. Pe traseu ne-am oprit la Cascada Bigar, am fost surprinsa sa vad ca e chiar la strada. E o cascada frumoasa, dar vazand pozele pe net inainte, ma asteptam la mai mult, nu stiu exact de ce nu m-a impresionat asa [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.103374004364 sec
    ecranul dvs: 1 x 1