Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2089 / 5013]

Afișate impresii [20881 - 20890]
Descoperă zona Bazna / BAZNA [SB]
  • AUGUST, 2014
  • de: krondia* [12.09.14]
  • RECOMANDĂ

Staţiunea balneară Bazna - o surpriză plăcută, voi reveni

Spuneam în reviewul despre Pensiunea Bassen că am ajuns la Bazna pentru prima oară cu ocazia minii vacanţei din 15 august. Recomandarea am primit-o de la nişte prieteni din Sighişoara care tocmai fuseseră aici cu cei mici într-un weekend şi, argumentele pe care mi le-au prezentat, m-au convins pe deplin. Prea multe informaţii nu am găsit în altă parte aşa că am mers pe mâna lor şi, în final, nu am regretat decât că nu am putut sta mai mult. Ca traseu, am plecat din [...] — vezi review [+21 poze]
Bucureşti - Litoral cu auto / #CU MAȘINA SPRE LITORAL

Noutati pe A2

Vad ca de mai bine de 2 ani nu s-a mai scris nimic si vreau sa mai pun cate ceva noutati. Autostrada acum este pana la podul din Agigea, unde dai de un mare sens giratoriu (cam prost semnalizat daca ajungi din statiuni si vrei sa mergi spre autostrada - trebuie sa ghicesti iesirea spre autostrada ca nu este nici un indicator). Primii 35 kilometri sunt la fel de prosti ca si pana acum, acelasi beton care iti toaca suspensiile, dupa aceea soseaua este buna pana la podul de la Cernavoda. Podul [...] — vezi review
Palatul Craioveștilor - Mănăstirea Strehaia [Strehaia] / DROBETA TR SEVERIN
  • AUGUST, 2014
  • de: iulianic [12.09.14]
  • RECOMANDĂ

Palatul Craioveştilor de la Strehaia

În 2011, în drumul nostru spre Croaţia, la intrarea în Strehaia - orăşel care până atunci mie nu-mi spunea nimic - ghida a început o fascinantă poveste despre domnii Craioveşti şi locul lor în istorie, despre palatul pe care ei l-au înălţat aici şi despre ceea ce a devenit acesta peste timp, sfârşind prin a spune precipitat: "Priviţi, priviţi aici, în stânga!" Din mersul autocarului, n-am văzut decât o turlă pătratică, albă, care se iţea deasupra pomilor. Era în [...] — vezi review [+28 poze]
Mănăstirea Humor [Mănăstirea Humorului, SV] / GURA HUMORULUI
  • AUGUST, 2014
  • de: Dan&Ema [12.09.14]
  • RECOMANDĂ

Manastirea Humorului

De la Manastirea Voronet (vezi impresii) plecam spre Manastirea Humor. Ne intoarcem in E576 unde facem dreapta in orasul Gura Humorului pana la giratoriu, de unde urmam drumul la stanga pentru in total 10 km. La intrarea in manastire ne intampina mai multe panouri explicative: drumul oualor incondeiate, o harta, si explicatii despre obeictiv. In curte accesul se face pe o alee de piatra construita din pietre de rau slefuite inter rosturile carira este pamant. Aleile sunt flancate de [...] — vezi review [+14 poze]
Mănăstirea Voroneţ / VORONEȚ
  • AUGUST, 2014
  • de: Dan&Ema [12.09.14]
  • RECOMANDĂ

Manastirea Voronet - cea mai frumoasa din manastirile bucovinene

In zi de Sfanta Maria, am hotarit sa vizitam Muzeul Oului din Vama, Voronetul si Humorul. Am plecat de la Muzeul Oului (vezi impresii) din localitatea Vama am urmat europeanul E576 catre directia Suceava si dupa circa 15 minute am ajuns in Gura Humorului, unde primul indicator catre dreapta ne conduce in cativa km la Manastirea Voronet. Drumul prin localitate este foarte prost, fiind si aglomeratie, si drumul ingustat datorita eroziunii puternice a soselei de la ploi dar si a unor lucrari in [...] — vezi review [+9 poze]
Sirena Hotel 3 / SATURN
  • AUGUST, 2014
  • de: X01011395 [11.09.14]
  • NURECOMANDĂ

Dezamagitor

Am fost la acest hotel (Sirena) si in 2012 si am ramas dupa acel sejur cu o impresie relativ buna despre aceasta locatie. In 2013 nu am fost pe litoral si de aceea, in 2014 speram sa gasim, la acelasi hotel, macar aceeasi situatie ca in 2012. Spre dezamagirea noastra lucrurile au evoluat, insa spre rau, mai ales in ceea ce priveste asa-zisul restaurant. Am ajuns in 4 aug 2014 pe la 13:00 si am asteptat, ce-i drept, putin pina am fost cazati, pe la 14:30. Am urcat in camera si am gasit camera [...] — vezi review
Savoy Hotel 4 / MAMAIA
  • AUGUST, 2014
  • de: GBS [11.09.14]
  • RECOMANDĂ

Un concediu de vis!

Este al doilea an cand am mers la Hotel Savoy in Mamaia. Am ales acest hotel datorita facilitatii "all inclusive" deoarece anul trecut, cand am fost pt prima oara, copilul nostru avea 11 luni. Din punctul meu de vedere este o locatie ideala pentru familiile cu copii: - locatia direct pe plaja, extrem de curata. Scaune pe plaja asigurate la "all inclusive", dar cel mai important umbrelele enorme care iti asigura umbra pe tot parcursul zilei. Cand ai un copil foarte mic, care nu sta unde vrei [...] — vezi review [+3 poze]
Alex & Emma's Land (parc de distracții) [Pietroșani] / CÂMPULUNG-MUSCEL

Alex si Emma's Land Pietrosani, paradisul copiilor

Auzisem de existenta unui "parc cu ponei" in apropierea casei bunicii mele de anul trecut. Nu mi s-a parut de interes pentru copilul meu care se plictiseste de orice in 5 minute. Vara aceasta am mers la bunica in fiecare week-end pentru renovarea casei, asa ca aveam nevoie de activitati care sa tina copilul ocupat fara sa "ajute muncitori" (adica sa le ingroape unelte in nisip, sa toarne nisip in galetile cu lavabila si sa "decupeze" placi de gresie aruncandu-le pe asflat). Am plecat spre [...] — vezi review [+6 poze]
Pensiunea Belvedere 3 / CINCIȘ

Cel mai frumos peisaj panoramic!

Traiesc in Franta de mult timp, tara unde am resit sa ma realizez profesional, in aceasta vara dorul de meleagurile natale m-au adus pe plaiurile Romanesti dupa 9 ani de strainatate. Mi-am petrecut 4 saptamani de concediu facand un tur al Romaniei, incepand cu regiunea Moldovei apoi pe litoral si in sfarsit in Ardeal. Am descoperit absolut intamplator aceasta pensiune, aflandu-ma in cautare de cazare pe malul lacului Cincis, intentionand sa raman un week-end in aceasta zona in cautare de [...] — vezi review
Castelul Corvinilor / HUNEDOARA
  • AUGUST, 2014
  • de: puyuus [10.09.14]
  • RECOMANDĂ

Medieval Epicness!

Avand la dispozitie ultimul weekend de vara din anul acesta, am ales sa petrecem cateva ore la Castelul Corvinilor. Fara a ne planifica acest lucru, am nimerit tocmai in timpul Festivalului Medieval, care a contribuit substantial la parerea foarte buna care ne-a ramas. Se poate ajunge foarte usor urmarind indicatoarele din Hunedeoara sau folosind un GPS, insa locurile de parcare din zona nu sunt chiar suficiente. Taxa de intrare la castel este de 25 lei de persoana, si cred ca se [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1477220058441 sec
    ecranul dvs: 1 x 1