Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2084 / 5013]

Afișate impresii [20831 - 20840]
Cetatea Râșnov / RÂȘNOV
  • AUGUST, 2014
  • de: raly [10.10.14]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Rasnov

Dupa cum ziceam am pornit spre cetatea Rasnov, am facut o oprire in cetatea Fagarasului, apoi am lasat in urma Fagarasul mergand spre ceea ce am pornit de fapt! Orasul Rasnov este un oras tare frumos, dupa parerea mea chiar seamana cu orasul meu natal, Medias, are asa un aer medieval, ca si cetatea pe care o si adaposteste! Ne-am indreptat spre cetate, am lasat masina in parcare, unde am asteptat titicarul sau cum s-o numi acel tractor care transporta oamenii din parcare si pana sus in [...] — vezi review [+11 poze]
Cetatea Făgăraș / FĂGĂRAȘ [BV]
  • AUGUST, 2014
  • de: raly [10.10.14]
  • RECOMANDĂ

Cea mai frumoasa si civilizata cetate

Locuiesc relativ aproape de Fagaras, cam aproximativ 100 km, dar niciodata nu ne-am propus hai sa mergem sa vizitam Fagarasul sau cetatea Fagarasului. Am trecut de atatea ori prin Fagaras, am fost chiar la Laguna Abastra (un aquapark din apropiere) insa niciodata nu am oprit. Nici de data asta nu am plecat special spre Fagaras! De dimineatza ne-am facut planul ca weekendul acesta sa vizitam Rasnovul si cetatea Rasnovului, auzisem pareri bune si nu am reusit inca pana acum sa-l vedem. Asadar am [...] — vezi review [+14 poze]
Mănăstirea Văratec [Văratec] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
  • AUGUST, 2014
  • de: Floryn81 [08.10.14]
  • RECOMANDĂ

Mănăstirea Văratec - credință și relaxare sufletească în Ținutul Neamțului

În scurta noastră plimbare pe meleagurile nemțene am reușit să vizităm pentru prima oară două mănăstiri deosebite, recunoscute pentru frumusețea lor atât în țara noastră, cât și în străinătate: Mănăstirea Agapia și Mănăstirea Văratec. Dacă despre prima dintre ele am vorbit în review-ul precedent, acum mi-am propus să vă prezint câteva aspecte referitoare la vizita noastră la Mănăstirea Văratec. Am plecat de la Mănăstirea Agapia în jurul orei 14.00, am [...] — vezi review [+32 poze]
Pensiunea Delta Miraj 3 / SULINA
  • AUGUST, 2014
  • de: valy_al [06.10.14]
  • RECOMANDĂ

O vacanta reusita

Prima experienta cu pensiunea Delta Miraj si cu Sulina am avut-o de 1 mai. Pe baza parerilor de pe net am ales aceasta pensiune unde am petrecut 3 nopti. Comunicarea cu gazdele a fost foarte buna, inca inainte sa plecam din Bucuresti. Ni s-au explicat optiunile de transport, am fost ajutati cu rezervare la nava rapida, iar in ziua plecarii din Bucuresti spre Sulina am ales telefonic meniul de pranz pentru ca masa sa fie gata la sosirea noastra la pensiune. Baiatul gazdelor ne-a asteptat cu [...] — vezi review [+17 poze]
Sunquest Hotel 3 / VENUS

Revenim in fiecare an!

Suntem clienti vechi ai acestui hotel, anul acesta a fost al 5-lea cand am revenit. Fidelitatea noastra spune tot. La Sunquest am gasit tot ce avem nevoie pentru bugetul nostru. In fiecare an optam pentru pensiune completa. Pentru noi e cel mai comod asa, mai ales ca avem copii si nu vrem sa ne riscam cu mancarea. In primul an ne-a fost mai greu sa ne acomodam cu sistemul de bonuri valorice implementat de cei de la Sunquest, dar acum ne-am obisnuit. Noi mereu ne luam camera cu vedere spre [...] — vezi review [+5 poze]
Unde mâncăm în Hunedoara? / HUNEDOARA
  • AUGUST, 2014
  • de: danette* [04.10.14]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Corviniana - nesperat de placut!

Periplul nostru prin Ardeal nu putea ocoli Hunedoara, acolo unde doream neaparat sa vizitam castelul Huniazilor, obiectiv istoric ce nu putea fi ratat! In apropierea castelului, invartindu-ne sa gasim un loc de parcare rezonabil, avand in vedere ca era o "nebunie " de masini si autocare - in plin sezon al concediilor, ... ce se intampla? Baietilor mei (pustiul si sotul) li se face o foame teribila si nici nu vor sa auda de castel (ce istorie, cultura, arta, mancarea spiritului... bla, bla!) [...] — vezi review [+12 poze]
Mănăstirea & schitul Agapia [Agapia] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
  • AUGUST, 2014
  • de: Floryn81 [03.10.14]
  • RECOMANDĂ

În vizită la Mănăstirea Agapia

În această vară am vizitat Mănăstirea Agapia, o locație unde am ajuns pentru întâia oară. Am citit înainte pe internet impresii deosebite referitoare la obiectiv, mai mulți prieteni ne-au recomandat zona, însă trebuie să recunosc faptul că impresia pe care am avut-o la fața locului ne-a depășit cu mult așteptările. Am ajuns la acest lăcaș de cult într-o frumoasă duminică din luna august, o zi în care soarele a ținut cu noi și ne-a facilitat un scurt periplu pe [...] — vezi review [+23 poze]
Umbrella Hostel 2 / BUCUREȘTI
  • AUGUST, 2014
  • de: Dal1a [03.10.14]
  • RECOMANDĂ

O locatie frumoasa unde ar putea fi schimbate unele lucruri

Cand am ajuns la hostelul Umbrella domnul de la receptie, un domn mai in varsta al carui nume nu mi-l amintesc a incercat sa ma insele. Mi-a cerut inca 10 lei ca sa imi dea restul la 100 de lei si mi-a dat rest cu 10 lei mai putin. I-am atras atentia si mi-a dat si restul de bani. Deci in ceea ce priveste personalul o prima impresie urata. Restul angajatilor insa au fost amabili. M-am cazat intr-o camera de 4 paturi care avea paturi supraetajate. Colegii de camera erau toti straini si m-am [...] — vezi review
Vulcanii Noroioşi / MĂGURA & BERCA
  • AUGUST, 2014
  • de: rmnk [30.09.14]
  • RECOMANDĂ

Pâclele Mari - Buzău

Intr-o zi de luni, plictisindu-ne pe acasa, i-am sugerat pustiului sa mergem la Vulcanii noroiosi. Setat locatia pe gps si hai la drum, dupa 2 ore eram deja in parcarea destul de incapatoare de la Paclele Mari. Taxa de vizitare simbolica de 4 lei adult, 1 leu elev, platita si iata-ne pe Luna!!! Kinderul incantat alerga de la un vulcan la altul, si se bucura de fiecare bolboroseala mai mare a acestora. Privelistea este minunata, chiar ciudata as putea spune:o zona arida, cu multi, dar multi [...] — vezi review [+15 poze]
Descoperă Ocna Sibiului / OCNA SIBIULUI
  • AUGUST, 2014
  • de: ali09 [29.09.14]
  • RECOMANDĂ

Lacurile naturale din exterior

Pentru prima la un astfel de complex, am fost destul de incantati;) La inceput am vrut sa mergem la Complexul strand cu apa din Lacurile Horea, Cloşca, Crişan, dar cand am vazut preturile destul de mari (cel putin 20 adult, 10 copil) si faptul ca nu ai voie nici macar cu apa din exteriorul complexului, am mers atunci la complexul lacurilor naturale. Aici preturile mai mici: 15 adult si copil pana in 10 ani gratuit. Si multa lumea venea cu lada frigorifica. Exista si optiunea unor abonamente [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1272947788239 sec
    ecranul dvs: 1 x 1