Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2062 / 5013]

Afișate impresii [20611 - 20620]
În vizită la Rezervaţia de urşi 'Libearty' / ZĂRNEȘTI
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [13.10.14]
  • RECOMANDĂ

Rezervatie ursi Zarnesti

In weekendul 11-12 octombrie am hotarat sa mergem in zona Cheile Gradistei. Prima zi am petrecut-o in Cheile Damboviciorei si zona Bran. A doua zi am hotart sa vizitam rezervatia de ursi de la Zarnesti. La rezervatia am ajuns pe drumul Zarnesti – Rasnov, din Zarnesti dupa Statia de Epurare a orasului se face un drum la stanga pe care mergi vreo 2-3 km (drum neasfaltat) si ajungi la rezervatie. Intrarea in rezervatie se face intre orele 9-11, iar pretul de intrare este de 40 lei pentru [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă zona Dâmbovicioara - Brusturet / DÂMBOVICIOARA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [13.10.14]
  • RECOMANDĂ

Peisaje de toamna impresionante

In weekendul 11-12 octombrie am hotarat sa mergem in zona Cheile Gradistei. Am plecat pe traseul Rm. Valcea – Curtea de Arges – Campulung – Rucar – Bran. Drumul intre Curtea de Arges si Campulung cred ca este cel mai prost drum national din tara asta. Pe drum ne-am hotarat sa intram pe cheile Dambovicioarei, si nu am regretat ca am luat aceasta hotarare. La intrare in chei se plateste o taxa de 2 lei de persoana. Pana la pestera Dambovicioarei am mers cu masina si ne-a parut rau (la [...] — vezi review [+25 poze]
Pensiunea Sarmis 3 / SARMIZEGETUSA [HD]
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: liviut [13.10.14]
  • NURECOMANDĂ

Dezamagire

Nu o recomand nimanui, totul este scump, conditiile jalnice, soareci, camere mediocre, patroana foarte indiferenta, o experienta neplacuta. Paturile rupte, saltele foarte vechi, am incercat sa obtinem un pret mai mic, insa spre surprinderea noastra propietara ne_a spus ca afacere merge foarte bine si ca nu are de ce sa investeasca in ceva. Am fost socati de raspunsul pe care l-am primit, sotia nu a dormit toata noaptea dupa ce a gasit in camera otrava pentru soareci. Am fost nevoiti sa [...] — vezi review
Domeniul Cantacuzino / FLOREȘTI [PH]

Istorie, echitație și un strop de speranță

Cum am putea învăța lucruri din istorie fără cronici, consemnări, fotografii și monumente? Cum am putea evita greșelile în momentul în care ”istoria se repetă”? Monumentul ce l-am vizitat, mai bine zis privit cu uimire, dar și cu o urmă de tristețe, se încadrează în rândul clădirilor ce ar putea face parte dintr-o lecție de istorie românească. Într-o zi călduță de toamnă, pe care am vrut-o și însorită, dar nu s-a întâmplat să fie, am plecat spre Domeniul [...] — vezi review [+21 poze]
Poiana Brașov, așa cum am văzut-o eu... / POIANA BRAŞOV
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: vega06 [11.10.14]
  • NURECOMANDĂ

Parerea mea despre Poiana Brasov

Buun... Si acum... Ce se poate vizita in Poiana? ... Fix nimic. Intr-o ora ai dat roata la toata statiunea cascand gura pe la bisericuta, hoteluri si carciumi si cam asta e tot. Ce drumetii putem face? ... Ca si drumetii, asa mai scurtute, ca gaina in jurul casei, in doua zile termini cam tot. O iei spre Brasov prin Pietrele lui Solomon si iesi in Schei, apoi spre centru sa vezi centrul vechi si Biserica Neagra, excursie pentru care ar trebui sa va rezervati cam 4-6h dus-intors. Al [...] — vezi review [+35 poze]
Unde mâncăm în zona Aiud-Teiuș? / AIUD & TEIUȘ
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: mirmicu [09.10.14]
  • NURECOMANDĂ

Restaurant Rustiq (Santimbru)... o mizerie!!!

Vin si eu cu impresii mult mai proaspete, din 7 octombrie 2014, mai exact. Din pacate, locatia este sub orice critica. Spun din pacate pentru ca sunt convinsa ca in urma cu 5-6 ani, poate, acest restaurant era la nivelul renumelui. Am vazut autografe si impresii bune lasate de o multime de vedete TV, trupe rock, politicieni etc. Ce am gasit noi? ... O groaza de muste (nu exagerez deloc... o GROAZA), mesele erau lipicioase, toate obiectele artizanale (autentice, nu zic nu) erau incarcate de [...] — vezi review
City Center Hotel 3 / BRAȘOV
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: mristi [08.10.14]
  • NURECOMANDĂ

Doar central

A fost prima data cand m-am cazat la acest hotel si cel mai probabil nu voi mai reveni. Stilul de cazare din centrul Brasovului tinde sa fie unul de campanie. Nu foarte ieftin, nu foarte confortabil insa este in centru si clientii sunt garantati. Fiind octombrie este frig in camere (ceea ce devine obisnuit in hoteluri - daca nu sunt macar jumatate din camere ocupate nu meritam caldura). Am tremurat bine desi m-am imbracat zdravan. Micul dejun jenant, de pensiune de 2 margarete. [...] — vezi review
Descoperă Cascada Pişoaia şi Dealul cu Melci / VIDRA [AB]
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [07.10.14]
  • RECOMANDĂ

Cascada Pişoaia, o cascada frumoasa

Intr-o zi am vazut la televizor un reportaj despre Cascada Pisoaia, imaginile ne-au impresionat si am hotarat sa mergem sa o vizitat. Cascada Pisoaia este in judetul Alba, comuna Vidra, localitatea Nemesi. Noi am plecat pe traseul Rm. Valcea – Sibiu – Alba Iulia – Zlatna – Abrud – Campeni – Vidra. Se merge cu masina pana in satul Nemesi este un indicator la catre cascada, si dupa ce parchezi mai mergi pe jos vreo maxim 10 minute pe urma apare in fata o priveliste cu cascada de [...] — vezi review [+17 poze]
Cetatea Alba Carolina / ALBA IULIA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [07.10.14]
  • RECOMANDĂ

O cetate foarte frumoasa

Weekend-ul acesta am hotarat sa vizitam cetatea Alba –Iulia. Am mai vizitat-o si mai de mult dar nu si dupa renovare. Impresia care ne-a lasat-o cand am vazut-o a fost ca nu suntem in Romania., pot spune ca Cetatea Alba-Iulia se poate compara cu orice obiectiv turistic din lume. Cetatea a fost construita in secolul al 18 –lea de catre imperiul Hasburgic, este o cetate cu bastioane de tip Vauban. Cetatea are sapte porti de intrare. In interiorul cetatii sunt foarte multe obiective de [...] — vezi review [+18 poze]
Parcul de Aventură Comana / COMANA [GR]

O zi de octombrie in parcul de aventura Comana!

Am organizat duminica trecuta o iesire cu colectivul clasei fiului meu la parcul de Aventura Comana. Eu nu am mai fost intr-un parc de aventura dar fiul meu a fost de cateva ori la cel de la Brasov si la cel de la Cernica. Drumul din Bucuresti pana la parc a durat aproximativ 50 de minute din zona Baba Novac pana acolo. Am ajuns repede si tot atat de repede copii s-au echipat si au pornit la catarat. Mie mi s-a parut destul de palpitant si interesant dar fiul meu a decis ca cel mai bun [...] — vezi review [+15 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.8561220169067 sec
    ecranul dvs: 1 x 1