ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2014
ÎNSCRIS: 23.11.14
NOV-2014

Extrem de nemulțumit

De ocolit sau de recomandat dusmanilor

Am rezervat cele 4 camere pentru week-end-ul 21-23.11.2014 dar dupa prima noapte am plecat nervosi si raciti. Sa o luam pe rand:

1. Vila prezentata in pozele de pe toate site-urile de specialitate este vila proprietarilor. Ce inchiriaza este o anexa ridicata langa vila lor. Cele 4 camere sunt dispuse 2 la parter cu intrare direct din curte si 2 la etaj unde se ajunge pe o scara exterioara din lemn cu intrare direct din scara.

Constructia este proasta din materiale slabe si ieftine, izolatia fonica inexistenta (auzi tot ce face vecinul de langa tine sau de deasupra, chiar si cand foloseste toaleta), intre tocurile geamurilor si perete este o distanta de cca. 5 mm pe unde intra frigul.

2. Cuvantul de ordine este FRIGUL. Am dormit imbracati cu treninguri puse peste pijama, cu ciorapi si caciula.

Am vrut sa sesizam proprietarii pe la orele 22.00 cand nu mai puteam de frig dar s-a dovedit a fi o misiune imposibila. Am batut la usa, am sunat insistent cca. 5 minute la cele 2 sonerii pe care le au dar nu au raspuns. Intr-un tarziu au raspuns la telefon si am primit raspunsul ca centrala functioneaza permanent, ca are termostat si ca se va incalzi imediat. Cred ca termostatul era reglat sa deschida caldura cand temperatura din incapere ajungea la 5 grade si sa se opreasca cand ajunge la 14 - 15 grade. Nu au fost mai mult de 14 grade in camere in conditiile in care afara erau -1 grade. Pe la 3 dimineata cand nu am mai putut indura frigul ne-am refugiat in masina, am dat drumul la caldura la maxim si tot nu reuseam sa ne dezmortim.

3. Baia este foarte mica, instalatiile sanitare vechi, ruginite (cred ca s-au folosit bateriile care au fost inlocuite la vila proprietarilor), nu exista nici o sursa de caldura - nici macar o teava de caldura nu trece prin baie - ceea ce te face sa te ingrozesti numai la gandul ca trebuie sa folosesti toaleta, nu mai zic sa te dezbraci sa faci un dus (doar daca iti doresti cu ardoare o pneumonie).

4. La venire, dupa ce ne-a prezentat camerele, cand am sesizat ca este cam frig am fost asigurati ca pana seara se incalzeste si ca oricum seara da drumul la caldura la maxim - ceea ce nu s-a intamplat. Eram mult mai castigati daca plecam imediat asa cum aveam intentia. Deasemeni primul lucru care am fost intrebati a fost daca ne-am adus prosoape. Cand am raspuns siderati ca nu, ne-a adus cate 1 prosop de camera si acela mic. Sunt curioasa daca proprietarii folosesc un singur prosop toata familia cu care se sterg pe toate partile corpului?

5. Paturile, desi sunt prezentate ca paturi matrimoniale sunt foarte mici, nu au mai mult de 1,20 m latime asa ca este foarte greu sa doarma 2 persoane in aceste paturi.

6. Desi este prezentata ca avand living si televizor in living, nu exista living.

7. Bucataria. Este amplasata pe o latura a vilei, iesi din camere in curte, cobori o scara destul de abrupta si pe la jumatatea scarii este usa de la bucatarie. Desi pe scara este amplasata o sursa de lumina acesta nu se aprinde asa ca dupa lasarea intunericului daca nu vrei sa-ti rupi gatul pe scara este musai sa dispui de o lanterna. Aceasta bucatarie este prezentata de gazda ca avand si rol de living. Si aici frigul este suveran. Bucataria dispune de o chiuveta, un frigider mic vechi, murdar si ruginit, o plita electrica veche de cel putin 20 de ani care nu a mai fost spalata tot de atunci, o masa la care incap inghesuite 6 persoane, o scandura prinsa in perete pe post de scaune pe o latura a mesei si 2 scaune de plastic de gradina. Ca vesela se ofera: 4 farfurii ciobite si desperecheate, 4 pahare, 4 cesti si un ibric vechi si murdar. Asa ca daca aveti curajul sa veniti la aceasta vila sa va luati de acasa vesela, detergent de vase, lavete, bureti de vase, farfurii, pahare, cesti, prosoape de vase, sare, piper, servetele, un aragaz, un cuptor cu microunde adica intr-un cuvant sa va mutati cu toata bucataria. Si obligatoriu aparate de incalzit: aeroterme, calorifere electice si tot ce mai dispuneti in materie.

8. Internet nu exista. Cu toate ca pe peretele camerei este lipita o hartie pe care este scrisa o parola, routerul nu este conectat asa ca nu ai la ce sa introduci parola.

Dupa o dupa amiaza si o noapte de groaza, dimineata am plecat si ne-am cazat la o alta vila in Sinaia. Ne-am dat seama cat de jalnic aratam dupa ce proprietarul noii vile cum ne-a vazut ne-a dat cate un ceai fierbinte si apoi ne-a dus la camere.

Aceasta "vila" nu merita nici macar nota 1.

Trimis de avcab in 24.11.14 00:09:18
Validat / Publicat: 24.11.14 00:48:48

VIZUALIZĂRI: 1234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (avcab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[24.11.14 00:41:48]

@avcab: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[24.11.14 08:06:59]

EAlexi
    [24.11.14 12:20:36]

@avcab - subscriu in totalitate cu cele povestite. Vila ar putea sa se numeasca lejer Vila Groazei. Probabil ca proprietarii traiesc inca in anii 80 sau pur si simplu sunt niste tepari. Daca tine, tine. Poate vara, sa nu isi dea seama turistii prea bine. Pacat de peisajul superb...

EAlexi
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Vânturiş: