Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2028 / 5013]

Afișate impresii [20271 - 20280]
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: cosminp [02.02.16]
  • RECOMANDĂ

Casa Noastra - un restaurant cu pensiune

Prima data am fost la Casa Noastra in urma cu mai multi ani, unde mi s-a parut un fel de cantina. Acum, s-a mai schimbat ceva. Arata a restaurant, intre o afacere de familie si un restaurant obisnuit. Personalul isi da silinta si se vede o legatura intre ospatari, care nu-ti arata supararile si frustrarile (daca ele exista) si o evlavie aparte. Se pare ca exista o legatura intre aceasta locatie si o parte a bisericii (nu stiu care, dar nu conteaza). Important de stiut ca locatia are parcare [...] — vezi review [+2 poze]
Descoperă zona Rânca / RÂNCA
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: costy69* [26.01.16]
  • RECOMANDĂ

Rânca – o stațiune în devenire

Întrucât în fiecare an mergem la Rânca la schi măcar un weekend, iar anul trecut nu am găsit camere libere la sfârșit de săptămână până în luna martie, am decis să mergem 2 zile în cursul săptămânii. Și s-a dovedit a fi o alegere inspirată. Spun aceasta deoarece iarna, în zilele lucrătoare în stațiune erau puțini turiști, pârtia nu era aglomerată, iar parcarea din centrul stațiunii era aproape goală. În schimb, în week-end stațiunea devine neîncăpătoare. [...] — vezi review [+22 poze]
Pensiunea Ferma [Glod] 5 / MOROENI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: zuzy [17.12.15]
  • NURECOMANDĂ

Urat, urat, urat!

Pe scurt: - localizare: in satul Glod, la sosea, da? Nu stiti cum arata satul Glod??? Dati search pe images si o sa va aveti un soc. Apropos, satul asta a fost subiect de film :d - atractii in zona: nu prea, pentru ca iesiti fix in sosea; in interior nici atat - vila: mare, spatioasa, construita mai mult ca sigur cu fonduri europene pentru zone defavorizate (adica satul Glod) - gazda: genul de om care nu imi place, si Doamne fereste sa ceri ceva! Imi era rusine si zahar sa cer, ca se uita [...] — vezi review
La pas prin Vârtop şi împrejurimi / VÂRTOP [AB / BH]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: marian2 [26.10.15]
  • RECOMANDĂ

Ski la Vartop

Chiar daca este departe de Constanta, am ales Vartop pentru ski doarece ne doream liniste si fugeam de aglomeratia din alte statiuni. Pentru cazare va recomand o pensiune cu piscina si sauna, binevenite dupa o zi pe skiuri. Variante de cazare ar fi pensiunea Skipass, daca gasiti locuri apoi Rock sau Panoramic si daca nu este o problema sa faceti naveta de la 5 km pensiunea Giulia (vezi impresii). Hotelul Four Seasons arata bine, are dotari excelente dar noi am considerat ca este prea [...] — vezi review
Mănăstirea Humor [Mănăstirea Humorului, SV] / GURA HUMORULUI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: izabiza [28.07.15]
  • RECOMANDĂ

Mânăstirea Humor - impresii de profan

Mânăstirea Humor – nu-mi amintesc dacă am vizitat-o în excursiile din copilărie, așa că aș putea spune că anul acesta, în februarie am văzut-o pentru prima dată. Nu știu să vă spun de ce mi-a plăcut așa de mult. Mi-a dat o stare specială. Nu, n-am să spun de liniște, cum se obișnuiește când vorbim de un lăcaș religios, ci de atenție, admirație, un sentiment că sunt într-un loc deosebit... Iară, fără să pot spune ce anume a trezit această admirație – [...] — vezi review [+4 poze]
Belvedere Hotel 3 / SOVATA [MS]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: eva* [26.07.15]
  • RECOMANDĂ

Un hotel amplasat in padure

Am fost in aceasta locatie de doua ori, noua ne place foarte mult. Ultima data, am fost in perioada 13 -15 feb. 2015 de Ziua Indragostitilor. Nu venisem in mod special pt un pachet romantic, noi ne dorisem sa facem o iesire si intamplarea a a facut sa fie posibila chiar in acest week-end special. Am ajuns la destinatie dupa niste peripetii cu masina si am fost impresionata de atmosfera cu iz romantic care se instalase in hotel. Camera ca si in ocazia precedenta, a fost spatioasa, patul [...] — vezi review
Bulevard Hotel 3 / PREDEAL
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: MADAHON [08.07.15]
  • RECOMANDĂ

Foarte frumos, elegant, dotari camere de 4*

Am mers la Predeal in interes de serviciu si am dormit o noapte la Hotel Bulevard. Clasificarea este de 3*, dar camera avea dotari de 4*, dupa parerea mea (singurul motiv pentru care as fi de acord cu cele 3 * este ca dimensiunea camerei este destul de mica.) Desi era februarie, hotelul era destul de gol, asa ca a fost liniste :) Camera a avut vedere la strada principala, dar a fost destul de liniste. Cazare se poate face cu / fara mic dejun. Micul dejun pe care l-am primit a fost [...] — vezi review
Unde mâncăm în Predeal? / PREDEAL
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: MirelaR [16.06.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Hanul Domnitorilor

Dupa ce am luat teapa la restaurantele de langa partie, am plecat in cautarea unui restaurant unde putem si noi sa mancam ceva bun. Si asa am dat de Hanul Domnitorilor. Restaurantul este situat pe partea dreapta a drumului Bucuresti-Brasov, dupa benzinaria Petrom. Restaurantul arata foaste bine si este decorat cu tablouri si statuete cu diferiti domnitori. Personalul este foarte amabil si prompt. Mancarea este foarte buna, foarte gustoasa, portiile generoase. Aici am mancat cei mai mari si [...] — vezi review [+2 poze]
Cristalin Hotel 3 / VÂRTOP [AB / BH]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: bogdbuc* [25.05.15]
  • RECOMANDĂ

Hotelul cel mai frumos si servicii de calitate

Buna ziua. Am fost cazati la acest hotel in luna februarie pentru 3 nopti. Am platit un avans de aprox 30% inainte, foarte usor si rapid; am primit o factura proforma de avans. Am ajuns un pic mai tarziu, dar ne-au retinut camera. Aceasta a fost foarte spatioasa si calduroasa (bine si pt cei cu copii mici) asternuturile foarte curate, in baie era o curatenie exemplara era cabina cu hidromasaj si chiar si bideu, obiecte de o caliate foarte ridicata, in camera caldura era data de un [...] — vezi review [+10 poze]
Muzeul Naţional de Istorie Naturală 'Grigore Antipa' / BUCUREȘTI

Muzeul copilăriei – Antipa

În luna februarie anul curent am reușit, după câțiva ani de la reamenajare, să vizitez celebrul Muzeu Național de Istorie Naturală Grigore Antipa. Alături de Muzeul Satului, acest muzeu a ocupat un loc important în sufletul meu. Nu trecea an fără a păși măcar o dată pe ușa masivă a clădirii în imperiul animalelor; în multe cazuri îl vizitam de câteva ori pe an, la care se adăugau participările la conferințele pe diverse teme ținute iarna în amfiteatrul instituției [...] — vezi review [+38 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.9628279209137 sec
    ecranul dvs: 1 x 1