Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2002 / 5013]

Afișate impresii [20011 - 20020]
Rezervația naturală Comana / COMANA [GR]

Parcul de aventura Comana - rezervatie naturala...

In ultima zi din minivacanta de 1 Mai mai precis pe 3 Mai dupa ce am vizitat Manastirea Comana (vezi impresii), am poposit sa vizitam si acest parc, foarte frumos amenajat cu multe posibilitati de distractie, tiroliana, echitatie, plimbari cu trasura, plimbari cu barca cu vasle si cu motor, plimbari cu caiacul, tir cu arcul, escalada, etc... In interiorul Parcului de aventura este restaurantul Casa Comana, loc unde se poate manca bine, dar putin cam scump. Cateva exemple edificatoare: salata [...] — vezi review [+3 poze]
Mânăstirea Comana / COMANA [GR]

Manastirea Comana ctitorie a lui Vlad Tepes

Dupa cum am scris si in titlu, aceasta manastire a fost ctitorita de Vlad Tepes, in anul 1461, avand un rol dublu si de manastire si de cetate. Am plecat din Bucuresti duminica pe 3 Mai, de dimineata cu gandul sa prindem slujba de duminica si intradevar am asistat la o slujba foarte frumoasa tinuta chiar de staretul acestei manastiri Mihail Muscariu. Aceasta manastire a fost construit initial pe o insula in mijlocul mlastinii iar noua manastire Comana arăta ca o adevărată cetate de [...] — vezi review [+11 poze]
Pensiunea Sport [Ștefești] 2 / SLĂNIC [PH]

Nu recomand pensiunea daca vreti factura pentru serviciile de cazare si masa

Am demarat negocierile pentru inchierierea intregii pensiuni pentru o iesire de grup, cu 45 de zile inainte. Negocierile au fost extrem de greoaie. Pana la urma s-a rezolvat. Am ajuns la pensiune pe data de 01.05.2015. In primul rand nu exista indicatoare pentru a gasi aceasta pensiune. Toate indicatiile ne-au fost date pe telefon. Nu exista apa calda la dusuri pe toata perioada zilei iar seara si dimineata daca se folosesc simultan dusurile de la mai multe camere apa nu este suficient de [...] — vezi review
Herghelia Sâmbăta de Jos / SÂMBĂTA de SUS

Un frumos loc foarte frumos care merita vazut

Un ultim obiectiv pe care mi-am propus spre a fi vizitat de 1 Mai a.c., dupa Manastirea Brancoveanu si Izvorul parintelui Arsenie Boca de la Sambata de Sus, a fost Herghelia de cai Lipiteni de la Sambata de Jos. Un loc foarte frumos, foarte bun, pentru a te relaza cateva clipe, printre cele cateva sute de exemplare din rasa Lipitan. Cum am ajuns acolo, am fost intampinati de un domn gen cowboy, care ne-a spus in cateva cuvinte despre istoricul acestei herghelii si bineinteles ne- a incasat [...] — vezi review [+22 poze]
O zi în Giurgiu şi împrejurimi / GIURGIU
  • MAI, 2015
  • de: iulianic [26.05.15]
  • RECOMANDĂ

Ansamblul arhitectural de la Herăşti

Auzisem şi citisem mult despre Ansamblul arhitectural de la Herăşti care cuprinde două conace boiereşti construite în sec. XVII şi XIX în vecinătatea unei biserici datând tot din sec. XVII, ba chiar am avut un coleg de serviciu care îmi vorbise cândva despre boierul din Herăşti, despre domeniile sale şi despre trecutul mai îndepărtat al satului, trecut pe care oamenii de astăzi abia dacă şi-l mai amintesc. Până de curând, n-am fost la Herăşti pentru că de fiecare dată [...] — vezi review [+30 poze]
Mănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus] / SÂMBĂTA de SUS

Izvorul parintelui Arsenie Boca

Dupa cum am mai spus si in alt review pe data de 1 Mai a acestui an, am fost pelerini la Manastirea Brancoveanu, din Sambata de Sus, unde am vizitat manastirea (aceasta este inchisa pentru restaurare, se poate vizita numai pe exterior in curtea acesteia). Dupa ce am terminat de vizitat aceasta manastire, a dorit sa urcam la chilia parintelui Arsenie Boca, sus in munte dar la sfatul unor localnici, de a nu incerca sa urcam am renuntat la aceasta idee, in primul rand pentru ca foarte posibil [...] — vezi review [+10 poze]
Mănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus] / SÂMBĂTA de SUS

O manastire care merita vizitata

Am fos de 1 Mai la Manastirea Brancoveanu, o manastire foarte frumoasa dar pe care de data aceasta am putut-o vizita numai pe exterior intrucat in interiorul manastirii se fac lucrari de restaurare. Asa cum se poate vedea si din pozele atasate timpul a fost foarte frumos ceea ce a facut ca si aglomeratia sa isi spuna cuvantul in incinta manastirii cat si in imprejurimile acesteia (cu o saptamana inainte nu se mai gasea cazare nici in Sambata de Sus si nici in imprejurimi), asa ca am hotarat [...] — vezi review [+5 poze]
Pensiunea Delta Miraj 3 / SULINA
  • MAI, 2015
  • de: Anda Du [26.05.15]
  • RECOMANDĂ

Minunat

Intr-un capat de lume exista o minune... sau exista minuni. Oameni adevarati, intelectuali rafinati, cu mult bun gust si un simt estetic desavarsit... rafinamentul te copleseste... de la stancile alese special si asezate ca din intamplare langa ponton... la copaceii cu frunzulite roze de la intrare care se armonizeaza cu nuantele cladirii... la salcamul inflorit a carui mireasca te ameteste... si ale carui crengile inflorite se odihnesc pe balustradele teraselor de la nivelurile unu si doi... [...] — vezi review
Unde mâncăm în Olimp? / NEPTUN / OLIMP

Complex Turistic Lacul Racilor - restaurant de evitat!!!

As vrea sa îmi amintesc cine mi-a recomandat acest restaurant . Am mers astăzi pentru un desert și chiar dacă terasa era goala am decis sa luam ceva. Am comandat Mar copt cu nuci, bezea si înghețată, tiramisu și o alta porție de înghețată. Atât de puțin interes și-a dat bucătarul încât ne-a pus în farfurie un mar minuscul, plin de semințe, rece ca gheata iar deasupra lui o bezea la fel de rece, un pișcot învechit (atat de tare :( )... Oribil!!! De tiramisu ce sa zic, [...] — vezi review
Descoperă Sibiul / SIBIU
  • MAI, 2015
  • de: NAZARICA [25.05.15]
  • RECOMANDĂ

Sibiul - excursie de-o zi

S-a ivit ocazia sa trag o fuguta pana la Sibiu… asa ca, repede ma informez care sunt posibilitatile de deplasare, - am multe variante de la Cluj la Sibiu - si cu reducerea mea de pensionar (pe care nu am folosit-o inca niciodata) este rezon-rezonabil si ca pret... Plec azi de diminecioara si ma intorc maine desaruca… Si in timp autocarul inghite kilometri, localitatile curg una dupa-alta… Mi se asterne in fata privirilor peisajul mustind de seva si de “verde crud/ mugur alb si roz si [...] — vezi review [+15 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.98003482818604 sec
    ecranul dvs: 1 x 1