ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
MAY-2015

încărcat de pe telefon!

O vizita de luare la cunostinta

Nu imi planificasem sa scriu review pentru aceasta destinatie, dar am ramas surprinsa sa vad ca pentru 2015 nu este niciunul. Sunt sigura ca nu s-au schimbat prea multe, dar mie imi place sa citesc impresii cat mai recente si poate mai sunt si altii asemenea mie. Si mi s-a parut ciudat ca aici sunt putin peste 20 de review-uri si pentru o unitate de cazare din Bran sunt mai bine de 80.

Vizita am facut-o in luna mai, intr-un week-end, cu gandul ca merg atatia straini si noi, in tara noastra, nu. Nu ne-am informat in niciun fel dinainte (decat de program si pret). Nici nu stiam prea multe, decat ca exista si ca e cunoscut.

Cazarea am avut-o in Rasnov, Pensiunea Helen (am scris review).

Castelul se vede "de la o posta". Troneaza deasupra statiunii. Localitatea Bran e frumoasa, micuta. Dar se vede ca e apropiata si preferata de bucuresteni. O spun in sensul ca e un pic occidentalizata, daca pot sa spun asa: curat, modern, preturi mari, aglomerat. Nu te astepti la asa ceva de la o statiune montana. Sau cel putin eu nu ma asteptam si asta e modul in care am perceput-o eu, atat cat am vazut-o.

Revenind la Castel, nu vin cu detalii istorice. Nici nu le cunosc, nici nu le-am acordat importanta. Cred ca erau straini care stiau mai multe despre castel decat noi. Am mai citit placutele cu detalii, dar nu am retinut mare lucru din ele si nici nu erau foarte multe. As spune totusi ca impresia mea generala asupra castelului este de combinatie intre o cetate si un muzeu - are caracteristici specifice fiecareia dintre ele. Am apreciat ca si gradina sau zona care imprejmuieste castelul faceau parte din complex si aveai acces la ele dupa ce plateai intrarea. Asta separa castelul de balciul care era pe aleea ce duce spre castel. Cand spun balci, ma refer la tarabele cu de toate, dar si jocuri specifice balciurilor, exact ca pe falezele de pe litoral sau oricarei destinatii turistice. Au si ele farmecul lor, dar e bine ca sunt separate de castel :D Astfel, dupa ce plateai, intrai intr-o alta lume.

Acum as vrea sa spun ca era feerica aceasta lume, dar intervine aici cat de vestit este castelul. Tradus inseamna o aglomeratie maxima. Alta traducere: nu am mai auzit atatea limbi diferite imprejuru-mi decat in Roma la ruine in centru istoric. Asta e si bine si rau. Adica te bucuri sa vezi multi straini interesati de Romania, dar ajunsesem sa nu ma mai bucur de destinatie. Si atentie: vorbesc de al doilea week-end din mai, nu de 1 mai, cand imi imaginez ce nebunie trebuie sa fi fost. Socoteam si noi cam cati bani se fac in urma catorva zile ca aceea pe care o prinsesem noi. Va zic sigur ca multi: pai noi patru am platit intrarea 30 lei fiecare, deci 120 lei, fara carti, brelocuri amintiri de tot soiul.

Indicatii de deplasare nu am vazut; am luat-o si noi in directia in care mergea valul de oameni. Niciodata nu imi dadeam seama unde ma aflu sau daca fusesem sau nu intr-o directie. E bine ca au dimensiuni diferite camerele si amenajarea difera, ca altfel ma pierdeam complet. Si nici in timpul turului nu eram sigura ca o sa ajungem spre o iesire. Ma gandeam ca o sa trebuiasca sa ne intoarcem pe unde am venit si asta ma inspaimanta un pic.

Cum spuneam, seamana si cu un muzeu castelul, ceea ce e frumos, corect. Ai ce vedea si merita intrat in fiecare camera. Curtea interioara a fost o surpriza placuta si o surpriza si mai placuta a fost faptul ca era permis accesul in balconasele care dadeau spre curtea interioara.

Mai spunea cineva intr-un review ca sunt inguste intrarile. Ce-i drept, m-am intrebat si eu cum intra ditamai regina, cu haine regale voluminoase, prin niste usi pe care trebuia sa te gandesti inainte sa intri care parte a corpului sa fie prima. Si nu era o usa la nu stiu ce camera secreta, ci un hol, trepte, usa, alt hol, alta usa etc. Nu pot sa spun totusi ca m-a deranjat, nici pe mine, dar nici pe sot, care are peste 1.9m. Am incaput peste tot si nu ne-am plans (nu ca ai fi avut cui).

Altceva special nu-mi mai amintesc. Inca sunt surpinsa cat de multe cuvinte am gasit pana aici. Cert este ca recomand, macar ca o luare la cunostinta, cum spuneam in titlu. Nu stiu daca as reveni aici. Dar eu de fel vreau sa vad multe si nu prea vreau niciunde sa revin. Vreau sa merg mai departe, la Peles de exemplu;)

Trimis de fra in 11.08.15 15:35:04
Validat / Publicat: 11.08.15 16:14:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 1435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In incinta castelului dupa ce platesti intrarea, dar inainte de a ajunge la intrarea in cladirea efectiva a castelului

fra [11.08.15 19:51:36] »

acum ca am revazut pozele ca sa aleg din ele pentru site, parca a fost mai frumos la castel decat imi aminteam. si am patit acelasi lucru si cu amintirile de la cetatea Rasnov...

fra
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: