Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1973 / 5013]
Afișate impresii [19721 - 19730] din total 50124 impresii
Biserica fortificată din Cristian / SIBIU
- IUNIE, 2015
- de: tata123 🔱 [27.09.15]
- RECOMANDĂ
De strajă pe malul Cibinului - Biserica fortificată din Cristian (Sibiu)
Transilvania este plină de „comori” istorice printre care se numără și bisericile fortificate săsești, construite cu sute de ani în urmă și care se încăpățânează să reziste timpului și oamenilor. În vacanțele petrecute în ultimii ani în Mărginimea Sibiului (vezi impresii) am tot vizitat/văzut o serie de biserici și fortificații. Cea pe care am tot observat-o din mersul autoturismului a fost Biserica fortificată din Cristian, pe sub zidurile căreia trece chiar [...] — vezi review [+21 poze]
Mănăstirea Cernica / BUCUREȘTI
- IUNIE, 2015
- de: elviramvio [03.09.15]
- RECOMANDĂ
Manastirea Cernica: tu esti?
"Biserica aceasta mi-e legata inimii mele nu numai prin sfintenia ei, ci si prin puterea unor zguduitoare amintiri. " Gala Galaction Acestea sunt cuvintele scriitorului, controversatului calugar si eminentului profesor de teologie ce a tradus din ebraica, acel "ghem de contradictii" cum s-a numit singur, parintele Galaction, adresate manastirii Cernica. Caci in cuvintele acestea m-am regasit putin si pe mine, eleva de liceu de acum foarte multi ani, care, intr-o perioada cu multe [...] — vezi review [+30 poze]
La pas prin zona Padiș / PADIȘ [BH]
- IUNIE, 2015
- de: mocapaull [02.09.15]
- RECOMANDĂ
Cu bicicleta prin Apuseni, zona Padis
In luna iunie am decis sa facem o iesire de doua zile cu bicicleta in zona Padis a Muntilor Apuseni. In prima zi am pedalat 77 km de la Cabana Padis catre Cabana Bulz - Varful Stirbina - Vartop - Garda de Sus - Casa de piatra - Cabana Padis. Portiunea de urcus spre Varful Stirbina de aproximativ 7 km a fost extrem de dificila. Pe această porţiune urcuşul fiind foarte abrupt, cu bolovani, uneori deplasarea făcându-se pe albia râului, iar ultima parte prin pădure, fără drum, fără [...] — vezi review
Vila Covasna [?] / EFORIE NORD
- IUNIE, 2015
- de: Dana62 [31.08.15]
- NURECOMANDĂ
După 20 de ani...
”Mă-ntorc la tine iar și iar / Mare albastră” a fost motto-ul plecării, împreună cu o prietenă spre litoralul nostru. Litoral pe care nu l-am mai văzut de 20 de ani. Drumul Timișoara-Eforie Nord l-am făcut cu trenul, cu un OP, în condiții decente, la vagon de dormit. Aer condiționat, lenjerii albe, foarte curate. Dacă vreți să fumați... ei bine, NU! Ultima oprire a fost la Caransebeș, loc în care s-au ocupat toate cușetele, drept pt care însoțitorul de tren mi-a spus [...] — vezi review [+1 poze]
Vacanța în zona Aleșdului / ALEȘD [BH]
- IUNIE, 2015
- de: DANYBAKO [28.08.15]
- RECOMANDĂ
Castelul Zichy, Poiana Florilor (DN1h Răstoci-Aleşd) - Destinații accesibile oricui
Suntem un cuplu care încearcă sa viziteze locuri aflate la distante rezonabile pana în 200 km distanta de Oradea, accesibile cu buget redus. Posedam un autoturism VW Polo care ne duce peste tot fără sa comenteze. Cum ne place foarte mult natura, încercam sa documentam cât mai bine micile noastre escapade de un week-end. Astfel, într-o frumoasa zi de sâmbătă a lunii iunie, am decis după o prealabila analiza a traseului pe net, sa vizitam un loc uitat de lume, însă cu un farmec [...] — vezi review [+2 poze]
Alma Hotel 3 / MAMAIA
- IUNIE, 2015
- de: Rosy [26.08.15]
- RECOMANDĂ
Frumos!
Hotelul Alma este un hotel micut, cochet care isi merita pe deplin cele 3 stele, as putea sa spune ca are peste 3 stele facand comparatie cu alte hoteluri de 3 stele. Baia curata, camera curata, spatioasa, lenjeria curata, alba, fara pete, mobilier nou avand in vedere ca hotelul este deschis de 1 an 2. Lenjeria s-a schimbat la 3 zile... doamna de serviciu amabila in situatia in care cereai ceva. Pe balcon aveai masuta si 2 scaune. Camerele sunt dotate cu racitor si A/C. Micul dejun a fost [...] — vezi review [+5 poze]
Grădina zoo Tîrgu Mureş / TÎRGU MUREȘ
- IUNIE, 2015
- de: andr2eea [21.08.15]
- RECOMANDĂ
Care e mai animal. Noi sau Voi?
Am ajuns si in Targu Mures si daca tot am avut timp am zis sa trecem sa vedem si Gradina Zoo, desi nu suntem incantati de ideea de astfel de gradina si nici de circ. In Cluj exista Moara de Vant (Ciurila) unde animalele sunt corespunzator ingrijite. De la inceput m-am dus cu o strangere de inima si fara asteptari... si am avut dreptate. Zona oferta multe posibilitati, spatiul este mare, frumos. Inainte de a ajunge la intrare la zoo e Platoul Cornesti, o zona amenajata cu de toate pentru toti, o [...] — vezi review [+21 poze]
Grădina Botanică Vasile Fati / JIBOU [SJ]
- IUNIE, 2015
- de: andr2eea [20.08.15]
- RECOMANDĂ
Botanisti in Jibou
In aceeasi zi in care am ajuns si la Zmei ne-am continuat mini excursia la Gradina Botanica din Jibou, sau asa cum am gasit-o gradina de trandafiri care m-a cucerit din prima. Se vede ca este un loc in care se munceste cu drag si cu bun gust. Programul de vizitare, vara, este intre 8-19, biletul pentru adulti este 5 lei. Gradina este impartita in mai multe zone, se pot vizita de la sere, zona acvarii, gradina romana, gradina japoneza, zona zoologica, lacul de acumulare. Este o intreaga zona [...] — vezi review [+24 poze]
Pensiunea Alfa [Mamaia Sat] 5 / MAMAIA
- IUNIE, 2015
- de: AnaButu [20.08.15]
- RECOMANDĂ
Perfect de fiecare data!
Este al 4-lea an cand ne petrecem concediul de vara la Pensiunea Alfa. De fiecare data ne-am simtit foarte bine, parte a familiei care administreaza pensiunea. Conditiile de cazare sunt foarte bune: camera spatioasa si foarte frumos aranjata, toate dotarile de care am avut nevoie (mai ales ca avem un baietel mic) si un balcon folosit din plin. Pentru joaca si relaxare am folosit din plin locul de joaca pentru copii, piscina si foisorul. Micul dejun este variat, pregatit si servit cu mare [...] — vezi review [+3 poze]
Rezervația naturală 'Grădina Zmeilor' [Bălan] / JIBOU [SJ]
- IUNIE, 2015
- de: andr2eea [20.08.15]
- RECOMANDĂ











