Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1962 / 5013]
Afișate impresii [19611 - 19620] din total 50125 impresii
Transalpina - cel mai înalt drum din România / TRANSALPINA
- IULIE, 2015
- de: lottee7 [20.07.15]
- RECOMANDĂ
Varianta calatorie din Timisoara
Sambata, 18 iulie 2015, am parcurs portiunea cea mai spactaculoasa a Transalpinei, respectiv Ranca - Obarsia Lotrului. Am plecat din Timisoara vineri, pe ruta Lugoj - Caransebes - Hateg - Petrosani - Bumbesti Jiu - Crasna - Novaci - Ranca. Soseaua de pe Defileul Jiului este, in continuare, in reparatii, si, din acest motiv (semafoare) drumul a durat mai bine de o ora. Din Bumbesti am urmat DJ 665 spre Novaci (sosea buna, putin circulata, cu multe localitati). Din Novaci am urcat pana in Ranca [...] — vezi review [+16 poze]
Rezervația naturală Cheile Tișiței / LEPȘA
- IULIE, 2015
- de: cristina.eu [20.07.15]
- RECOMANDĂ
Cheile Tișiței, un loc superb și plin de surprize
Din nou despre frumusețea Munților Vrancei și, de data aceasta, vin cu impresii din altă zonă - Rezervația naturală ,,Cheile Tișiței". Cum se ajunge aici s-a mai scris, dar voi repeta totuşi: pe DN 2 D dinspre Focşani spre Lepşa şi spre Târgu Secuiesc, de la Cascada Putnei (reper) mai sus, apoi la stânga pe un pod, ce odată trecut indică drumul forestier către rezervaţie. Voi începe impresiile prin a-mi exprima suprinderea faţă de transformarea radicală a acestui loc! [...] — vezi review [+5 poze]
Descoperă Sulina / SULINA
- IULIE, 2015
- de: robert [20.07.15]
- RECOMANDĂ
În căutarea gloriei pierdute
O să încep povestirea despre acest deosebit oraș, un pic mai atipic, respectiv cu câteva întrebări. Știați că Sulina este cel mai estic oraș din România? Știați că Sulina este cel mai estic oraș din Uniunea Europeană? Știați că Sulina este situată la doar patru metri deasupra nivelului apei mării? Știați că accesul până la Sulina se poate face doar pe calea apei, cu nave rapide, catamaran sau pasager (așa cum sunt ele denumite), ce fac în fiecare zi curse de [...] — vezi review [+21 poze]
Parcul de Aventură Edenland Park [Balotești] / BUCUREȘTI
- IULIE, 2015
- de: Deborah77 [20.07.15]
- RECOMANDĂ
O experienta frumoasa, mai mergem
In mare parte s-a spus ce era de spus, as vrea sa detaliez putin traseele astfel incat noii veniti sa se orienteze usor. Avem asa: - 2 trasee pt pici de 4-6 ani, supravegheati de parinti de jos - 2 trasee usoare pt copii peste 130 cm, merge si nesupravegheati daca au peste 8 ani si cat de cat experienta la treburi de-astea. Am vazut si mai mititei pe traseele astea, dar erau cu taticii - 1 traseu mediu pt copii peste 130 cm, are multe tiroliene, fi-miu a fost cu taica-su si bine a facut, [...] — vezi review
Pensiunea 'În Deal la Ancuța' 3 / VADU IZEI
- IULIE, 2015
- de: Catalina S [20.07.15]
- RECOMANDĂ
Peisaj si cadru natural minunat; mâncare din belsug
Nu cunosteam deloc Maramuresul si ne-am hotarât sa petrecem câteva zile pentru a descoperi peisajele acestei regiuni. Am avut norocul de a gasi o pensiune intr-un cadru natural minunat : pensiunea « In deal la Ancuta » situata pe strada principala la numarul 320. Poarta monumentala din lemn indica intrarea la proprietate. Aceasta este compusa din doua pensiuni iar noi am fost gazduiti la cea de sus. Tot confortul este prezent: baie in camera, televizor (chiar daca noi, ca de obicei, nu [...] — vezi review
Pensiunea Hellios Inn 3 / VAMA VECHE / 2 MAI
- IULIE, 2015
- de: iemylush86 [20.07.15]
- RECOMANDĂ
Experienta placuta
Incep prin a spune ca am plecat cu inima indoita deoarece citisem aici doar reviewuri negative nu sunt de acord cu ele. am fost doar o noapte dar ne-a placut f mult, curtea curata, plina de flori, un iz rustic putin, camerele curate, destul de spatioase, piscina cu gradina, la fel de frumos amenajata. personalul foarte amabil si primitor. distanta fata de plaja redusa, maxim 5 min de mers lejer probabil depinde de pretentiile si perceptia fiecaruia dar personal, nu avem nimic negativ de [...] — vezi review
Parcuri bucureștene / BUCUREȘTI
- IULIE, 2015
- de: Eugen 68 [20.07.15]
- NURECOMANDĂ
Parcul Cismigiu, dezamagire totala.
Am fost ieri (19 iulie 2015) dimineata (ora 10) in Parcul Cismigiu impreuna cu sotia la o plimbare matinala de Duminica. Am fost total dezamagiti de gunoaiele existente pe alei, de tomberoanele pline cu gunoi, afisate ostentativ la intrarile laterale ale parcului. Sa nu mai zic de miros... Toalete lipsa, sau dupa caz cu lacatul pe usa si derapanate in asa hal incat iti era sila doar cand priveai din afara. Cismelele cu apa deteriorate si ff putine. Sa nu mai spun de "covorasele de seminte " [...] — vezi review
Transalpina - cel mai înalt drum din România / TRANSALPINA
- IULIE, 2015
- de: matincu1984 [20.07.15]
- RECOMANDĂ
Transalpina sau Drumul Regelui
Recomand tuturor acest traseu montan. Ve-ti avea parte de o privelsite minunata, mai ales daca va incepeti acest traseu de la Novaci. Un mare minus pentru traseu este faptul de GPS-ul nu recunoaste acest drum si va cauta tot timpul portiuni unde sa intorci (GPS Navon cu IGO 2). Privelistea cea mai frumoasa este de la Nadlaci la Obarsia lotrului (cam 2 ore jumatate cu masina). Pentru a continua Drumul regelui nu trebuie sa mergeti spre Brezoi (cum va indruma GPS-ul) ci trebuie sa mergeti [...] — vezi review [+3 poze]
Casa memorială & Parcul Constantin Stere [Bucov] / PLOIEȘTI
- IULIE, 2015
- de: papalito [20.07.15]
- RECOMANDĂ
O duminica la Parcul 'Constantin Stere' Bucov
Daca tot am avut parte de vreme frumoasa am fost sa ne racorim la Parcul "Constantin Stere " din Bucov sau Parcul Bucov asa cum il stim noi de cand eram copii. Daca sunteti din Ploiesti probabil ca ati fost macar odata la Parcul Bucov, unde accesul este facil cu masina, cu autobuzul 40 barat (circula sambata si duminica si puteti consulta graficul de transport pe ratph.ro/graficeautobuz.html) sau cum am ajuns noi, cu taxiul, de la Podul Inalt pana la Parcul Bucov am platit 18 lei. Pentru cei [...] — vezi review [+12 poze]
Aquapark Paradisul Acvatic / BRAȘOV
- IULIE, 2015
- de: alicera2001 [19.07.15]
- RECOMANDĂ








