Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1958 / 5013]
Afișate impresii [19571 - 19580] din total 50124 impresii
Unde mâncăm în zona Agigea? / AGIGEA
- IULIE, 2015
- de: andraz [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Golful Pescarilor si Pescăria lui Matei - Plaja Agigea
In ultima vreme suntem dornici de evadări in locuri care sa încânte ochiul, sa nu fie incarcate precum furnicarele, sa ofere un confort decent de ședere si “papa bun”. O alta provocare ar fi sa găsești astfel de locuri cat mai aproape de București. Pe plaja de la Agigea, pana nu demult o plaja sălbatica, geografic conturata privirii ca un golfuleț, am descoperit un loc mic intim, prietenos, unde zac răcorite de briza doua localuri oacheșe, cherhanale stilizate sa le spunem. [...] — vezi review [+22 poze]
Unde mâncăm în zona Nehoiu / SIRIU-NEHOIU [BZ]
- IULIE, 2015
- de: Flory Radu [24.07.15]
- NURECOMANDĂ
Dragut dar dezamagitor - Restaurant Domeniul Gîrbea - Pensiunea La Cascadă [Bâsca Chiojdului, BZ]
Duminica trecuta am fost intr-o plimbare pe Valea Buzaului cu finii nostri. Cand ni-i s-a facut foame am zis sa cautam sa mancam undeva. Intreband localnicii, am fost indrumati catre o pensiune ,,LA CASCADA''-GIRBEA. Am avut ceva de urcat cu masina, drumul nefiind prea bun, dar in sfarsit am ajuns. Locul f. dragut, unde curgea o cascada, iar in apa se balaceau cativa barbati. Traversand un pod care se legana placut, am intrat pe un domeniu unde se aflau mai multe casute si locuri unde se [...] — vezi review
Vila Sofia 3 / COSTINEȘTI
- IULIE, 2015
- de: ORBAN LACRA* [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Vila Sophia un loc de vis
Vila Sophia este amplasată la 70 metri de Epava Evanghelia, am fost aici 5 ani consecutiv, m-a impresionat panorama, liniștea, relaxarea, briza. Am găsit ce căutam. Patronii, familia P.T împreună cu fiica lor Sophia niște oameni deosebiți. Vila Sophia are toate camerele cu balcon și vedere panoramică la toată faleza se vede hotel Forum. Stai în pat sau pe balcon și vezi răsăritul, în față EPAVA. Loc de parcare gratuit, loc de grătar, chicinetă dotată cu tot ce este [...] — vezi review [+11 poze]
La pas prin Munții Nemira (Muntele Dobru) / M-ȚII NEMIRA & CIUC
- IULIE, 2015
- de: izabiza [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Drumeții montane la Slănic Moldova
Păcat că stațiune Slănic Moldova nu e promovată și pentru turismul montan, nu doar pentru cel balnear. La fel de păcat e și că edilii, antreprenorii orașului, Salvamontul, proprietarii de pensiuni nu pun mai bine în valoare obiectivele, traseele și posibilitățile de petrecere a timpului în Slanic. Iarăși, păcat că traseele montane nu sunt amenajate sau marcate cu indicatoare care să te ajute să le găsești. Există în centrul orașului, chiar în fața Primăriei un [...] — vezi review [+11 poze]
Vacanța în Maramureș / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- IULIE, 2015
- de: plummy [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Cateva repere din Maramures
Din capul locului va anunt ca excursia noastra a fost una tare, tare scurta, neapucand sa vizitam prea multe "repere". Am pornit dimineata din Timisoara catre Vadu Izei via Oradea, Satu Mare, Sighetu Marmatiei si drumul a durat undeva la 8 ore, cu 2 opriri, una pentru o cafea dimineata si una pentru o ciorba spre pranz. Ceea ce mi-a placut pe drum a fost ca, in mare majoritate, campurile ce se intindeau pe marginea soselei erau cultivate si pareau tare bine ingrijite. Imi aduc aminte ca in [...] — vezi review [+30 poze]
Vacanța în Deltă / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- IULIE, 2015
- de: robert [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Manifest pentru Deltă
Acest articol se vrea un manifest, total dezinteresat, pentru vizitarea acestui tărâm magic. Natura sau locul creat de Dumnezeu este frumusețea desăvârșită. Nimic din ce a creat omul nu se poate ridica la perfecțiunea și frumusețea naturii. Mai mult, cu cât locul este mai virgin, mai neatins de mâna și influența omului, cu atât este mai frumos. Am trecut de mult de jumătatea vieții și e prima oară când ajung în Delta Dunării. Am fost de-a lungul timpului și am colindat [...] — vezi review [+34 poze]
Pensiunea Dracula & Centrul Ecvestru [Daneş] 3 / SIGHIȘOARA [MS]
- IULIE, 2015
- de: liflone [24.07.15]
- RECOMANDĂ
Am revenit a 3-a oara
Am stat la aceasta pensiune de 3 ori (in 2010, 2012 si 2015) de fiecare data vara, cu copilul si am stat in medie 3 zile. Ne-am simtit foarte bine si am fost incantati de locatie, facilitati, mancare si servicii. Locatia: la marginea satului Danes, la doar cativa km de Sighisoara. Locul este pitoresc si bine intretinut, construit in special pentru pasionatii de calarie (caii sunt minunati, au ponei pentru copii, manejuri deschise si inchise). Ca facilitati, noua ne-au placut: [...] — vezi review
Vacanța în Eforie Nord / EFORIE NORD
- IULIE, 2015
- de: Yersinia Pestis [23.07.15]
- RECOMANDĂ
Marea Neagră. La Eforie Nord
Motto : ”Test de cunoștințe generale la Poliție. Întrebare la Geografie :” Care este capitala Marii Britanii? ” Unul dintre polițiștii care susțineau examenul începe să plângă. Profesorul, mirat : ” - De ce plângi?! ”. Polițistul : ” - Păi, ieri, când v-am întrebat despre ce să învățăm la examenul de la Geografie, ne-ați spus să învățăm capitalele țărilor din Europa, ceea ce am și făcut, iar astăzi ne-ntrebați despre capitalele mărilor?! [...] — vezi review [+12 poze]
Mănăstirea Sinaia / SINAIA
- IULIE, 2015
- de: Floryn81 [23.07.15]
- RECOMANDĂ
Mănăstirea Sinaia - credință și relaxare sufletească la poalele munților
Sinaia este una dintre destinațiile noastre favorite, o stațiune unde am mers de mai multe ori în ultimii ani. Fie că am stat aici pentru două-trei zile, fie că am poposit doar pentru câteva ore, de fiecare dată ne-am bucurat de obiectivele din stațiune și de cadrul natural deosebit. În acest review o să vorbesc despre Mănăstirea Sinaia, un loc unde, de fiecare dată când am fost acolo, am petrecut clipe de liniște și relaxare. Numai anul acesta am vizitat frumosul lăcaș de [...] — vezi review [+37 poze]
Phoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat] 4 / MAMAIA
- IULIE, 2015
- de: Diaana18 [23.07.15]
- NURECOMANDĂ










