ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2015
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUL-2015

Către satisfăcător

Statiunea Saturn - neingrijita si paraginita

Am revenit anul asta in statiunea Saturn dupa 4 ani, la insistentele fratelui meu, impreuna cu familiile noastre. Nu pot sa spun ca ii duceam dorul, dupa experienta neplacuta din 2011 (despre care am scris in primul meu review), iar anul asta am gasit-o si mai neingrijita, decat pana acum!

Ne-am cazat la casute in Complexul Dunarea (vezi impresii), unde confortul ni l-am facut noi, avand de acasa tot necesarul.

Plaja este destul de departe de acest complex, timp in care nu poti sa nu vezi stanga-dreapta paragina, care este lait-motivul in aceasta statiune! Sunt spatii intregi, construite inainte de revolutie, si pe care acum pe care nu le mai “exploateaza” nimeni, restaurante, complexuri, hoteluri…. spatii irosite, care se degradeaza si devin pericol public!!!

Sunt locuri unde copacii s-au uscat si nu i-a taiat nimeni, locuri unde balariile sunt asa de mari, ca te intrebi ce jivine ai gasi, daca te-ai aventura in interiorul lor, colturi ceva mai ferite, care iti muta nasul din loc, de la distanta de 5-6 m, de unde adierea vantului iti mai aduce la picioare, hartia igienica folosita!

In schimb, copacii dintre hotelurile de pe drumul de plaja, aveau toti coroanele retezate, de te lasau cu totul in voia soarelui arzator: oare care este logica acestei taieri radicale???

Plaja este aproape impracticabila: murdara, cu sparturi de scoici la fiecare pas (au trecut si prin talpa papucilor!), cu malul plin de alge moarte, care raspindeau din stratul gros un miros ingrozitor!

Nisipul plin de gunoaie lasate de turistii necivilizati, dar si din lipsa unor cosuri de gunoi! Sfat: daca ar fi cosuri la fiecare 15-20 m, nu ar mai fi asa multa mizerie lasata pe plaja!!!

Golfuletele in care mai gaseai ancorata si cate o barcuta, ar fi fost spendide, daca n-ar fi tronat peste tot putrefactia si mirosul ei!!!

Printre stabilopozi, unde am dus copii sa le arat viata marina: pestisorii si crabii iesiti la soare, am putut “sa admiram” din plin resturi menajere, cartoane, reviste de supermarket, geamantane si…. mobila!!!

Oare domnul primar care are si aceasta statiune in subordine isi face concediile la bulgari???

Trimis de vulpe mihaela in 01.08.15 10:35:44
Validat / Publicat: 01.08.15 11:58:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Golf napadit de stratul gros de alge.

danamandache
[01.08.15 13:59:48]

Cred ca are bani pentru Dominicana!!

maria55 †
[01.08.15 22:10:25]

@danamandache -... acela-i altu'... statiunea apartine de Mangalia, iar primarul de acolo inca nu a ajuns in tari exotice...

danamandache
[02.08.15 00:04:45]

@maria55: Da, bine punctat, nu inca!! Dvs știți mai bine doamna Maria doar sunteti localnica. Vara aceasta, inca, nu am ajuns in Eforie si tare mi- e dor!!!

danamandache, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂPlajele de pe litoralul romanesc: