Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1918 / 5013]

Afișate impresii [19171 - 19180]
Vacanța în Bușteni / BUȘTENI

Telecabina Bușteni - platoul Bucegilor - Babele - Sfinxul, din minunățiile patriei noastre

Am profitat si eu împreuna cu familia de un binemeritat concediu, orientându-ne către zona Bran ca punct de cazare si plecare către diversele si variatele atracții din zona. Chiar a doua zi după sosire am hotărât sa urcam pana pe platoul Bucegilor, cu ajutorul telecabinei din Bușteni. Drumul cu mașina pana la telecabina a fost ok, am găsit parcare plătită undeva in zona, destul de aproape. Pe drumul de la parcare pana la telecabina (vreo 500 m) am dat de o grămada de locante, [...] — vezi review [+9 poze]
Mistral Resort Hotel [Moieciu de Sus] 3 / MOIECIU
  • AUGUST, 2015
  • de: andrasb [17.08.15]
  • RECOMANDĂ

Deja ne dorim sa revenim!

Este deja a patra oara in ultimii cinci ani cand venim la Mistral. Ne-au cucerit atat frumusetea locurilor, linistea si aerul curat si ionizat, cat si amabilitatea oamenilor. Venim deja aproape ca acasa. In mod special doamna C. B. este omul care sfinteste locul, dar se vede si ca stie sa isi aleaga personalul. Ca de obicei, ne-am cazat intr-un duplex suite (2 adulti si 2 copii), unde am avut spatiu suficient, o vedere superba spre sat si cel mai curat aer noaptea, direct din padure. Desi [...] — vezi review
Pensiunea Laura 3 / BRAȘOV
  • AUGUST, 2015
  • de: edi.goian [17.08.15]
  • RECOMANDĂ

Liniște și spațiu

Așa, ca după vacarmul de pe litoral, am tras o fugă la Brașov. Am căutat cazare în apropierea parcului de aventuri, apoi am aflat că în zonă este și parcul acvatic Smile și grădina zoologică. Pensiunea fiind la cca. 7 km. de centrul vechi și la poalele munților, liniștea a fost cuvântul de ordine. După rezervarea telefonică, fără avans, doar "pe cuvânt", am avut surpriza plăcută de a putea parca în curte sub câțiva copaci care asigurau un minim de umbră, iar camera [...] — vezi review [+3 poze]
Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii] / MASIVUL PIATRA MARE

Canionul 7 scări – un spectacol „îmblânzit” al naturii

Savantul Nicolae Iorga a scris la un moment dat: Cum s-a spus de atâtea ori de oamenii de știință, cum am apăsat nu odată eu însumi, România e carpatică, Jugoslavia dinarică, Grecia maritimă, iar Turcia anatolică. Balcanică e numai Bulgaria... . Geograful Ion Conea analizează și completează această afirmație în lucrarea „Geografie şi istorie românească” din 1944: Iar ceea ce e carpatic la Români, înainte de toate, este pământul – adică spațiul lor geografic, [...] — vezi review [+35 poze]
Gondola din Mamaia / MAMAIA
  • AUGUST, 2015
  • de: julyalina [17.08.15]
  • RECOMANDĂ

10 minute de liniste

Anul acesta am repetat experienta Mamaia si pentru ca fetita mea a fost cu telescaunul si i-a placut foarte mult am vrut sa incercam si telegondola. In ziua in care am fost la Delfinariu si in microrezevatie, ne-am intors cu microbuzul doar pana in Satul de vacanta si de acolo am luat telegondola. Pretul unui bilet pentru adult este de 20 ron. Copii pana in 7 ani au gratuitate. Am cumparat biletele si apoi am stat putin la coada. Era ora 20:30 si destul de aglomerat dar mergea repede asa ca [...] — vezi review [+4 poze]
Pensiunea La Flory [Podu Dâmboviței] [?] / DÂMBOVICIOARA
  • AUGUST, 2015
  • de: costy69* [16.08.15]
  • RECOMANDĂ

Pensiunea La Flory, Podu Dâmboviței

În încercarea de a scăpa de canicula din oraș ne-am propus să evadăm pe durata unui weekend la munte. Întrucât ne propuseserăm să vizităm Cheile Dâmbovicioarei și aveam de valorificat voucherul câștigat anul trecut pe AFA (mulțumesc pe acestă cale) constând într-un weekend gratuit la o pensiune sau hotel din România despre care nu există impresii pe AFA sau acestea sunt contradictorii, m-am gândit că acum este momentul. După stabilirea destinației am purces la [...] — vezi review [+29 poze]
O3zone / Ozon (ex Olt) Hotel 4 / BĂILE TUȘNAD
  • AUGUST, 2015
  • de: myrcea80* [16.08.15]
  • NURECOMANDĂ

Nerecomandat

Cu toate ca nu ne-am setat asteptarile la un nivel ridicat, ceea ce am găsit la fata locului ne-a lăsat un gust amar. Încerc sa va descriu principalele probleme: 1. Am optat ptr un pachet Wellness Spa Escape (pe site-ul descrierea completa) cu pensiune completa insa nu am putut beneficia in prima zi de masajul dorit pe motiv ca e 1 singur maseur!!! Informațiile din pachet incorecte, ca sa nu spun false. 2. Pensiunea completa înseamnă, fără in prealabil sa fim anuntați, ca [...] — vezi review [+2 poze]
Pensiunea 'În Deal la Ancuța' 3 / VADU IZEI

Pensiunea ”Teleptean In Deal la Ancuta”, ospitalitate specific maramureseana

Dupa sejurul de la sfarsit de iunie-inceput de iulie petrecut in superba zona Parga din Grecia (vezi impresii), am zis ca trebuie sa descoperim si locurile frumoase ale tarii noastre pentru ca, nu-i asa, de multe ori ajungem sa vizitam nu stiu cate tari straine dar sa nu cunoastem locurile minunate cu care Dumnezeu a binecuvantat Romania. Zis si facut, am optat pentru Maramures, unde eu fusesem mai demult, dar fara a avea posibilitatea de a vizita ceva, fiind trimis in interes de serviciu. [...] — vezi review
Unde mâncăm în Olimp? / NEPTUN / OLIMP
  • AUGUST, 2015
  • de: maria111 [16.08.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Oceanic, mancare buna prestatia chelnerilor lasa de dorit

Deoarece ne doream sa ne patram sanatatea tubului digestiv dupa cateva peripetii pe la autoservirea Larisa din Venus, ne-am hotarat sa mergem la Oceanic, despre care am citit opinii pozitive. Intr-adevar, mancarea a fost excelenta, mai ales pastravul la gratar cu cartofi la cuptor asezonati cu rozmarin sau icrele de stiuca. Ambianta extrem de placuta datorita muzicii in surdina foarte binea aleasa. Dar... un minus al restaurantului este ca au putine mese afara si te obliga, noi fiind doi [...] — vezi review
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA

Lasa de dorit

Am fost in perioada 12-17 august si ne. am confruntat cu probleme inca de la inceput. Lipsa camere, ni s. a propus sa mergem la alt hotel pt o noapte, nu se schimba prosoapele in camere, lenjerie nu mai zic, mic dejun acelasi tot sejurul, pranzul si cina unele feluri de mancare nu ajungeau pt toti. Ca fructe tot sejurul au fost pepene si nectarine. publicitatea pe site este ff ok dar nu prea bate cu ce e acolo. Piza si altele intre mmese, se dau napolitane si covrigei de cea mai joasa [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1274480819702 sec
    ecranul dvs: 1 x 1