Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1915 / 5013]

Afișate impresii [19141 - 19150]
Regim hotelier Mamaia [?] / MAMAIA
  • AUGUST, 2015
  • de: vmihaela [18.08.15]
  • NURECOMANDĂ

Apartament (Ipanema) de cosmar!

Am decis impreuna cu sora mea sa mergem intr-un mic concediu pe litoralul romanesc mai exact statiunea Mamaia. Deoarece sora mea are doi copii mici am hotarat sa inchiriem un apartament in Constanta pentru a putea avea si bucatarie (pentru preparat un lapte). Am cautat, am gasit un apartament care din poze parea OK, am sunat, am achitat avans si am plecat la mare. Am ajuns la destinatie mai exact Apartament Ipanema, str. Zmeurei nr. 8. Aparent apartamentul parea proaspat renovat cat sa [...] — vezi review
Del Mar Hotels Venus (ex Vulturul) 3 / VENUS
  • AUGUST, 2015
  • de: adrian666 [18.08.15]
  • RECOMANDĂ

O vacanta acceptabila

Am ajuns cu bine la hotel vulturul din venus dupa ce am luat un taxi de la gara mangalia cu 15 ron, se poate opta si pentru maxitaxi 4 ron/pers. Plaja nu este deloc la 30 sau 50 m de plaja, mai bine zis 200 m cel putin pana nu gasesti un loc bun si vreo 400 m pana la cearsaf. Am avut bilet de 6 nopti cu bonuri val de 960 pt 2 pers. / 80 pe zi de pers. Am ajuns la hotel la 10 si am fost cazati pe la ora 13 intr-o camera micuță dar comoda, cu AC si tv, camera avea mobila noua si baia la [...] — vezi review
Aquapark Smile / BRAȘOV
  • AUGUST, 2015
  • de: edi.goian [18.08.15]
  • RECOMANDĂ

Fără mari pretenții, dar bine

Pentru cei care au fost la Aqua Magic sau în alte parcuri acvatice din străinătate, Smile poate părea oarecum dezamăgitor ca dimensiuni și ca dotări. Eu sunt de părere că există un oarecare echilibru între aspect, pretenții și preț. Pentru un adult și un copil sub 130 cm am achitat 30 de lei, adică mai puțin de jumătate din prețul pe care l-am plătit în Mamaia. În același timp, dotările și dimensiunile sunt, să zicem, la un sfert. Două trasee nu erau disponibile la [...] — vezi review [+5 poze]
Modern Hotel 4 / MAMAIA

O mare dezamagire

Buna! M-am hotarat sa descriu experienta din acest concediu deoarece daca aveam o parte din informatii inainte de a pleca in concediu ma socam mai putin. Experienta negativa incepe de la receptie. Am ajuns in jur de 11.30 la hotel nici nu am apucat sa inteleg daca mi s-a raspuns la salut ca am si fost numerotat cu un bon de hartie gen Policlinica si Alimentara din ani 1980-1989 cum ca sunt al 18 la cazare. Ok respiram si sa nu stricam sejurul intrebam daca avem posibilitatea de a primi [...] — vezi review
Silva Hotel 3 / BUȘTENI
  • AUGUST, 2015
  • de: FlorinMr [18.08.15]
  • RECOMANDĂ

Pozitie buna / hotel bun

Am ales pentru un sejur la Busteni hotelul Silva si nu imi pare rau. Pentru 3 stele hotelul arata bine, a fost renovat total undeva prin 2004. La camerele pe care le-am avut noi baile aratau foarte bine, mocheta mai avea insa pe alocuri semne de uzura. Micul dejun foarte bun, in ultima zi l-am servit afara. Pozitia hotelului este excelenta, cu muntii in spate. Noi am avut camere in fata lateral, la etajul 4 (extrema dreapta, spre aceea padurice de brazi din stanga hotelului cum te uiti [...] — vezi review
Mănăstirea Hurezi [Românii de Sus] / HOREZU
  • AUGUST, 2015
  • de: Nicolette [18.08.15]
  • RECOMANDĂ

Mânăstirea Hurezi, perlă a arhitecturii brâncovenești!

De mult timp ne doream, eu și soțul meu, să vizităm Mânăstirea Hurezi. Pentru cei cunoscători, această mânăstire este pură artă:arhitectura brâncovenească, pictură bizantină pură. Cei care doresc să-și încarce sufletul, o pot face din plin, deoarece aici se împletesc frumusețea formelor arhitecturale, frumusețea culorilor picturii și frumusețea trăirilor spirituale pe care ți le trezește tot acest ansamblu monahal. Îmi place foarte mult că acest loc nu a [...] — vezi review [+10 poze]
Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii] / MASIVUL PIATRA MARE
  • AUGUST, 2015
  • de: FlorinMr [18.08.15]
  • RECOMANDĂ

O drumetie superba

A fost excelent, recomand o vizita la canion tuturor iubitorilor de drumetie. Este o mica problema cu parcarea, nu este amenajat nimic - insa se pot gasi locuri pe drumul ce iese din DN. Traseul pana la canion a fost usor (circa 1 ora si 30 minute) si foarte frumos, se urmareste traseul unui rausor. Am remarcat ca zona este relativ curata (spre deosebire de alte trasee...). Exista pentru amatorii de asa ceva si un traseu de tiroliana. Canionul in sine este exceptional, scarile au fost [...] — vezi review
Pensiunea Toledo 3 / PREDEAL

Vacanta Toledo

Pensiunea Toledo este locul ideal unde iti poti incarca bateriile, pe care il recomand cu incredere prietenilor. Din primul moment am fost surprinsi de o atmosfera calda, de familie. Exista si spatiu de joaca pentru copii, insa bebelusul meu a beneficiat de un traseu in padurea de langa pensiune. Doamna Cristina gateste cu mult suflet, iar curatenia este ireprosabila. Preturile sunt convenabile, iar amplasamentul ofera o priveliste minunata. Voi reveni in curand, de data asta pentru un [...] — vezi review
Mănăstirea și Peștera Sfântului Andrei [Ion Corvin, CT] / #EXCURSII şi CĂLĂTORII

O aşezare monahală antică şi... nouă

Am auzit pentru întâia oară de Peştera Sfântului Andrei prin 1997-1998. Lucram la un calendar cu tema „Biserici din România” şi fotograful cu care colaboram mi-a arătat o imagine care m-a impresionat atât de profund, încât o văd şi acum în faţa ochilor. Era intrarea într-o grotă săpată în stâncă şi având deasupra o cruce. De jur împrejur numai pomi şi frunze arămii (era toamnă). Fotograful mi-a explicat că era Peştera Sfântului Apostol Andrei şi că se afla [...] — vezi review [+31 poze]
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA
  • AUGUST, 2015
  • de: alien2015 [17.08.15]
  • RECOMANDĂ

Soare si relaxare, fratilor :)

Am venit la mare la inceputul lui august, deja stiam de la stiri de “aglomeratia de pe litoral” (deh, canicula de aproape o luna), ca sa nu mai zic ca veneam de la munte, unde si-acolo era lume multa… si cam incrancenata. Asa si aici. Isterie, cozi, explorati gradina carpatilor, ce sa mai… Am vazut cozi pentru sezlonguri ca sa fie cat mai aproape de mare, de parca soarele nu bate la fel si cu niste randuri mai in spate. N-am venit in concediu ca sa-mi pun ceasul sa sune ca sa prind [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.0984349250793 sec
    ecranul dvs: 1 x 1