Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1876 / 5013]
Afișate impresii [18751 - 18760] din total 50122 impresii
Unde mâncăm în Venus? / VENUS
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: Mica27 [05.09.15]
- NURECOMANDĂ
Cherhanaua Razelm - o experienta neplacuta
Am incercat sa luam pranzul la aceasta cherhana despre care auzisem cuvinte frumoase. Din pacate proverbul cu "pomul laudat" s-a adeverit si de aceasta data. Am stat 10 minute la masa fara ca cineva sa ne bage in seama, nu neaparat sa ne salute, dar macar sa ne aduca meniurile. Ne-au fost aduse, dupa ce le-am cerut, de catre un ospatar care aproape ca ni le-a aruncat pe masa. Dupa alte 15 minute a venit un alt ospatar care ne-a avertizat ca nu trebuie sa-l grabim deoarece are "un grup". [...] — vezi review
Pensiunea 'În Deal la Ancuța' 3 / VADU IZEI
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: emil_chiran [05.09.15]
- RECOMANDĂ
Un colț de rai
De câte ori avem ocazia ne petrecem vacanțele la „Pensiunea În deal la Ancuța” și de fiecare dată am fost foarte mulțumiți de serviciile primite. Venim aici cu drag de fiecare dată când vrem să ne reconectăm cu tradiția și obiceiurile românești. Prețul este accesibil în raport cu calitatea condițiilor de cazare (excelente). De fiecare dată suntem primiți cu drag, cu zâmbetul pe buze (cu o „horincă” și „afinată” din partea casei). O considerăm o oază de [...] — vezi review
Majestic Hotel [Olimp] 3 / NEPTUN / OLIMP
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: Robert Irod [05.09.15]
- NURECOMANDĂ
Servicii groaznice
Am cerut de 6 ori in a patra zi de cazare si de trei ori in a cincea zi, pentru ca cineva sa vina sa schimbe asternuturile. La micul dejun, doar daca ajungeai inaintea celorlalti turisti aveai o sansa sa gasesti furculite si farfurii. Curatenia la mese nu vreti sa stiti, rar se intampla ca cineva sa stearga mesele ptr urmatorii... Baia, un subiect super, curata, dar ca de obicei infundate toate tevile, canalizarea praf. Daca faceam dus, se umplea baia cu 5 cm de apa, care se scurgea agale [...] — vezi review
Unde mâncăm în Hațeg? / HAȚEG [HD]
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: erikatimea [05.09.15]
Rusine Popas Turistic Zimbrul!!! - Un loc unde nu ne mai oprim!
Dupa o calatorie lunga la sfarsitul lunii august ajungand in tara in prima zi de septembrie, si tranzitand zona Hategului, flamanzi si curiosi si noi ne-am oprit in drum spre casa la Popasul Zimbrul de langa Hateg. Cei doi copii mici asteptau cu nerabdare sa mancam in zona renumita Popas Zimbrul, din Calafat le tot explicam, de ce nu oprim mai devreme, si ce zona frumoasa o sa vada. Am ajuns, am urcat la terasa, am salutat frumos, ne-am asezat la masa si am asteptat cca 40 de minute si [...] — vezi review
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: dgsm [05.09.15]
- NURECOMANDĂ
O vacanta ce ar fi putut fi ideala daca...
Am fost in unitatea de cazare la sfarsit de august inceput de septembrie, spre norocul nostru vremea si marea au fost impecabile... soare, apa marii curata si calda, fara urme de alge... totul la superlativ. Mai putin conditiile hoteliere si voi detaila mai jos. Prima impresie care ne-am facut-o cand am ajuns la hotel, una pozitiva... am ajuns in jur de ora 14.30 si in 2 minute am reusit sa ne cazam in Villa Maia, partea de complex de 4 stele... Am rezervat o garsoniera la parterul vilei [...] — vezi review
Pensiunea Cocoșul Roșu 3 / SIBIU
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: brenciua* [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Cazare ok
Buna ziua, in weekend am fost la Sibiu si ne-am cazat la pensiunea Cocosul Rosu, am ales sa ne cazam aici datorita prietenilor nostri care au fost si anul trecut. Pensiunea este situata foarte aproape de centru vechi al Sibiului, cam la 10 min de mers lejer, este compusa din parter si un etaj. Noi am avut camera 105 situata la etaj, camera spatioasa, cu un hol mare, jumatate gresie, si cealalta jumatate mocheta, pat matrimonial, tv lcd. Baia este deasemenea ok ca si dimensiune dotata cu [...] — vezi review
Pensiunea Bonsai 3 / BUȘTENI
- SEPTEMBRIE, 2015
- de: brenciua* [04.09.15]
- RECOMANDĂ
Frumos
Buna dimineata. La inceputul lunii am facut o plimbare pe la munte, am ales sa mergem la Busteni si ne-am cazat la pensiunea Bonsai. Pensiunea este situata in imediata apropiere a garii pe drumul ce duce la castelul Cantacuzino, imediat ce se termina podul se face prima la dreapta, dealtfel sunt si indicatoare spre pensiune, drumul e pietruit dar se circula cat de cat ok. Pensiunea are doua nivele, o curte mare plina de verdeata, cu balansoare, leagan si topogan, sezlonguri si piscina. [...] — vezi review
Cetatea Făgăraș / FĂGĂRAȘ [BV]
- AUGUST, 2015
- de: Michi [06.02.20]
- RECOMANDĂ
Muzeul Valer Literat din cetatea Făgăraş
La întâlnirea AFA din 20-22 martie de la Sambăta de Sus, una din excursii va fi vizitarea Cetăţii Făgăraş şi a muzeului Ţării Făgăraşului Vasile Literat. S-au scris 27 de reviewuri despre cetate, majoritatea userilor vizitând şi scriind şi despre muzeu. L-am vizitat de două ori, la a doua vizită la care am fost şi cu nepoţii, muzeul era complet şi Sala Tronului restaurată. Cred că o serie de amănunte noi sau o rememorare ar putea să vă intereseze. Cine a fost [...] — vezi review [+42 poze]
Mănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus] / SÂMBĂTA de SUS
- AUGUST, 2015
- de: Michi [30.01.20]
- RECOMANDĂ
Câteva repere privind Mănăstirea Sâmbăta de Sus
Între anii 2008 şi 2019 s-au scris nu mai puţin de 17 reviewuri despre Mânăstirea Sambăta de Sus. Întrucât peste mai puţin de două luni va avea loc întâlnirea anuală AFA la Sâmbăta de Sus iar cazarea va fi la pensiunea Miruna situată la cca 300 m de mănăstire, mă simt datoare ca pe lângă o reluare succintă a istoricului său să completez cu unele informaţii despre care nu s-a scris. Înainte de toate ţin să vă precizez că în anii 1958-1960 în care am lucrat ca [...] — vezi review [+52 poze]
Rezervația Naturală Valea Vâlsanului / MASIVUL FĂGĂRAȘ
- AUGUST, 2015
- de: alexpetre2004 [08.02.18]
- RECOMANDĂ





