Vacan╚Ťa ├«n OSLO / ╚Ü─éRILE SCANDINAVE - impresii, p─âreri, recomand─âri [2 / 3]

Afișate impresii [11 - 20]
  • de: robert [14.05.18]

Super Bygdoy

Aceast─â peninsul─â relativ izolat─â de restul ora╚Öului, ce a fost ini╚Ťial o insul─â, dup─â cum ├«i spune ╚Öi numele- "insul─â locuit─âÔÇŁ, este un superb loc de relaxare pentru locuitorii ora╚Öului. Este acoperit─â de nenum─ârate paji╚Öti, p─âduri ╚Öi parcuri are chiar si dou─â plaje foarte populare. Peninsula a apar╚Ťinut ini╚Ťial familiei regale, care a a ├«nfiin╚Ťat aici o ferm─â regal─â. ├Än anul 1830 regele Karl Johan a amenajat ├«n aceste locuri un parc destinat publicului ╚Öi astfel [...] ÔÇö vezi review [+75 poze]
  • de: robert [10.05.18]

Partea frumoasă a orașului

├Än momentul c├ónd am ales s─â vizitez Norvegia, ├«n spe╚Ť─â Oslo am avut dou─â c├órlige care m-au atras: ├«n primul r├ónd am vrut s─â v─âd cum tr─âiesc cei mai ferici╚Ťi oameni de pe p─âm├ónt, conform revistelor de specialitate (m-am convins de asta ╚Öi nu mai reiau subiectul) ╚Öi am vrut s─â m─â bucur de cadru natural de excep╚Ťie din aceast─â ╚Ťar─â. Ei bine capitala Oslo nu face excep╚Ťie. Este construit─â ca un amfiteatru natural. Este str─âjuit─â la est, nord ╚Öi vest de dealuri [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
  • de: robert [09.05.18]

Primul contact

Cum spuneam ├«ntr-un ecou anterior am ajuns ├«n ╚Ťara fiordului, pentru c─â am prins o ofert─â foarte bun─â la biletele de avion, 1000 lei trei persoane cu Blue Air. Am aterizat la Oslo pe o vreme rece ╚Öi c├óinoas─â, la ora 14.45. Dup─â formalit─â╚Ťile de ie╚Öire din aeroport ne-am interesat cu ce putem ajunge ├«n centru. Chiar l├óng─â aeroport este o sta╚Ťie de tren de unde se poate ajunge cel mai facil ├«n ora╚Ö. Exist─â dou─â trenuri unul mai rapid ╚Öi mai confortabil, dar ╚Öi mai scump [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
  • de: robert [08.05.18]

Pe urmele vikingilor

M-am ├«ntors de cur├ónd dintr-un city break ├«n ╚Ťara fiordurilor. Am colindat destul de mult pe la via╚Ťa mea ╚Öi ├«n ╚Ť─âri bogate ╚Öi ├«n ╚Ť─âri mai s─ârace. Cred eu, c─â am acumulat de-a lungul timpului destul─â experien╚Ť─â turistic─â! ╚śtiam c─â Norvegia este una dintre cele mai scumpe destina╚Ťii turistice din lume, dar am avut o mare curiozitate s─â observ cum de reu╚Öesc ei ├«ntr-o clim─â potrivnic─â, s─â fie cei mai ferici╚Ťi locuitori din ├«ntrega lume! Norvegia clar este o ╚Ťar─â [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
Anker Hotel 3
  • de: robert [07.05.18]
  • NURECOMAND─é

Un hotel modest

Pentru un sejur de trei zile ├«n Oslo, capitala ╚Ť─ârii fiordurilor, am ales un hotel destul de central si anume Anker Hotel! Avea pe booking referin╚Ťe destul de bune ╚Öi am zis gata ─âsta-i hotelul potrivit! Pre╚Ťurile ├«n Oslo sunt printre cele mai ridicate din lume! A╚Öa c─â am g─âsit foarte greu, un hotel situat central ╚Öi c├ót de c├ót convenabil! Spun c├ót de c├ót pentru c─â nu a fost deloc ieftin, ba din contr─â! Am pl─âtit pentru o camer─â tripl─â cu mic dejun inclus 1900 lei pentru [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
Comfort Hotel Borsparken 3
  • MAI, 2017
  • de: Klaudyia [18.11.17]
  • RECOMAND─é

Curat, central, ideal pentru vizitare

Hotelul are intrarea pe strada Fred Olsens gate, aproape de intersec╚Ťia cu strada Tolbugata (adresa oficial─â men╚Ťion├«nd-o pe aceasta din urm─â), la 5 minute de mers pe jos de gara central─â Oslo S (unde te las─â Flytoget-ul expres de la aeroport), Opera din Oslo ┼či portul - Havnepromenade ╚Öi peste drum de parcul Bursei (de unde ╚Öi numele care individualizeaz─â acest membru al familiei Comfort Hotel-urilor). Am primit o camer─â cu vedere spre Tolbugata, decorat─â modernist ╚Öi - chiar [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]
Descoper─â Oslo

Oslo, o surpriz─â deosebit de pl─âcut─â

Nu am pornit ├«n concediu cu a┼čtept─âri prea mari de la Oslo, nu stiu de ce, am avut impresia c─â nu ne va impresiona la fel de mult precum Stockholm sau Copenhaga. Wrong, am g─âsit un ora┼č superb, nu a┼ča de aglomerat ca cele pomenite mai sus, cu str─âzi largi, foarte multe parcuri, multe flori prin ora┼č, obiective spectaculoase ┼či cu o zon─â de plimbare ├«n AkkerBrygge, plin─â de restaurante de toate felurile, pe malul fiordului, ├«ntr-o zon─â cu cl─âdiri noi. Oslo a devenit capitala [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
  • AUGUST, 2016
  • de: Aurici [27.09.16]
  • RECOMAND─é

Oslo - cea mai însorită dintre capitalele scandinave

├Än cadrul circuitului prin ╚Ť─ârile scandinave am ajuns la Oslo venind din Copenhaga cu un vas de croazier─â pe care am avut ceva emo╚Ťii. Dac─â nu o s─â fiu ├«n stare s─â scriu, a╚Öa cum mi-am propus, despre cele dou─â croaziere pe care le-am avut prin arhipelagul scandinav (de la Copenhaga la Oslo ╚Öi de la Stockholm la Helsinki), o s─â fac referire la ele la un moment dat, dar acum nu a╚Ö vrea s─â le amestec cu Oslo. Vasul de croazier─â a acostat ├«n portul din Oslo exact la ora [...] ÔÇö vezi review [+67 poze]
Clarion Royal Christiania Hotel 4
  • AUGUST, 2016
  • de: Aurici [24.09.16]

Hotel Clarion din Oslo ÔÇô foarte bun dar scump, sau viceversa

Hotel Clarion din Oslo a fost a doua noastr─â gazd─â din cadrul circuitului prin ╚Ť─ârile scandinave. La Oslo am stat 2 nop╚Ťi ╚Öi am ajuns pornind ├«ntr-o croazier─â din Copenhaga, prin str├ómtorile ce leag─â Marea Baltic─â de Marea Nordului. La 9,45 conform programului am debarcat dup─â vas, la 10 eram ├«n autocar pentru turul de ora╚Ö care a durat aproape 5 ore ╚Öi apoi am fost debarca╚Ťi la hotelul din inima capitalei Oslo. Ghida de aici, Elena, care a fost unul din motivele pentru care [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Thon Hotel Europa 3
  • DECEMBRIE, 2015
  • de: phleau [30.12.15]

Un hotel bun

Pentru weekendul prelungit prilejuit de ziua noastr─â na┼úional─â, am pl─ânuit un sejur mult visat, ├«n completarea Suediei ┼či a Danemarcei, pe care le vizitasem anterior, ├«n cursul acestui an. Oslo. Visam de mult timp s─â explor─âm frumuse┼úile pe care le are de oferit acest splendid ora┼č, ┼či ocazia a venit mai repede dec├ót ne a┼čteptam, odat─â cu un email cu oferte de la Norwegian Air. De la Cluj, Budapesta e mai u┼čor de atins dec├ót Bucure┼čtiul, a┼ča c─â am decis s─â-i d─âm curs [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM