ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2023
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
AUG-2022

Plimbare pe acoperisul Operei din Oslo

A doua zi in Oslo a inceput cu promenada pe malul marii, in zona fiordului de la est de Akershus, Bjørviuka. Aici s-au dezvoltat proiecte de constructie, unul dintre acestea fiind noua Opera, asezata in panta, care se prezinta ca un prag intre pamant si mare, intre viata de zi cu zi si arta. Apropiindu-ma de cladirea din portul Oslo, mi-am imaginat-o ca un ghetar enorm ce aluneca in fiord. Granitul alb combinat cu marmura italiana creeaza iluzia ghetii stralucitoare. Iarna, zapada naturala si gheata fac ca aceasta constructie sa nu se distinga de mediul sau natural. Acoperisul este proiectat pentru a fi accesibil în toate anotimpurile, invitand vizitatorii sa urce pe invelitoarea sa pe tot parcursul anului, acesta fiind folosit si pentru concerte.

Am pasit si noi pe marmura acoperisului, admirand de la inaltime privelistea asupra portului, dar si a altor cladiri monumentale. Spre exemplu, in partea stanga se afla o alta constructie, in forma de L, pe verticala, care adaposteste cel mai mare muzeu din lume dedicat unui singur artist plastic, Edvard Munch.

O sculptura din otel inoxidabil si panouri de sticla, She lies, este amplasata pe o platforma din beton, plutind in bazinul portului de langa Opera. Are o inaltime de 12 metri deasupra suprafetei apei si se misca in jurul propriei axe odata cu mareele si vantul, schimbandu-i aspectul, odata cu reflexiile acesteia in apa.

Dupa ce ne-am plictisit de exterior, am patruns si in interiorul Operei, a carei suprafata calda este in contrast cu raceala marmurei albe si a sticlei exterioare. In inima holului se afla un perete de forma curbilinie, realizat din benzi orizontale de stejar auriu, ca niste valuri maiestuose. Se organizeaza tururi ghidate de circa 50 minute pentru care se plateste 130 coroane, insa cu Oslo Pass se aplica reducerea de 20% pentru turul ghidat sau pentru majoritatea produselor cumparate din magazinul de suveniruri.

Opera are 3 teatre si o varietate de spatii de practica si pentru repetitii. Sala principala este conceputa ca o camera in forma de potcoava, care aminteste de teatrele clasice.

De aici am pornit spre Aker Brygge, alta zona pietonala cu restaurante, magazine si spatii libere (pentru expozitii de arta, concerte sau evenimente temporare de moda sau cultura). Aceasta zona ofera imagini spectaculoase asupra marinei si a fiordului Oslo, timp de aproape 150 de ani, pana in 1982, acesta fiind santierul naval Akers Mekaniske Verksted, iar multe dintre vechile depozite de caramida se amesteca cu noile constructii.

Si daca tot am vorbit de zona aceasta de marina, in dreptul Bygdoy ferry, situat langa City Hall, se afla Farul Kavringen, ridicat in 1892. Povestea constructiei sale a inceput odata cu lovirea insulei Kavringen in 1890 de catre nava cu aburi DS Norvegia, ajungandu-se la necesitatea suplimentarii cu inca un far pentru o iluminare mai buna.

In anul 2000, odata cu aniversarea a 1000 de ani de existenta a orasului Oslo, toata lumea a avut ocazia sa prezinte salutari catre viitor, constand in scrisori, felicitari si articole diverse depozitate intr-un container, denumit capsula timpului. Aceasta este construita din titan pentru a rezista coroziunii timp de 1000 de ani si a fost depozitata in interiorul farului Kavringen, urmand a fi deschisa doar in anul 3000.

Trimis de geani anto in 12.01.23 11:46:18
Validat / Publicat: 12.01.23 12:50:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Noua Opera, asezata in panta, care se prezinta ca un prag intre pamant si mare, intre viata de zi cu zi si arta.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oslo: