Vacan╚Ťa ├«n LYON / FRAN╚ÜA - impresii, p─âreri, recomand─âri [2 / 3]

Afișate impresii [11 - 20]

Bonjour, Lyon!

- Ce faci aici? zise micul prin┼ú. - Triez c─âl─âtorii ├«n pachete de c├óte o mie, zise acarul. Dau drumul trenurilor, care-i poart─â c├ónd la dreapta, c├ónd la st├ónga. ┼×i un rapid str─âluminat, bubuind ca tunetul, cutremur─â cabina acelor.- Sunt tare gr─âbi┼úi, zise micul prin┼ú. Ce anume caut─â?- Nici chiar omul de la locomotiv─â nu ┼čtie, zise acarul. ┼×i al doilea rapid str─âluminat trecu, bubuind, ├«n partea cealalt─â.- Se ┼či ├«ntorc? ├«ntreb─â micul prin┼ú.- Nu sunt aceia┼či, zise [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2016
  • de: senateo [26.09.16]
  • RECOMAND─é

Lyon intre Notre Dame de Fourviere si Place Belcourt

Am avut ocazia unui city-break de o zi la Lyon si am degustat acest frumos oras. Sosit pe aeroportul Saint Exupery ce poarta numele celei mai celebre personalitati a orasului Lyon, am ales un hotel aproape de aeroport, Hotel des Lumieres pentru ca a doua zi aveam zbor spre casa devreme pe la ora 6. Pana in oras sunt vreo 20 de kilometri, cam o jumatate de ora de mers cu masina, dar traficul este ingreunat de exodul lyonezilor spre stadionul Parc Olimpique unde Olympique Lyon are meci in [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]

Mus├ęe des Beaux Arts de Lyon

Situat ├«n inima Lyonului, ├«n Place des Terreaux, Muzeul de art─â nu are un ├«nceput cu care se poate l─âuda. Palatul care-l g─âzduie┼čte apar╚Ťinea aba╚Ťiei Dames de Saint-Pierre, iar dup─â izgonirea c─âlug─âri╚Ťelor ┼či distrugerea bisericii lor ├«n timpul Revolu╚Ťiei franceze, el s-a transformat ├«n Palais du Commerce et des Arts. Primele lucr─âri expuse erau dintre cele confiscate de la membrii aristocra╚Ťiei ┼či clerului, apoi de la Academia de ┼×tiinte ┼či Litere au fost aduse exponate [...] ÔÇö vezi review [+70 poze]
Descoper─â Lyon

Lyon, dou─â milenii de existen╚Ť─â

Lyon, dou─â milenii de existen╚Ť─â Ziua bun─â se cunoa┼čte de diminea╚Ť─â, uneori, ┼či cum am v─âzut c─â soarele d─âdea din coate s─â r─âzbeasc─â printre nori, m-am g├óndit c─â poate meteorologii s-au ├«n┼čelat ┼či ast─âzi ┼či am parte de o zi ├«nsorit─â ├«n locul uneia ploioase, luminat─â doar de fulgere ┼či acompaniat─â de tunete. Pornind spre nord de-a lungul tulburatului Rh├┤ne, am ajuns inevitabil la H├┤tel-Dieu de Lyon, fostul spital a c─ârui istorie ├«ncepe ├«n plin ev mediu, [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
Descoper─â Lyon

Lyon, dou─â milenii de civiliza╚Ťie

┼×i dac─â bun─âvoin╚Ťa colegilor AFA m-a trimis la aeroport (┼či le mul╚Ťumesc pentru aceasta), inspira╚Ťia ┼×efei a f─âcut s─â urc ├«n avionul de Lyon. Ce-i drept cu dou─â s─âpt─âm├óni ├«nainte de meciul Rom├óniei cu Albania din cadrul Campionatului European de Fotbal. Dar poate a fost mai bine, mult mai bine. Colind├ónd Lyon-ul po╚Ťi remarca dezvoltarea lui de la anticul Lugdunum, cu amfiteatre romane, la medievalul Vieux Lyon, cu biserici ├«ncremenite ├«n timp sau cu claustrofobicele [...] ÔÇö vezi review [+68 poze]
  • IUNIE, 2015
  • de: diacrys* [11.09.16]
  • RECOMAND─é

Lyon-ul ├«n 24 de ore, ├«ntre dou─â trenuri de mare vitez─â: o invita╚Ťie de a reveni

Cum am povestit ├«n serialul de acum c├óteva luni, plecarea la Lyon s-a f─âcut din Paris: o excursie scurt─â, de dou─âzeci ╚Öi patru de ore, pentru o prezentare la o conferin╚Ť─â. Am dorit, cu ocazia acestei plec─âri, s─â leg plecarea spre Lyon cu un alt obiectiv turistic (Musee dÔÇÖHistoire Naturelle) dar, ├«n aglomerata Gare de Lyon, nu am reu╚Öit s─â g─âsesc ÔÇťles consignesÔÇŁ adic─â boxele ├«n care se putea l─âsa bagajul, contra cost. A╚Öadar, m-am mul╚Ťumit cu o vizit─â ├«n Jardin des [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]

Lyon-ul, da merita vazut

In iunie 2015 am avut si noi placerea de a descoperi frumosul oras Lyon. Intreaga experienta a fost placuta incepand de la oamenii amabili, cafenelele cochete, obiectivele si orasul in sine, Lyon-ul merita toata aprecierea turistilor. Un lucru important ar fi sa stiti franceza de baza intrucat francezii stiu putina engleza. Nici la obiectivele majore nu veti gasi informatii in alta limba decat franceza. Dupa ce ne-am instalat primul lucru a fost sa ne facem abonamente de transport [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]
Residence Hoteliere Temporim Part-Dieu [?]

O re╚Öedin╚Ť─â temporar─â aproape de gar─â

Criteriile ├Än alegerea locului de cazare pentru sejurul de o s─âpt─âm├ón─â petrecut la Lyon am avut ├«n vedere, ├«n afara facilit─â╚Ťilor de la sine ├«n╚Ťelese precum baia proprie, alte trei aspecte: Ôľá apropierea de Gare Part-Dieu, de unde urma s─â ne ├«mbarc─âm ├«n incursiunile la Annecy ╚Öi Vienne, ╚Öi totodat─â sta╚Ťie terminus a trenului Rh├┤nexpress cu care aveam s─â ne deplas─âm de la ╚Öi c─âtre aeroport Ôľá prezen╚Ťa unei chicinete, pentru a ne putea prepara singuri micul dejun [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Des Lumieres Hotel [Meyzieu] 3
  • SEPTEMBRIE, 2016
  • de: senateo [27.09.16]

Hotel des Lumieres aproape de aeroportul Lyon si de Stade Olympique

Odata ajuns in Lyon ai de ales intre multe oferte de cazare una dintre ele este Hotel des Lumieres, un hotel situat foarte aproape de aeroportul Saint-Exupery la cateva minute de mers cu masina in Meyzieu. Hotelul este asezat strategic langa parcarea lui Stade Olympique Lyonnese de aceea este cautat de fanii in special ai echipelor oaspete care joaca aici. Chiar langa hotel este un shuttle-bus care preia fanii ce si-au parcat masinile si ii duce la poarta stadionului. Langa hotel este si [...] ÔÇö vezi review [+2 poze]
Du Dauphine Hotel 2

Hotel Du Dauphin├ę din Lyon

Lyon este un ora┼č mare, cu foarte multe hoteluri, ├«n toate zonele, pentru toate gusturile ┼či pentru toate buzunarele. Pre╚Ťurile oscileaz─â ┼či at├ót timp c├ót tr─âim din munc─â cinstit─â c─âut─âm o ofert─â pre╚Ť / calitatate c├ót mai avantajoas─â. La alegerea hotelului mi-am dorit s─â am o camer─â de un pat ┼či s─â nu fie departe de zona turistic─â. Nu-mi trebuia ceva elegant sau preten╚Ťios, c─âci nu aveam de g├ónd s─â lenevesc. Nu-mi trebuia parcare, nici mic dejun, nici piscin─â, nici [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă