MiniGhiduri AmFostAcolo toate destinațiile [pg.326/646]
N.B.:
Filtrare per țară disponibilă - vezi mai sus meniul
HOME
CETATEA FAGARAS '' LEGENDA VIE"
N-o spun eu, o spun organizatorii festivalului din Fagaras, eveniment care tocmai s-a derulat zilele trecute.
Despre cetatea Fagaras se spune ca este pe locul doi in lume ca frumusete, potrivit clasamentului Hopper, un site ce se ocupa cu planificarea de calatorii. Asa suna informatia la stiri, cam exact cu o saptamana in urma, cand spuneau si de afluxul mare de turisti, carora cu greu le fac fata, astfel ca sunt studenti care fac voluntariat si ajuta [...]citește review
Va spuneam in articolul trecut ca am mancat la Alexo si am platit lui Shakespeare. De ce sa nu amintim deviza teatrului Globe, acela unde se jucau piesele lui, deviza ce se potriveste, zic eu, fiecarui loc de pe planeta unde a fost o comunitate umana dar in special acelor locuri incarcate de trecut glorios iar tara noastra are destule astfel de locuri, neglijate si imi asum ce spun. Targoviste este unul din acele locuri ce au insemnat enorm pentru Tara Romaneasca si pentru numele ei in lumea [...]citește review
- scris de elviramvio
în 31 Aug 2015 în rubrica O zi în Târgoviște și împrejurimi [ 21 voturi, 18450 PMA, 3687 viz.]
Santorini a fost şi rămâne o insulă cu totul specială pentru mine.
Oricâte clasamente personale aş face, cu înşiruirea insulelor după diferite criterii, cu poziţionarea lor în topul sufletului meu, sau de altă natură, insula Santorini trebuie să o scot din calcule, pentru a da şanse şi altora! Este o insulă cu un loc aparte in sufletul meu. Dar această poziţie privilegiată a ei are o cauză, numită pur şi simplu: Caldera.
Caldera este bagheta magică a alb-albastrei [...]citește review
Anul acesta am ajuns pentru prima data in Maramures si asta datorita impresiilor postate pe AFA, dar si din curiozitatea de a cunoaste obiceiurile si traditiile specifice zonei, pentru peisajele montane, biserici, muzee etc.
Dupa o informare temeinica, din start am eliminat Cimitirul Vesel, Sapanta si Mocanita.
Pe 25 iulie am plecat din Iasi cu destinatia Borsa prin Bistrita-Nasaud, deoarece cealalta varianta de drum era foarte rea. Am inconjurat destul, dar a meritat si dupa 7 ore iata-ne [...]citește review
- scris de violetacurpan
în 25 Aug 2015 în rubrica Vacanța în Maramureș [ 62 voturi, 53550 PMA, 3754 viz.]
Creta este insula pe care ne-am dorit sa ajungem de ceva timp si tocmai cand luasem decizia sa o vedem si, in fine, deja platisem niste bani la agentia cu care am mers (pe care o recomand si nu o recomand in acelasi timp, voi spune de ce putin mai incolo) iata ca se pune problema cu criza din Grecia. Ne-am interesat in stanga si in dreapta la persoane care tocmai se intorsesera din Grecia si nu au intampinat nicio problema (cu ocazia asta vreau sa subliniez ca ar fi cazul sa nu credem tot ce se [...]citește review
Uite că, în anul de grație 2015, am ajuns acolo unde nici în gând n-am visat: pe o insulă tropicală!
Drumul și surprizele sale
Iar traseul până acolo a fost unul inedit. Mă rog, îl mai străbătusem, în alte condiții, cu vreo două decenii în urmă și, parțial, până la mânăstirea Lainici, acum câțiva ani. Acum, după o amănunțită documentare pe internet și câteva telefoane pe la cunoscuți, mi-am luat inima în dinți și, cu mâinile pe volan, m-am încumetat [...]citește review
- scris de makuy*
în 24 Aug 2015 în rubrica Descoperă Țara Hațegului [ 44 voturi, 39600 PMA, 2295 viz.]
Anuntul ca in acest an va avea loc intalnirea AFA in Irlanda, mi-a dat curaj sa scriu si eu cateva impresii din acesata tara.
Irlanda m-a surprins si m-a fascinat! O tara foarte frumoasa, o tara verde si cu surprinzator de multe flori, dar si cu oameni foarte prietenosi si civilizati.
Nu ma gandisem niciodata ca una dintre vacante va fi in Irlanda si asta pentru ca imi place sa-mi petrec vacantele in locuri calde si cu mult soare. Dar cum stim, e bine ca” niciodata sa nu spui [...]citește review
Anul acesta am petrecut prima parte a sejurului din Grecia în stațiunea Nidri, din insula Lefkada. E destul de greu să scrii despre această destinație turistică după ce au fost scrise foarte multe review-uri pe această temă, dar întrucât suntem diferiți și percepem lucrurile în propriile moduri, am să vă povestesc cum ne-am petrecut noi cele 5 zile în care am stat aici.
Ziua 1
Am ajuns în Lefkada în jurul orelor 11.00 și am poposit pentru aproximativ două ore în [...]citește review
- scris de costy69*
în 19 Aug 2015 în rubrica Descoperă Nidri și împrejurimile [ 53 voturi, 45900 PMA, 10357 viz.]
Pentru cei pasionaţi de călătorii, Elveţia este, fără îndoială, unul dintre cele mai îndrăgite obiective. Noi am fost în Elveţia de două ori: acum doi ani, când am petrecut cinci zile în Alpi şi anul acesta ,când am vizitat o parte din lacuri.
Voi începe cu excursia de acum doi ani, la Davos şi Zermatt, parte a unei călătorii mai mari, de două săptămâni, ce s-a derulat la sfârşitul lunii iunie şi începutul lunii iulie.
După o zi petrecută la Oradea şi două, [...]citește review
- scris de GIN2015*
în 19 Aug 2015 în rubrica La pas prin Alpii elveţieni [ 30 voturi, 26100 PMA, 5406 viz.]
Ne-am plimbat o dimineaţă întreagă pe străduţele pietruite ale vechiului Ohrid. Ne-am cocoţat pe zidurile Cetăţii lui Samuil, am admirat casele albe cu acoperişuri roşii şi grădiniţe înveselite de cele mai frumoase flori ale primăverii, ne-am odihnit în tăcerea bisericilor cu ziduri groase de piatră, am privit curioşi vestigiile trecutului ce amintesc de istoria Ohridului pierdută în negura vremurilor. Am căscat ochii la tarabele cu suveniruri în căutarea unor mici [...]citește review
Afișate [3251—3260] MG // din total 6460