ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 27.06.10
    JUN-2010

CRETA feat. SANTORINI & Vai Bay = master piece

Sub soarele dogorator al amiezei de iunie sosirea si primele contacte cu insula Creta mi-au creat doar un sentiment de profunda dezamagire, dar care cu timpul avea sa se schimbe complet, intr-un sentiment pozitiv si chiar admirativ.

Fiind deja un qvasiexperimentat al sejururilor externe ma asteptam sa fie mai impresionata capitala celei mai mari insule grecesti, Heraklion [Irakleio]! Despre Creta se spune ca ar fi leaganul civilizatiei si culturii europene, privit prin prisma infloritoarei civilizatiei minoice care s-a dezvoltat aici in vremuri in care nicaieri in continet nu exista ceva organizat! Ne-am cazat in statiunea Gouves [la 15 km de Irakleio], probabil cea mai linistita, si cea mai putzin animata localitate.

Din necesitatea de a ajunge in insula Santorini [Thira], pentru a ma intalnii acolo cu un vechii prieten am gasit rapid un cataraman de viteza mare, in port in irakleio, cu care in 2 ore am ajuns in PARADISUL EUROPEI, SANTORINI!

De la primul contact vizual insula vulcanica e impresionanta prin frumusetea ei, prin casele varuite in alb, cu acoperis albastru care se vedeau in zare, urcate pe tarmul stancos. Din vechiul port Athinios se puteau observa capitala insulei, FIRA, dar si satul celebru OIA, ceva mai in departare. Dupa cateva ore petrecute in Fira, pe stardutele inguste, si admirand panorama calderei, de la inaltime, care ne-a uns pe suflet... a trebuit sa revenim in Creta.

Hotaratzi sa nu ramanem cu o impresie modesta despre creta, ne-am "inarmat "cu o masina inchiriata ieftina... si am pornit spre est, unde surprinzator am gasit privelisti de o frumusete rara, plaje incantatoare, sate traditionale fermecatoare!

Singurul orash care ma impresionat a fost AGIOS NICOLAOS, curat, modern, primitor. Apoi urmand drumul care urca pe munte, am putut admira in vale cateva golfuletze cu apa turqoise, am accesat cateva plaje semivirgine, coborand pe carari abrubte [recomandam auto 4*4].

VAI BAY a fost capatul de linie al periplului nostru, un loc exceptional de frumos, un golf cu o plaja plina cu palmieri, care au crescut in acest microclimat tropical, protejat de muntzi... unic in europa!! Ne-am odihnit 2 ore intr-un lacas umbros format intre palmieri admirand marea si plaja intzesata de turisti, incarcandu-ne pentru drumul intors spre hotelul plin de francezi, numit MAGDA!

CONCLUZIE; Creta e superba daca va miscatzi... sunt cel putzin 5 paradisuri in acesta insula, dar toate in extremitatzile ei!!!

Trimis de SELEKTUS* in 27.06.10 12:56:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: RODHOS, Faliraki

VIZUALIZĂRI: 4010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SELEKTUS*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.06.10 13:58:25]

deoarece in review nu se pomeneste nimic despre hotelul la care a fost amplastat initial (Belvedere Imperial), l-mutat la sectiunea "Vacanta in Creta".

[27.06.10 13:59:52]

Text destul de interesant -- in ciuda micilor erori gramaticale si a stilului a-la-mic -- insa postat intr-o sectiune gresita -- din cate inteleg NU ati fost cazat la hotelul la care ati postat, ci la un alt hotel in Gouves.

M-as bucura sa ne spui si cateva cuvinte despre hotelul la care ati fost cazati - eventual intr-un review distinct destinat acestui subiect (daca hotelul nu exista pe site, se poate introduce in maxim 1 minut)

valimi
    [27.06.10 22:09:54]

Care a fost pretul sejurului, SELEKTUS, inteleg ca este vorba totusi de un hotel

SELEKTUS*AUTOR REVIEW
    [01.07.10 09:06:30]

Pretul sejurului a fost 281 euro+ taxe aeroport, hotel Magda 4* cu demipensiune. Mancarea execeptionala, variata, gustoasa!!

costin1968
    [14.11.10 09:21:45]

Util Review.

Cat costa inchirierea unei masini, te rog?

[22.03.11 14:51:04]

Buna! Stie cineva ceva concret legat de taxele de aeroport din Grecia. Auzisem ieri cum ca Grecia, din data de 01.04.2011-31.12.2011, va elimina aceste taxe de 95 euro/pers.

krondia*
    [22.03.11 15:04:27]

Am citit şi eu în presă: click aici

[22.03.11 15:13:49]

Ar fi super sa fie asa! Eu intentionez sa imi petrec concediul in Grecia si ar fi bineveniti cei 190 euro in minus

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [22.03.11 18:21:42]

Pai si de ce consideri ca economisesti 190 de euro?

Pleci din Grecia si ajungi tot in Grecia?

Sau pleci din Romania, si din cate stiu eu la noi sunt taxe in continuare deci mai taie jumate din suma si sa vedem ce zic si agentiile despre acest aspect, noi userii simpli nu cred ca putem face ceva pana la urma.

Inca nu exista o decizie a guvernului grec in acest sens , e doar o idee a ministrului grec al turismului , pana la o lege sau hotarare de guvern poate fi cale lunga.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [22.03.11 18:37:22]

In nici un caz nu se va ieftini cu 190 de euro/2 pers.

Daca luam 95 euro/pers. o taxa de aeroport uzuala, aceasta este compusa din:

x euro taxa aeroport Otopeni (una dintre cele mai mari din Europa)

y euro taxa aeroport Grecia

z euro taxa pt servicile de catering pe avion si transfer aeroport -hotel - aeroport in Grecia.

Deci dupa parerea mea sa nu va asteptati la o reducere de mai mult 20-30 euro.

[22.03.11 22:15:58]

Se pare ca am inteles eu gresit... eu am inteles din toata afacerea asta ca se renunta pur si simplu la taxele de aeroport pe care le adauga agentii de turism la pretul cazarii+biletele de avion.

costin1968, S_Andrei, SELEKTUS*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: