ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2020
2 AD. + 2 COPII -- v: 14,9

Vacanța în Creta

Creta in Septembrie

TIPĂREȘTE URM de aici

Anul acesta dupa 3 ani de incercari am ajuns in sfarsit in Creta. In septembrie asa cum planuisem. Am pornit din Iasi pana la aeroportul Otopeni Bucuresti cu auto (obositor drum) si de aici (Otopeni) cu o cursa Ryanair spre Chania, Creta. 2 adulti si 2 copii.

Am inchiriat o masina din aeroport, incercasem sa rezervam una de pe diferite pagini inainte dar cereau preturi cu cel putin 50% mai mari plus garantie si plata cu cardul. In aeroport nu au cerut garantie sau plata cu cardul, in plus am primit (cred ca se ofera dupa o mica negociere) garantie full casco.

Am gasit cazare in Agia Marina o statiune frumoaoa, poate prea linistita, Platanias mi s-a parut mai animata la un hotel (Orion Star - 7 nopti 1200 lei, de 2-3 stele) luat de pe booking. Daca doresti conditii decente si sa nu dai multi bani poate fi o solutie. Este situat la 50 m de plaja intr-o zona retrasa undeva la inceputul statiunii.

Este prima data cand merg la mare, orice mare in septembrie.

Avantaje: preturi mai mici, mai putin aglomerat.

Dezavantaje: ziua mai scurta (se intuneca la ora 20.00), pana in ora 12-13 apa un pic rece. Dupa ora 14.00 apa se incalzeste fiind numai buna de baie.

Daca as putea oferi un sfat pentru cei care merg in Creta ar fi urmatorul: instalati-va o aplicatie meteo si verificati viteza vantului. Cand vantul bate mai tare peste 25 km alegeti o plaja aflata intr-un golf. Sau verificati viteza vantului pe fiecare plaja.

Am venit un pic nepregatit si in prima zi mergand la plaja Falassarna am facut drum intors deoarece sufla vantul f tare (35 km/ora) deci steag rosu. Pur si simplu nu se putea sta. Toti sau aproape toti (90%) au facut drum intors. Din experienta va pot spune daca vantul bate cu mai mult de 25 km/ora evitati Falassarna, alegeti alta plaja.

Sa incepem:

1 zi: Falassarna cu drum inapoi spre Agia Marina si apoi de la amiaza in Chania (centru vechi).

Chania orasul vechi frumos aduce aminte de Italia, pur si simplu nu simti cand trece timpul. Ar fi bine sa mergi inainte de lasarea intunericului sa vezi si ziua seara.

2zi. Elafonisi (cea mai frumoasa plaja) dupa un drum de 75 km din Agia Marina destul de bun.

Plaja se prezinta ca in toate clipurile de pe youtube. 2 sezlong-uri + umbrela= 10 euro. Pe plaja gasesti 2 baruri in care se gasesc ceva fast food-uri (sendvich) plus diferite bauturi (suc, bere, tarie). Dar la intrarea pe plaja este o amenajare unde se poate manca ceva gen Gyros. A fost singura plaja unde am putut face Snorkeling bine. In lateral pe insula din fata. Se merita sa stai o zi intreaga.

3. zi. Balos. De la bariera mergi pe un drum de piatra f rau pe o distanta de 7.5 km, cu viteza de 20 km/ora. Gps-ul spune 6km dar distanta reala e 7.5 km. Ar fi bine de mers pana in ora 12, deoarece dupa se umple micuta parcare (gratuita) si o vei lasa in drum. La plecare coada se intindea pe o distanta de 500 m. Nu e recomandat o viteza mai mare de 20-30 km/ora. Ne-au depasit mai multe masini inchiriate si 3 au facut pana. Posibil drumul stancos, posibil altceva.

Plaja f frumoasa, mai pozabila ca Elafonisi dar mie mi-a placut mai mult Elafonisi. @ sezlongu-ri 10 euro.

4. zi. Batea vantul f tare, peste 30 km si am ales o plaja aflata intr-un golfulet-Marathi Beach unde se poate face baie si plaja fara probleme. O surpriza f placuta. Mi-a adus aminte de Thassos, o plaja tipic greceasca. Bine aranjata cu taverne frumoase si preturi decente. Potrivita pentru cei cu cu copii mici si nu numai. Daca vrei o zi linistita, aici e locul. 2 sezlong-uri 6 euro.

5. zi Loutraki Beach. Dupa Marathi beach aveam aceleasi asteptari dar am ramas un pic dezamagit. Plaja mica de tot, stancoasa si un pic murdara. Desi pe google Loutraki are note mai mari. Potrivita pentru tineri. Daca ai copii nu ai ce cauta aici. 2 sezlong-uri 6 euro.

Partea a doua a zilei am mers in Rethymnon, un oras frumos (orasul vechi) dar un pic sub Chania. Desi este mai mare ca intindere. Ce este frumos cu adevarat este faleza. Este superba.

6. Zi. Dimineata plaja Agia Marina - o plaja simpla cam neamenajata si lasata asa cum a dorit natura (se aseamana cu Eforie). Nu am luat sezlong-uri.

Dupa amiaza- in sfarsit Falassarna. Impactul nu a mai fost aceleasi, pentru mine. Poate din cauza vantului si a insuficintei documentari. 2 sezlonguri 10 euro.

Se spune, cel putin așa apare in toate pliantele, ca cel mai frumos apus din Creta se vede în Falasarna. Se merită să stai să îl vezi.

7zi. Drumul spre casa.

Am ramas un pic dezamagit de Gyros, poate nu am mancat unde trebuie. In fiecare zi alta parte. Pretul 2.5-3 euro.

Creta, da m-as mai intoarce. Cred ca ai nevoie de mai multe vacante pentru a vedea insula cu adevarat.

Trimis de Donat_O in 27.10.20 13:57:55
Validat / Publicat: 27.10.20 17:29:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: 1. Thasoss, Skala Potamia 2. Zakynthos, Laganas

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Donat_O); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

webmasterX [27.10.20 17:27:23] »

@Donat_O:  Poate ajungi să ne scrii și despre hotel? amfostacolo.ro/r9.php?hid=26630

Donat_Oscris / TELEFON [27.10.20 21:23:28] »

@webmasterX:

Hotelul se numește Orion Star din Agia Marina. Se afla undeva la începutul statiuni intr-o zonă f liniștită. Poate prea liniștită. Ai aproape taverne, un supermarket f bine aprovizionat (am cumparat masline kalamata si mi s-au parut msi bune ca cele din Romania) ​ si 2-3 fast food-uri (gyros 2.8 euro dar nu e f suculent si nici tsatsiky nu a fost extraordinar). Complexul f frumos  cu o piscina curata, îngrijită si un pool bar asa cum trebuie sa fie (se pot servi si gustari, bauturi sau cafea (cam 6-8 feluri). Camera destul de spatioasa dar mobilierul si dotarile sunt la nivelul anilor 2005-2010. Mobilierul nu este degradat. Camera curată,   se face curatenie zilnic si se schimba prosoapele murdare (noi le lasam pe jos in baie). Dar am fost atent si am lăsat a doua zi doamnei o mica atentie.

Am avut camera cu vedere la mare și a fost superb. Noaptea se vedeau luminile orașului Chania superb. ​

Donat_O