ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2020
    Cuplu
    DEZASTRU

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

O experiență de neuitat... din pacate!

O locație superbă... păcat că este administrată de români!

Ținând cont de prețul peste medie practicat de aceasta unitate de cazare te face să te găndești la o calitate superioară a serviciilor, dar din păcate în Romania aceste cerințe minime lipsesc cu desăvârșire. Îmi pare rău să spun asta pentru că sunt româncă, însă în nicio țară pe care am vizitat-o nu am fost tratată mai urât ca la mine acasă.

Încă de la cazare am întâmpinat mici inconveniente și disfuncționalități peste care am ales în primă fază să trecem cu vederea, ținând cont că am plecat în vacanță să ne relaxam și nu să ne enervăm:

1. Am fost cazați într-o cameră dublă care era atât de mică că nu aveai aer sa respiri (hotel de 4 stele) ce pretenții să mai ai de spațiu de mișcare.

2. Toaleta localizată atât de aproape de cabina de duș încât trebuia să stai cu genunchii la piept pentru a o putea utiliza. (imaginați-vă o femeie însărcinată în ultimul trimiestru, încercând să utilizeze toaleta).

3. Cabina de duș mare și spațioasă se afla într-o continuă mișcare, astfel încât te întrebai la fiecare miscare dacă nu cumva vei ajunge în camera sau pe holul hotelului, cu tot cu ea.

4. Datorită nefuncționarii cartelei de la ușa, ba am ramas blocați afară, ba am rămas cu ușa deschisă. Și că să fie totul de basm, într-o etapă de nefunctionare când ușa putea fi deschisă din exterior deși aceasta ar fi trebuit sa fie blocata (așa am văzut eu prin alte locuri), ne-am trezit în cameră cu vecinul de lângă camera cu pricina (204) care greșise ușa. Bineînteles că a trebuit să coborâm la fiecare inconvenient să solicitam cheia. Cheie care nu a putut fi lăsată în posesia noastră. Așadar făceam cam 5-6 drumuri pe zi la recepție doar pentru cheie.

Și peste toate aceste mici aspecte peste care spuneam ca ne-am decis să trecem cu vederea, a venit cea mai minunată surpriză:

5.32 de grade afară, umiditate din cauza piscinei, aproximativ 30 de grade în interior și un aparat de aer condiționat care sufla aer cald, desi era setat pe 18° temperatură. (și din nou vă rog să vă imaginați o femeie însărcinată în ultimul trimestru dormind în acea cameră).

Și distracția abia acum începe...

Anunțăm situația la recepție. Rămânem calmi. Ne continuăm vacanța. Revenim în cameră și constatăm că situația nu a fost remediată. Mergem din nou la recepție să vedem ce s-a întâmplat. Revenim în cameră pentru a ne schimba, în așteptarea unui răspuns de la firma care se ocupa cu mentenanța aparatului de aer condiționat. Ușa nu se deschide. Întoarce-te la recepție să ceri cheia. Revino în cameră și fă duș la 30° în cabina mișcătoare. Coboară la cină, în speranța unei remedieri. Ajungi la resturantul hotelului și constată că nu sunt mese libere. Așteaptă eliberarea unei mese ocupată de oameni veniți din afara locației să servească masa. Cei care sunt cazați în hotel nu au prioritate la nimic, este pe principiul cine ajunge primul... (parcare, șezlong, loc la masa, etc.). Așteaptă administratorul să constate nefuncționarea aparatului de aer condiționat și să vină cu o soluție. Soluția a fost relocarea, doar pe timp de noapte, într-o camera cu aer condiționat funcționabil, spațioasă și cu vedere în curtea din fața hotelului, care era cu 20 de euro mai scumpă ca și cea în care noi am fost cazați. În următoarea zi repetă experiența primei zile, întocmai. A doua noapte mută-te din nou în camera cu clima, cu 20 de euro mai scumpă, în care nu am putut sa ne mutăm definitiv pentru ca se va remedia situația din camera 204.

???????????? Singurul plus pe care îl pot oferi din toată inima este pentru personalul deosebit de amabil care a depășit orice așteptare. Felicitări tuturor, de la oamenii de la recepție, până la ospătari, barmani, bucătari, cameriste, toți au fost exemplari. Din păcate lucreaza pentru niște patroni care nu îi merită. Datorită lor aceasta unitate merge. ????????????

În cea de-a treia zi ne-am trezit, am revenit în camera 204 a cărei ușă era larg deschisă și în care se perindau domnii responsabili cu remedierea situației aparatului de climă. Așadar am coborât la micul dejun și am decis să părăsim locația. Am anunțat la recepție că dorim restituirea sumei de bani plătită în avans pe tot sejurul (așa s-a perceput la check-in) și compensarea din acea sumă a consumației făcute în cele două zile de ședere. Prin intermediul recepției am fost anunțați că politica hotelului nu permite o asemenea solicitare.

Am revenit în camera 204, ne-am facut bagajele, le-am dus rând pe rând la mașină, timp în care am primit un telefon de la doamna căreia îi aparține unitatea de cazare. În discuțiile cu dumneaei ne-a transmis că a pierdut suficienți bani cu pandemia și că nu își permite să mai piardă în continuare motiv pentru care ne oferă camera de lux, ce cu 20 de euro mai scumpă, fără sa plătim vreo diferență, doar să ne terminăm sejurul la ei. Măi cucoană, păi până acum nu s-a putut, a trebuit să ne tot plimbăm de colo colo. I-am mulțumit frumos pentru amabilitate și i-am transmis că ținând cont de faptul că vacanța noastră a fost stricată, preferăm să ne vedem fiecare de drumul său. Ajunși la recepție pentru check-out, ni s-a transmis că nu vom primi banii plătiți pe nopțile în avans și ca trebuie să achităm și costumația. De acord cu toate, dacă aș fi întrerupt sejurul din motive personale. Așadar am solicitat să se faca check-out-ul fără să mai achităm vreun ban. În acel moment a început nebunia. Telefoane de amenințare din partea doamnei, că va chema poliția, amenințări la adresa recepției că îi va reține banii din salariu, o adevărată țigănie.

Cum s-a terminat? Cu plângere la DSP pentru nerespectarea normelor Covid 19, cu plângere la OPC pentru nerespectare normelor turistice și în așteptarea unei soluționări din partea organelor competente.

Acesta a fost cu siguranță ultimul concediu un România! ????

Trimis de ux115860* in 04.07.20 04:23:51
    Validat / Publicat: 19.07.20 19:45:57

VIZUALIZĂRI: 978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux115860*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.20 11:35:49]

@ux115860: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

@ux115860: te rugăm să faci totuși un efort și să scrii (și) în română, nu de alta, dar suntem un sait românesc, având 99,99% utilizatori români. Mulți nu vorbesc limba în care ai scris impresiile, iar dintre cei care totuși o vorbesc, și mai puțini o pot citi (sau scrie).

În forma în care se prezintă acum, articolul nu poate fi publicat.

Mulțumim

PS: Poţi înlocui textul cu traducerea în limba română folosind butonul EDIT IMPRESII.

Scrie te rog un ecou când ai terminat.​​

[13.07.20 23:13:20]

În lipsa oricărui răspuns din partea autorului (sau din cauza răspunsului neconcludent), acest articol este declarat incert / inacceptabil, fiind astfel marcat pentru retragerea de pe sait.

Retragerea va fi făcută peste 24 de ore începând din acest moment, timp în care autorul încă mai poate răspunde solicitărilor echipei de moderare.

[19.07.20 19:45:17]

Mulțumiri pentru traducere

​Recomandările vor fi publicate în scurt timp

• Alte impresii din această RUBRICĂCastel Transilvania Hotel: