ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2020
ÎNSCRIS: 15.04.10

Al 600-lea review

Ieri am scris reviewul nr 600 după 10 ani de colaborare cu AFA. Este mult, este puţin? La o primă vedere ar fi o medie cu puţin mai mare de un review pe săptămână dar nu este aşa. Vremea care a trecut mi-a scos în faţă o serie de evenimete care m-au silit să întrerup scrisul perioade mai lungi de timp.

În primul rând am avut un mare necaz care m-a absorbit câteva luni înainte de eveniment şi alte câteva după. Apoi în răstimp de 10 ani am avut trei operaţii majore, două de genunchi în 2011 şi alta de şold în 2019 urmată de dizabilitate în deplasare dar slavă Domnului fără durerile care fuseseră atroce. În ultimii doi ani a survenit şi singurătatea absolută şi lipsa maşinii considerată de mulţi dintre noi ca un membru al familiei care te duce unde vrei. Doamne, ştiţi că nu sunt salcie plângătoare! mai mult, vine un timp când trebuie să accepţi că e firesc să cobori panta.

Am trăit cu intensitate bucuria drumeţiilor, a excursiilor, a amintirilor. În medie două luni pe an plecam cu soţul în câteva excursii de o săptămână să vizităm lumea dar şi ţara noastră. Nu m-am gândit niciodată că la ora bilanţului voi fi avut scrise 298 reviewuri din şi despre România, 262 din străinătate (34 ţări de pe patru continente) şi 40 reviewuri off-topic. Dacă ţin seama de îngrădirile dar şi de plusurile prezentate rezultă că am scris neîntrerupt vreo 7 ani, un review jumătate pe săptămână, practic, ţinând seama de timpul de documentare, după masă de după masă în tot timpul liber. Asta nu înseamnă însă şi calitate căci non multa sed multum.

Indiferent de calitate am scris însă cu bucurie şi pasiune. V-am spus de multe ori că la terminarea unui review îl iubeam ca pe un nou născut până ce apărea un altul spre care se îndrepta toată dragostea mea. Sigur că nu mă pot compara cu doamna acestui sait Iulianic care a scris 731 reviewuri ajungând la ameţitoarea cifră de 23 mil. puncte (este o mare pierdere pentru noi toţi că a făcut un pas înapoi), cu Tata123 cu 680 rviewuri şi 26 mil puncte (documentarist de excepţie al României), apoi Dorgo 556 reviewuri (ah! insulele greceşti), Dan& Ema 515 reviewuri inginereşti cu impresionantele 21 mil puncte dar zic şi eu, că pentru 85/ 86 ani am încercat să ţin pasul onorabil şi să nu vă dezamăgesc.

Nici vorbă să părăsesc saitul. La o vârstă înaintată dragostea e statornică şi definitivă. Nu mai am material de scris, nu mai întrevăd excursii ci când s-or deschide restaurantele probabil am să scriu despre câteva ˝mâncătorii˝ dar voi continua să vă citesc, să mă bucur pentru voi şi pe acolo pe unde am fost să aduc o contribuţie modestă prin ecouri.

Nu ştiu dacă voi aţi păţit la fel dar pandemia m-a transformat într-o victimă colaterală. La începutul anului intenţionam să iau la rând câteva oraşe din România, să-mi reţin câte două nopţi la hoteluri din centru, să profit de biletele reduse de tren, să-mi pregătesc lecţia cu ce aţi scris voi pe AFA şi să văd de una singură ceeace am neglijat până acum.

Voiam să încep cu Bacăul oraşul meu natal unde mi-aş fi văzut probabil pentru ultima oară sora nonagenară şi apoi să merg la Iaşi pentru Palatul Culturii. Luna următoare Clujul, altă dată Târgu Mureş, Timişoara şi aşa mai departe cât m-ar fi ţinut puterile. Pandemia mi-a tăiat aripile şi m-a îmbătrânit cu câţiva ani în aceste trei luni care s-au scurs. Nu mai am curaj deşi n-am fost deloc obsedată de boală, înţelegând că trebuie să respect câteva reguli simple şi uşoare. Stau mai mult în casă, răsfoiesc albume, revăd poze, refac trasee în gând şi mulţumesc lui Dumnezeu că mi-a dat această bogăţie a amintirilor, incomparabil mai valoroasă decât cea materială.

Dragii mei copii, acumulaţi fotografii din drumeţii şi excursii că vă vor fi de mare folos când veţi fi ca mine.

Să vă dea Dzeu sănătate vouă să vă îndepliniţi visurile şi lui Cornel să ţină saitul pe mai departe până la adânci bătrâneţi.

Doamne Ajută!

Trimis de Michi in 20.06.20 18:33:21
Validat / Publicat: 20.06.20 20:10:03

VIZUALIZĂRI: 681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Dan&EmaPHONE
[20.06.20 20:17:42]

Admirabila cariera AFA-ista, Mama Michi! Felicitari! ​​​​

Pe mine m-ati incantat cu articolele Dvs, am gasit in ele locuri prin care am trecut si eu, "in acelasi timp" sau la ani distanta. ​​

​​Multumesc ca m-ati remarcat in acest overview ???? dar eu sunt mic si Dvs sunteti MARE. Ma bucur ca ne cunoastem si va respectam si iubim mult! ​​

Sanatate si forta sa aveti si sa ne vedem cu bine pe AFA, in cadrul saitului sau in comunitatea AFA din afara saitului. ​​

​​Numai bine! ????????????????

tata123 🔱
[20.06.20 20:33:23]

@Michi:  Felicitări! O carieră impresionantă pe portalul turistic AmFostAcolo și călătorii frumoase în România și pe alte meridiane. Mulțumim pentru munca Dvs. și multă sănătate!

Carmen Ion
[21.06.20 08:34:28]

@Michi:  Dragă Michi, ca de fiecare dată îți mulțumesc pentru că exiști și că insufli atâta tinerețe acestui site! Și nu glumesc!

gettyyPHONE
[21.06.20 11:05:09]

@Michi:

Vă felicit din suflet!!! ❤

Sunteti un exemplu pentru noi toți!

Atâta dăruire, atâta tenacitate, fortă, perseverență, dragoste de viață... ​​​eu una nu am întâlnit niciodată!!!

Desi nu vă cunosc personal, permiteti-mi sa vă spun că vă iubesc si vă apreciez enorm!!!

Să fiti sănătoasă si să ne încântati în continuare cu multe review-uri.

Nu vă lăsati influențată de pandemia asta nemernică​​​! Eu nu cred că ati îmbătrânit, din contra, ati întinetit si ati fost mult mai prezentă si mai activă pe AFA.

Sunteti mult mai tânără decât foarte multi dintre noi!!!

Felicitări încă odată! ????​​

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
doinafil
[21.06.20 15:54:57]

Frumoasă performanță, mama Michi! Să vă dea Dumnezeu sănătate și putere să mai mergeți pe „coclauri” , măcar în România, așa cum v-ați propus la începutul anului!

Nu ratați vizita la Iași ca s-o revedeți pe sora nonagenară! Bucuria amândurora va fi înzecită, dacă nu chiar mai mare!

Noi am rămas cinci surori (din șapte, pentru că două au plecat de mult dintre noi), și bucuria revederii, când ne adunăm cu toatele, este de nedescris! Abia acum, când am depășit cu toatele 60 de ani, ne dăm - parcă - mai mult seama cât de mult valorăm una pentru alta, și mulțumim părinților că ne-au adus pe lume!

Eu aștept cu interes și următoarele review-uri, printre care și pe cel pe care-l veți scrie despre „Palatul Culturii” din Iași, pe care l-am vizitat și despre care am scris și eu!

Felicitări, am citit și votat cu drag, ca de obicei!

iulian68PHONE
[22.06.20 06:09:47]

Mama Michi , din suflet te felicit pentru aceasta performa ta si sunt sigur ca vei continua! Deasemenea sunt convins ca luna viitoare voi citi impresiile despre Bacau, si vor urma si altele, sunt convins! Nu esti genul de persoana care sa stea prea mult intr-un loc! Sanatate multa si calatorii nenumarate!

Mika
[22.06.20 14:26:08]

@Michi:  Felicitări pentru toate cele 600 de review-uri și pentru toate călătoriile și drumețiile făcute! După familie, copii,   cred că ceea ce mai contează și pentru care merită să depui orice efort sunt călătoriile. Din ele inveți multe despre oameni, locuri, natură. Dacă nu poți să mergi peste tot, iți este de mare folos să citești din experiențele altora. Mulțumesc pentru povestirile din locuri unde nu știu sigur dacă voi ajunge, mă străduiesc. Așteptăm și alte scrieri, chiar și de la” mâncătorii” ! ​

iulianic
[22.06.20 14:28:40]

Vă felicit și pe această cale pentru performanța dumneavoastră! Știu câtă muncă și câtă perseverență se cer pentru a ajunge la acest nivel. Sunteți un bun exemplu pentru noi, sunteți de aplaudat.

Cât despre mine… Spuneți că “este o mare pierdere pentru noi toţi că a făcut un pas înapoi“. Nu am făcut un pas înapoi, ci doar unul în lateral. Contextul actual mi-a tăiat toate posibilitățile de a mai călători, iar a scrie doar din bibliotecă sau inspirată de pozele trimise de alții nu mă caracterizează.

Nu consider că pentru AFA pasul meu în lateral este o pierdere atâta timp cât am lăsat în urmă atâția membri valoroși, pe care i-am încurajat în perioada lor de început și i-am susținut întotdeauna atât cât am putut. Ei vor duce mai departe tradiția AFA, iar eu voi reveni atunci când voi avea noi impresii din călătorii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[22.06.20 16:12:33]

@iulianic:Îmi pare bune că ai precizat că pasul e numai lateral. Aşteptăm reviewurile tale viitoare care ne vor purta prin destinaţii pe care le vom vedea prin ochii tăi. Eu am fost una din persoanele pe care le-ai încurajat după cum şi eu, la rândul meu le-am îndemnat pe Mishu şi Mihaelavoicu să scrie, intuindu-le valoarea . Mulţumesc pentru aprecieri şi că ai subliniat munca depusă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[22.06.20 16:17:12]

@All:Vă mulţumesc tuturor pentru vizionare şi cuvintele frumoase. Utilizez şi eu expresia ˝mai tăiaţi coada vulpii că e prea lungă! ˝Doresc câtor mai mulţi să scrie pe AFA atât pentru ei dar mai ales ca imbold pentru ceilalţi.

[24.06.20 20:49:21]

@Michi

cred ca asta este ceea ce ne atrage aici, bucuria si pasiunea.

Felicitari pentru toata aceasta munca si sa ne auzim cu bine si la articolul 700. ​

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[24.06.20 23:08:50]

@mishu:  700, nu, dar şase sute şi ceva, cu siguranţă! Mersi.

Dan&Ema, doinafil, gettyy, iulian68, iulianic, Michi, Mika, mishu, tata123 🔱
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):