ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2020
STATUS: CHIBIȚ
LUNA
MAY-2020

Din viața comunității AmFostAcolo

NOTĂ RUBRICĂ OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR ori RESTRÂNS [Din viața comunității AmFostAcolo]
Articolul poate fi votat cu voturi simbolice (+/-1PMA)
Articol publicat FĂRĂ NOTE; vezi mai jos motivele...

Selecția „de interes editorial crescut” pe înțelesul tuturor

1. Ce înseamnă „articol/review IEC”—cum ar trebui să înțelegeți acest termen?

Selecția / atributul „De interes editorial crescut”- mai pe scurt IEC —se acordă reviews-urilor / articolelor care ACTUALIZEAZĂ o rubrică.

Și atât.

Ca să înțelegeți mai bine, intuiția îmi spune că e necesar a clarifica, mai întâi, ce NU este selecția „de interes editorial crescut”.

- IEC nu măsoară „valoarea”unui articol/review - ci doar măsura în care acel review actualizează rubrica în care este publicat.

- IEC nu studiază / cercetează / determină SUBIECTUL unui review - ci doar dacă acel review actualizează rubrica în care a fost publicat.

Rog realizați că acei 2 termeni de mai sus - atât „valoare”, cât și „subiect”—SUNT RELATIVI, bazați pe o interpretare subiectivă, care poate fi DIFERITĂ „de la om la om”.

Este adevărat, articole despre o nouă destinație, despre un nou aquapark, un nou muzeu sau o nouă, importantă mănăstire ar merita, ar putea fi considerate „de interes editorial crescut”

De ce nu s-a implementat, atunci, o alegere bazată pe subiect? . Păi vă invit să reflectați puțin.

Cum definești, cât mai obiectiv, „subiect despre care nu s-a mai scris”?

E adevărat, toate exemplele menționate anterior AR MERITA să fie incluse aici - în „subiect despre care nu s-a mai scris”—și ar merita, evident, să fie apreciate ca „de interes editorial crescut”.

Dar un articol/review despre un parc nou ori despre care nu s-a mai scris? Sau despre o statuie despre care „nu s-a mai scris”? Dar o bodegă, ori chiar despre o baltă despre care „nu s-a mai scris”?

Unde am ajunge, dacă am alege acest drum / acest mod de selecție?

Absolut la fel dacă am folosi, ca și criteriu de selecție, „valoarea (deosebită) ”. Ce-mi pare mie (sau ție) „de valoare (deosebită) ”, altcuiva NU i se pare, - ba, cine știe? , poate „chiar deloc”, unora.

De aceea, în urmă cu aprox 2 ani, am definit și anunțat un set de criterii SIMPLE, CLARE, 100% OBIECTIVE - care să stea la baza selecției unui articol/review ca fiind „de interes editorial crescut”(IEC) - sunt bazate exclusiv pe o analiză NON-subiectivă a rubricii în care acel articol a fost publicat (și a datei sejurului relatat în acest review).

2. Cum se selectează un review ca fiind „de interes editorial crescut”?

Dacă ați citit cu atenție cele scris anterior, cred că realizați cât de imperios-necesar este ca selecția IEC să fie un proces care ELIMINĂ subiectivismul în apreciere.

Selecția ca IEC se face în urma unui algoritm în 2 pași:

PAS1. Se analizează rubrica în care a fost publicat - există acolo alte reviews-uri „recente”= din anul curent sau anul anterior?

- dacă rubrica conține reviews-uri „recente”(din 2020 sau 2019, în mod concret, pentru toate „analizele”efectuate în 2020) - EXIT - review-ul NU va fi selectat ca IEC

- dacă NU există, în rubrică, revs-uri „recente”(din 2020 sau 2019) - se continuă cu pasul următor

PAS2. Se analizează data sejurului sau călătoriei - este un sejur ori o călătorie (relativ) recent/ă = din anul curent sau anul anterior?

- dacă DA (e o relatare dintr-un sejur din 2020 sau 2019) - review-ul se selectează ca IEC

- dacă nu - exit - review-ul NU se selectează ca IEC.

NOTE: 1. Rog observați că este un proces cvasi-mecanic menit să elimine orice aprecieri subiective —gen

măăi, dar e un «subiect despre care nu s-a mai scris». Oare merită sau nu merită a fi selectat?

- sau

măăăi, dar (mie) îmi pare un review «foarte valoros»- oare merită sau nu merită a fi selectat IEC?

2. Pentru a evita ca articole gen „2 lulele - 3 surcele”(cu foarte puțin conținut, poate doar 2-3 paragrafe, 4-5-6 rânduri) să intre „automat”în selecție, am adăugat o singură prevedere care are o oarecare doză de subiectivism:

Procedura de evaluare a unui articol / review în vederea eventualei selecții ca IEC e declanșată doar pentru texte considerate adepăși nivelul MEDIU calitativ și cantitativ

Mai pe românește, procedura NU e declașată pentru reviews-uri care nu trec de acest prag —„nivel mediu calitativ și cantitativ”—oricât de NOI ar fi.

Acest”articol”va fi setat PINNED, cel puțin o vreme - pentru a putea fi indicat rapid, cu link, în cazul oricăror alte „sesizări”sau nelămuriri.

[adăăugat ulterior] Rog realizați că pentru selecția ca „de interes editorial crescut”NU ESTE necesar ca „review-ul să fie cu 2 ani mai nou”, cum văd că încă se mai interpretează, „calculează”de către unii.

Niciunde în algoritm NU se calculează „distanța”în timp între 2 revs-uri!!

Singurele condiții / verificări sunt referitoare la ANUL sejurului

Ca să înțelegeți, vă dau un exemplu teoretic „extrem”

- în rubrica X cel mai recent review e din 31.12.2018, cu perioada sejur DEC-2018

- în 01.01.2019 s-a încărcat / publicat un alt review, având perioada sejur IAN-2019

TEORETIC acel review ESTE selectat de program ca IEC (pentru că „aduce”anul rubricii la 2019!) chiar dacă are ”distanța în timp”de 1 zi!!!

Trimis de Admin in 01.05.20 14:44:37
Validat / Publicat: 01.05.20 18:25:46

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

mishu [01.05.20 18:32:20] »

@Admin: Start vot! dar si comentarii, vreau sa comentez ca nu comentez nimic . Controverse vor exista mereu este foarte clar, sunt curioasa ce discutii vor mai fi si acum.

Si ca sa nu ma dezmint, felicitari, votat cu mare drag (trebuia sa iti spun si tie asta)

Dan&Emascris / TELEFON [01.05.20 18:59:33] »

Eu am avut acum cateva luni o situatie la care nu am stiut cum sa actionez pe AFA, m-am luat cu altele si am uitat. Acum in contextul acestei informari, mi-am amintit tema.

Daca aflu ca o unitate de cazare s-a inchis (definitiv, nu sezonier) desi locatia are postari pe AFA, unde este potrivit a face remarca respectiva?

webmaster [01.05.20 19:07:40] »

@Dan&Ema

Cel mai simplu: inițiază o sesizare — găsești link / buton SESIZEAZĂ cam peste tot în rubrici — mai departe vom analiza și vom decide, funcție și de tipul unității / rubrici („de cazare”, obiectiv de călătorie sau gen „unde mâncăm”)

Dan&Emascris / TELEFON [01.05.20 19:16:53] »

@webmaster: multumesc

Dan&Ema, mishu