ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2020

B&B Caruso Sorrento, o cazare bună de tranzit

Adresă: Corso Italia, nr. 329, Sorrento 80067, Italia

Website: https://bebcaruso.com/

Telefon: +39 081 215 52 34

Aveam în plan ca prima noapte din vacanţa amalfitană s-o petrecem în Sorrento, orăşelul considerat o bază bună de plecare spre coastă. Era vorba de o şedere scurtă, de doar o noapte, până a doua zi de dimineață când am fi plecat spre Positano-Amalfi, în total vreo 17 ore. Aşadar, trebuia să mă orientez către o gazdă nu foarte scumpă, dar uşor de găsit pentru a nu pierde prea mult timp cu reperatul, curată, decentă, cu o ambianţă plăcută şi neapărat cu mic dejun inclus. Ah, şi să nu uit, cu notă frumuşică pe booking!

După câteva perieri pe booking.com, mă opresc la B&B Caruso ce părea să întrunească toate cerințele mele, ceea ce m-a convins că ea trebuie să fie aleasa, a fost nota (8,9) pe care o avea pe cel mare site de rezervări online, dar şi comentariile celor ce-i trecuseră pragul. Am rezervat o cameră dublă economy cu preţul de 43,20 euro, cu posibilitatea de anulare gratuită cu până la o săptămână de check-in şi cu plata la sosire. Ştiind de la bun început că vom ajunge aproape pe seară, am transmis ora estimată de mine între 17,00-18,00. Important de ştiut este că check-in-ul se face de la 14,00-19,30 fără costuri, după orele 19,30, având în vedere că proprietarul nu stă în această clădire, impune o taxă suplimentară de 20 €, iar după 23,00, una de 50 € pentru a preda camera oaspeţilor săi, practică pe care o mai văzusem în Italia.

Cu vreo două zile înainte, primesc prin intermediul booking mesaj de la proprietar care s-a prezentat drept Angelo, cu rugămintea să-l contactez la numărul de telefon pe care mi-l dădea, sau pe WhatsApp. I-am mulţumit şi i-am scris că voi lua legătura cu el de îndată ce vom sosi în Sorrento. Zis și făcut! De cum am ajuns în Sorrento la gară, puțin înainte de 17,00, am pornit aplicația maps. me, înscriindu-ne foarte ușor pe Corso Italia, principala arteră a orașului. Este foarte ușor de găsit proprietatea, astfel că în 10-12 minute eram în fața unei clădiri, practic un bloc de locuințe, pe care era un panou cu B&B Caruso. Apăsăm pe sonerie la interfon și cum nu ne deschide nimeni, îl apelăm pe Angelo pe numărul furnizat. Răspunde politicos și ne spune că în 5 minute va fi în fața clădirii, ceea ce s-a și întâmplat.

Proprietatea este, de fapt, un apartament de bloc cu trei camere, situat la primul etaj, adaptat în așa fel încât fiecare dintre acestea are baie proprie, doar două au balcon/terasă, iar partea comună constă într-un hol nu prea mare, un soi de recepție mititică și într-o bucătărie fix cu trei mese, dar cu dotări specifice pentru a asigura un mic-dejun decent.

Ne-a înmânat patru chei: una de la intrarea în bloc, următoarele două de la apartament (situat la primul etaj), iar cea de-a patra de la camera noastră, tip dublă economy, adică fără balcon. Am făcut formalitățile de check-in, am achitat cu numerar, ne-a întrebat dacă micul dejun ar fi ok de luat la orele 09,00, noi ne-am învoit și ne-am luat la revedere în termeni amiabili până a doua zi de dimineață când urma să ne întâlnim din nou.

Camera am găsit-o exact așa cum era prezentată în fotografiile de pe website-ul propriu sau booking: spațioasă, luminoasă, curată, frumos mobilată. Piesa de rezistență este patul matrimonial (foarte comod), încadrat de noptiere la capete pe care sunt așezate veioze, în rest mobilierul mai cuprinde dulapul de haine, un birou cu scaun în care, în partea de jos, conține minibarul (gol). Pe birou am găsit cana electrică de încălzit apă, pliculețe cu ceai, cafea solubilă, zahăr, două căni solide, o sticlă de sticlă cu apă potabilă. Deasupra biroului se afla suspendat ditamai tv-ul cu ecran lcd, iar lângă birou stătea un coș mare de gunoi. În dulapul de haine am găsit seiful și două perne suplimentare, dar n-a fost cazul. Pardoseala era din gresie ce imita scândura.

Baia era potrivită ca mărime, curată, destul de modernă, aranjată cu bun gust. Cabina de duș închisă etanș, instalații perfect funcționale, prosoape imaculate, consumabile de calitate de tip săpunele, gel de duș, șampon, hârtie igienică.

După cum aveam să constatăm destul de repede, eram singurii musafiri din proprietate, celelalte două camere nefiind ocupate în acea seară. Sincer, având în vedere acest aspect, nu mă gândeam că Angelo se va preocupa prea tare de noi la micul-dejun. Dar, surpriză! , după ce ne-am întors de la plimbarea matinală prin Sorrento, fix la orele 09,00 așa cum stabiliserăm de cu seara, Angelo ne aștepta cu masa pregătită. Greu de crezut, dar micul dejun ni s-a servit în sistem bufet, fiind invitați să ne punem în farfurii ce dorim din gama oferită, iar Angelo urma să ne fiarbă ouă la un aparat special și să ne facă o cafea americană, așa cum ne-am exprimat dorințele în urma întrebărilor lui. Am mai avut la dispoziție șuncă și cașcaval de câte două tipuri, cereale, iaurturi, pâine de două sortimente, budincă, ruladă, fructe, sucuri naturale, lapte. Absolut suficient pentru o masă decentă, iar cafeaua a fost excelentă!

Wi-fi a funcționat foarte bine și era parolat, iar Angelo ne-a oferit imediat parola, de cum ne-a făcut formalitățile de check-in.

Noi nu am avut nevoie de parcare, fiindcă ne hotărâserăm că nu ne complicăm cu mașină închiriată la prima noastră escapadă amalfitană, dar Angelo ne-a spus că asigură parcare în apropiere într-un loc dedicat contra sumei de 18€/zi.

Concluzie

Pentru șederea în Sorrento de la începutul minivacanței, B&B Caruso a fost exact ce ne-a trebuit și ne-am bucurat de un tratament ok din partea amfitrionului care s-a dovedit amabil, ospitalier, deși cam puțin vorbitor de engleză, însă suficient pentru o comunicare de bun simț. Recomand celor ce vor să ajungă în Sorrento să ia în seamă B&B Caruso pentru condiții bune, preț prietenos și gazdă primitoare.

Vă rog, atașați următorul videoclip:youtube

Trimis de irinad in 21.04.20 10:16:27
    Validat / Publicat: 21.04.20 11:25:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Din dreptul camerei noastre, mica recepţie şi sala de mese

[21.04.20 11:23:46]

Bună recomandarea

​Mutat în rubrica "B&B (beb) Caruso, SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)

[21.04.20 11:34:33]

@irinad:  Foarte tare sa ai un apartament de trei camere adaptat astfel incat sa poti avea trei spatii de inchiriat. Foarte util daca poti ocupa toata propietatea.

O cazare ok, o recomandare buna, felicitari votat cu mare drag. ​

[21.04.20 11:37:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[21.04.20 11:37:28]

@webmasterX:  Aproximativ ok, clădirea se află de partea cealaltă a străzii Corso Italia faţă de poziţionarea actuală. Pe partea dreaptă, atunci când te îndepărtezi de centru, spre ieşirea din oraş.

[21.04.20 11:53:01]

@mishu:  Da, să ai acolo, în Sorrento, o proprietate pe care să o adaptezi şi s-o dai spre închiriere, e un lucru pe care şi l-ar dori mulţi. Cazarea a fost destul de aproape de centru, decentă, proprietarul mai mult decât ok, micul dejun suficient şi gustos. Fără îndoială, câteva atuuri, pentru a alege această locaţie.

Mulţumesc de vizită, ​din nou, eşti foarte pe fază!

[21.04.20 12:02:15]

@webmaster:   Mulţumesc!

Carmen IonPHONE CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [21.04.20 13:28:26]

@irinad:  Și eu am stat în Italia în astfel de apartamente restructurate în garsoniere. Sunt o soluție convenabilă din punct de vedere financiar. Ce e drept, eu am beneficiat și de balcon...

Camera voastră arată OK, are tot strictul necesar, minus balconul. O alegere bună pentru o noapte.

O singură nedumerire am: cafea americană?!! Pe bune? În țara espresso-ului? ​​

[21.04.20 14:10:02]

"@Carmen Ion:  Păi, eu am ales camera fără balcon fiindcă nu aveam nevoie, erau disponibile şi celelalte, dar am preferat-o pe aceasta, nefiind fumători şi stând atât de puţin, nu prea aveam de ce ieşi în balcon. Noi eram dornici de a ieşi în oraş, la plimbare, că timp nu prea aveam de stat prin casă.

Angelo ne-a oferit două variante de cafea: espresso şi cafea americană, care de fapt, a fost ceea ce bem acasă, zi de zi. Cafeaua espresso nu este pe gustul nostru, nu suntem obişnuiţi cu ea, aşa încât am preferat cealaltă variantă, chiar dacă eram în "ţara espresso-ului" .

doinafil
    [21.04.20 15:47:24]

Voi ați avut noroc cu acest „B& B-Caruso” din Sorrento! De ce spun asta?!

Pentru că noi - la Roma - tot la un „B& B” - am fost dezamăgiți, atât la cazare (aveam baie comună cu încă două camere), cât și - mai ales - la micul dejun, unde n-am avut parte de ouă, suncă sau cașcaval, așa cum suntem obișnuiți de acasă. Ne-a oferit doar o cafea - f. bună, ce-i drept - o tartă, lapte cu fulgi de porumb și ceva croissante, fără alte produse.

Gazda noastră, o doamnă la vreo 40 și ceva de ani, ne povestea - cu mândrie  nedisimulată - cum a concediat-o ea pe fata tânără (cred că o filipineză) care se ocupa, pe lângă curățenia în casă,   cu aprovizionarea celor trebuincioase pentru micul dejun, a turiștilor ei. Fata cumpărase mezeluri, brânzeturi și altele necesare unui MD consistent. Când a văzut așa o risipă, i-a spus să-și ia valea, că o falimentează!

Nu știu dacă - și mai ales când - vom ajunge la Sorrento, dar, dacă va fi să fie, nu vom ocoli această recomandare!

Felicitări, am votat cu drag! ​​

​ ​ ​

[21.04.20 17:54:42]

@doinafil:  Am fost foarte atentă atunci când am ales cazarea aceasta pentru prima noapte, citind părerile celor care au stat aici cu ceva timp în urmă şi până la cele mai recente. Cei mai mulţi lăudau proprietatea şi proprietarul şi, dacă 8-9 inşi din 10 au afirmat că le-a plăcut şi aduceau şi argumente, nu aveam cum să nu-i cred. Toţi vorbeau de bine faptul că micul dejun era mai consistent, nu consta doar din croissant şi cafea, aşa cum este de multe ori în Italia, ceea ce a fost perfect adevărat. Condiţiile de cazare, curăţenia au fost iarăşi aspecte bine puse în lumină de alţi clienţi.

Aoleu, ce penibil moment cu doamna ce-şi concediase salariata, ​nici măcar n-a realizat că făcea o gafă povestindu-vă de bravura de care  fusese în stare.

Noi ne-am simţit bine în Sorrento, atât în prima seară la această locaţie, cât şi în ultima când ne-am întors, dar la altă cazare.   ​

Eu vă doresc să ajungeţi în Sorrento, e un orăşel încântător şi foarte prietenos cu turiştii.

Mulţumesc de vizită şi comentariu, numai bine, aveţi grijă de dvs. şi de d-l Mihai! ​​

maryka
    [22.04.20 08:30:05]

Mi se pare o alegere foarte bună, această locație, merge chiar și pentru mai multe zile de vacanță, pentru niște turiști ca voi sau noi, care toată ziua umblăm hai-hui.

Faptul că ați avut și micul dejun chiar e tare bine, pentru că vă scutește de cumpărături sau de deplasare în alte locații pentru a mânca, deci câștig-timp!

Mie mi-a plăcut ce am văzut, deh, mi-ar fi plăcut să văd și Sorento, dar atunci nu s-a putut... așa că aștept vremuri mai bune! Dar sunt cuminte pentru a citi impresiile tale.

O zi frumoasă să ai, te pup de la distanță! ​​​

[22.04.20 11:30:28]

@maryka:  Da, ar fi mers şi pentru ultima seară când ne-am întors în Sorrento, dar n-am mai găsit disponibilă nicio cameră. Aşa încât am fost nevoită să aleg altceva, apoi n-am avut parte nici de aceea, ci de cu totul alta, dar voi povesti la momentul potrivit. Era seara de 14 februarie, ziua oraşului Sorrento şi totul luase altă turnură.

Ai timp să vezi Sorrento, numai să scăpăm de nebunia asta, apoi ne-om orienta la ceva...

În altă ordine de idei, mă bucur că ţi-a plăcut cazarea mea, sunt sigură că-ţi va plăcea şi ţie Sorrento cel puţin cât a fost şi pe placul meu!

Sănătate multă îţi doresc şi te pup şi eu!

doinafil, irinad, maryka, mishu