ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2020
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 09.08.11
JUL-2019

Spania ne-a luat graiul!

Buna ziua dragii mei, am lipsit mult timp dintre voi chiar daca am urmarit multe dintre postarile voastre. inainte de a incepe povestirea vreau sa va urez multa sanatate si putere, un Paste fericit si Hristos a Inviat! Traim clipe in care pasiunea noastra a tuturor a ramas putin in urma, iar planurile de vacanta ne-au fost schimbate tuturor pentru vara 2020. Am ales asadar sa povestesc astazi despre Spania, tara in care am ajuns pentru prima data anul trecut si care a ramas in sufletul nostru urcata sus de tot in topul preferintelor, planuind sa ajungem si anul acesta in Malgrat de Mar, dar...

Asa cum probabil stiti deja, in grupul nostru eu sunt "capul rautatilor", adica cel care se ocupa de rezervari, bilete, trasee, traduceri, comanda la restaurant, plata la hotel etc :)) ), recunosc ca nu ma deranjeaza statutul de lider drept pentru care, in vara lui 2019 am ales sa mergem in Calella, spania, fiind o localitate relativ apropiata de Barcelona unde zborurile cu avionul, cu bilete luate din timp, sunt mai mult decat accesibile.

Am pregatit minutios traseul sejurului si am trecut la cautarea unei cazari. In prima instanta cele 10 zile intr-o locatie cu mic dejun la Calella mi-a parut usor scump, insa dupa multe ore si zile de citit review-uri am ales un Hostal de 2 stele -Hostal Bonavista-care avea clasificare de 8 pe booking. Am verificat traseele spre plaja, gara, centru pe google maps si sincer am avut usoare retineri dar am achizitionat camerele, pretul fiind mai mult decat accesibil, o camera dubla cu balcon si mic dejun 10 zile fiind 650 euro. Dupa ce am facut rezervarile, am alergat catre avioane si ca de obicei dupa o lunga vanatoare am cumparat bilete de dus la un pret incredibil de 48 de euro/persoana la o companie low cost spaniola, apoi am urmarit cele de intors care au fost undeva la 100 de euro. Fiind un grup, folosim regula unui bagaj mare de cala in care punem toti ce nu poate fi luat in avion, apoi priority pentru a avea cate doua bagaje de mana, absolut suficient, iar daca noi romanii am mai scapa de mentalitatea unui concediu cu sifonierul dupa noi ar fi ideal.

Am ales apoi atent ce vom vizita in Barcelona si am luat bilete online pentru Tibidabo (cel mai vechi parc de distractii din Europa), cu o fantastica vedere asupra Barcelonei, Parc Guell, Acvariumul cu La Rambla si spectaculoasa piata La Boqueria si evident Sagrada Familia monumentul catedrala inceput de Gaudi si estimat a se termina in 2026. (dar despre Barcelona intr-un review viitor). Cum stim cu totii ca timpul de la planificare pana la momentul concediului zboara, iata ca a sosit clipa imbarcarii si zborul spre Barcelona.

Am ajuns in Barcelona in prima parte a diminetii si am iesit din terminal direct in zona autogarii unde am gasit un autocar care mergea pana la Blanes trecand prin fiecare statiune implicit prin Calella (fonetic am inteles ca se spune Caleia). Dupa imbarcare am pornit intr-un parcurs de-a lungul Costa Brava salutandu-ne cu marea din loc in loc pana am ajuns in statiunea aleasa de noi.

Prima impresie a fost a unui orasel pitoresc cu multe accente maure ce-si lasau amprenta pe multe cladiri, cu mici parcuri intre cladiri unele aratand ciudat (am descoperit ulterior ca erau pentru animale). Autocarul ne-a lasat la soseaua principala la 2 strazi de Hostal pana la care am mers pe jos tragand de trolere dupa noi intr-un orasel ce abia se trezise si isi lua micul dejun la cafenelele de la parterul cladirilor. Cladirea din afara nu arata spectaculos, insa odata intrati am simtit o caldura familiala si ne-a intampinat patronul un domn in varsta extrem de jovial care parca ne cunostea de cand lumea. Personajul vorbea foarte bine engleza si germana asa ca ne-am inteles instantaneu. Ne-a cazat la primul etaj al cladirii, iar camera mea tripla, chiar daca mica avea o terasa spectaculoasa cat jumatate din suprafata camerei, construita in jurul unui copac secular cu vedere spre o piscina privata a unui bloc de locuinte, loc unde serile am stat la povesti cu o Sangria in fata in adierea usoara a brizei.

Ca de fiecare data dupa momentele cazarii, instalarii etc. am plecat in recunoasterea statiunii si asa am descoperit ca alegerea a fost perfecta pentru ca Hostalul era situat intr-un cartier linistit la 7-8 minute de plaja si exact la capatul aleii pietonale a orasului in parte opusa a zonei cu hoteluri moderne si aglomeratie comerciala. Am luat prima masa de pranz la un local austriac pitoresc unde am mancat foarte bine dar usor scump, pentru ca nu-i asa, nu exista concediu in care prima data sa nu te frigi :)) ). Ne-am inceput asadar un sejur care ne-a ramas in suflet multa vreme si dupa revenirea acasa,

Calella ne-a primit cu o atmosfera relaxata, de oameni care isi plimbau animalele de companie in fiecare zi si apropo cred ca aici a fost locul unde am intalnit toate, dar toate rasele de caini si asa am inteles de ce unele parcuri aratau ciudat, erau facute pentru animale cu mobilier dedicat lor cu pamant si nisip pe jos. Nerabdatori am vrut sa descoperim plaja si marea, mai ales ca in urma cu un an pe Coasta de Azur, marea ne-a intampinat usor ostila.

Drumul pana la plaja era in fiecare zi o placere in a admira casele si blocurile spaniole cu balcoane generoase cu palmieri in balcoane si gratare cu oamenii locului savurand o cafea sau o prajitura cu o atmosfera de calm si de bine nemaintalnita pana atunci. Pana la plaja treceam pe sub calea ferata care la fel ca pe toata coasta Marii Mediteraneene trenul sa mearga de-al lungul ei pe malul marii. Am iesit prin pasaj direct pe plaja, o plaja neobisnuit de libera pentru noi, foarte aerisita cu cate un beach bar la distante considerabile ce aveau in fata lor sezlonguri si umbrelute.

Prima observatie a fost ca multi localnici veneau la plaja dar fiecare cu scaunel sau prosop propriu si umbreluta personala fara sa stea la zonele amenajate. Am inchiriat sejlonguri care ca si pret ni s-au parut mai mult decat accesibile prin comparatie cu Mamaia noastra (4 euro scaunul), iar cel care ne-a salutat si a devenit brusc prietenul nostru fiind un baiat de culoare din Ghana, Alex pe care l-am cinstit de cate ori am avut ocazia, fiind clar un om necajit cu familie acasa ce muncea aici zi lumina.

Plaja asa cum am spus aerisita, iar apa sublima, calda si intr-o culoare azurie spectaculoasa. Zilele de plaja au fost minunate, totul fiind aerisit, apa calda, iar bauturile de la beach bar excelente si racoroase.

Surprinderea a fost la mese unde am vazut ca totul era mai ieftin ca in Grecia sau alte tari, o bere pe plaja fiind 2 euro, iar o masa cu de toate pentru 3 persoane fiind in jurul a 40-50 de euro. Zilele de plaja le-am intrerupt cu cate o zi in Barcelona, dar asta va fi intr-un alt review. Asa cum scriam la inceput, Hostalul era situat la capatul aleii pietonale din Calella si in fiecare seara am luat la pas piatra cubica catre capatul modern al statiunii, iar terasele, magazinele, casele se insiruiau de-a lungul aleii intr-un mod pitoresc. Am admirat bogatia alimentara, diversitatea produselor, chinezariile nelipsite din orice statiune de pe planeta, terasele care te imbiau cu multe rotisoare cu zone catalane, cu ospatari extrem de prietenosi.

Spre mirarea noastra nu am intalnit multi romani, aproape spre deloc, iar limba spaniola o consider ca fiind una din cele mai melodioase si placute limbi ale lumii. Am vazut dansatorii de flamenco in spectacole la hotelurile moderne, am ascultat muzica spaniola si cel mai mult ne-am incarcat de linistea locului, pur si simplu cea mai buna energie pozitiva de care am avut parte. Zilele au trecut si se apropia plecare, odata cu strangerea de inima a unui loc splendid. Am luat masa seara la beach-barul de pe plaja unde s-a organizat o seara de dans cu meniuri de Palella uriase cu niste creveti mari, tavi de 12 persoane :)). O familie in varsta de francezi de langa masa noastra ne-a abordat la un moment dat spunand ca inteleg cate ceva din limba noastra dar nu realizeaza de unde suntem, era o familie ce venea in acelasi loc de 25 de ani, deci semnul a fost mai mult decat clar despre energia statiunii. Ospatarul ne aducea mancarea in pas de dans si se prostea in toate limbile, multe pahare de vin fiind din parte casei. Am dansat muzica spaniola moderna si clasica, ne-am simtit liberi si minunat si am lasat acolo o parte din inima noastra.

PLecarea de a doua zi a fost cumva dureroasa patronul ne-a pupat, ne-a oferit cate o bere si un pahar de vin din partea casei, ne-am imbratisat ca buni prieteni si ne-am promis revederea. Asta a fost Spania, Callela, un loc frumos unde steagurile catalane atarnau la fiecare balcon dar fara sa deranjeze pe cineva, un loc un de am descoperit cum se pot impleti bunul simt, cu linistea, cu starea de bine si cu o energie extraodrinara.

Te queremos España, nos falta Calella, ¡esperamos verte pronto! Sper ca unele poze sa va transmita sentimentele traite de noi! Vizionare placuta!

Trimis de mijey in 20.04.20 14:03:04
Validat / Publicat: 20.04.20 15:48:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mijey); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [20.04.20 15:33:37] »

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [20.04.20 15:52:37] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mishu [20.04.20 15:54:46] »

@mijey:  Start vot! si sarbatori fericite si tie. Frumoasa destinatie ati ales, dar m-ai surprins cu asta

te duci in Spania sa mananci mancare austriaca .

Am vazut pe urma ca ai trecut pe local si bine ai facut.

Frumoasa excursie, frumoase locuri, felicitari, votat cu mare drag.

Mika [21.04.20 13:19:36] »

@mijey:  Spania este intr-adevăr o țară foarte frumoasă, și nouă ne-a plăcut mult, am fost de câteva ori. Frumoase locurile in care ați fost, felicitări pentru alegere. Votat cu plăcere!

mijey [21.04.20 14:17:24] »

@mishu:  poi de pe drum ala a fost primul local intalnit si repede a mers eine grose schnitzel mit cartofell )

mijey, Mika, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Calella: