ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2016
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Sejur în Calella

Buna,

M-am gandit sa va scriu despre concediul nostru din acest an.

Am cumparat un pachet turistic cu doua luni inainte cu avion, transfer, si cazare cu pensiune completa de la o agentie de turism. Toate conditile mentionate in contract au fost respectate de agentie. Nu vreau sa ii fac reclama, oricum nu mentinoez numele.

Zborul a fost Timisoara-Barcelona cu Wizz. Politica de locuri in avion lasa de dorit. Mai ales daca ai pachet prin agentie, primesti locuri indepartate

Am vizitat 2 zile Barcelona (stadion FCB si zoo, am vrut si parc Guell dar nu se sincroniza cu trenul sibramane pe data viitoare), ne-am plimbat cu busul turistic prin oras.

Ca sa ajungem in Barcelona am luat trenul, citisem ca transportul este foarte bine organizat si pot doar sa confirm.

Hotelul nostru era cam departe de gara dar cu ocazia asta am vazut de fiecare data statiunea.

Am facut plaja, m-a fermecat marea. Nu este nisip fin ci pietricele foarte mici care nu deranjeaza insa deloc. Sunt valuri dar pentru mine a fost o provocare de inot. :) Totusi, sa va uitati la steag inainte de a intra si sa nu va indeparati prea mult de mal. Pentru cei ce nu stiu sa inoate pot intra cam un metru de mal dar si acest metru contine portiunea unde se sparg valurile.

In Calella angajatii sunt cam sictiriti.

Statiunea in sine, face parte din Costa Brava insa nu este una de top. Ziua este cam goala si seara am aglomerata. Zona isi doreste independenta de Spania, din acest motiv au steagul zonei lor cam peste tot.

Mancarea nu prea ne-a placut si am mancat de o data de 50 euro/ 2 pers in oras. Ma bucur ca am luat pachetul cu pensiune completa desi mancarea ls 3 stele nu era grozava. Am comandat la restaueant pui si au adus o jumatate de pui, prajit cu tot cu gat. :))

Cautati pe net restaurantele cele mai vodate din statiune. Daca sunteti fan fast food au Burger King si Mc Donalds. Daca va place pestele sau fructe de mare sunteti la locul potrivit.

Au 2 supermarketuri mai ok: Dia si Spar.

Sezlonguri cu umbrela erau la 15 euro.

Trenul se numeste R1 este 5 euro/sens/pers pana in Barcelona, in oras sunt mai multe statii.

Daca vreti sa vizitati ceva este langa gara un punct turistic unde va zice pana la ce statie sa mergeti si de acolo ce sa luati.

Sunt multi nemti in statiune care fac galagie uneori.

Internetul in cazul nostru a fost scump 16 euro pe dispozitiv si multa lume cauta WiFi.

Mie mi-a placut probabil si pentru ca imi doream sa ajung acolo insa sper sa va ajute ce am scris.

Trimis de Fly_away in 03.09.16 23:23:45
Validat / Publicat: 03.09.16 23:56:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fly_away); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.16 23:33:00]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=73152

Hotelul nostru era cam departe de gara...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cristina47*
[04.09.16 12:47:35]

Si eu am fost in Costa Brava, am trecut cu trenul prin Caella (trenul merge paralel cu marea), si parca mi-a parut rau ca am ales Malgrat si nu am ales Caella.

Peste tot era intrarea in mare atat de brusca si acolo?

Din tren am vazut niste plaje de nudisti, in Caella. Ce stii despre ele? Nu ca as tine neaparat sa ma duc, insa pareau destul de izolate si de linistite...

Fly_awayAUTOR REVIEW
[04.09.16 13:29:02]

@cristina47:

Era brusca dar puteai sta dupa portiunea unde se spargeau valurile pentru ca ajungea apa pana la sold de acolo daca mai intrai un pas era pana la gat de venea un val. Pe noi asta nu ne-a deranjat desi prietenul meu nu stie sa inoate se distra cu valurile unde inca ajungea jos.

Eu nu le-am vazut pe cele de nudisti dar tot asa din tren se vedea ca plajele de nudisti erau dupa plaja de statiune, deci presupun ca are plaja de nudisti dar probabil dupa gara in directia opusa celei de Barcelona, spre Blanes. Care eu nu am vazut-o ca nu am mers cu trenul in cealalta directie. Hotelul nostru fiind in cealalta parte a statiunii de gara nu ne-am plimbat mai departe de gara.

Toate plajele din zona care nu au amenajat bar sunt mai libere dar depinde si de perioada. In august inca mai era lume care mergea de dimineata sa prinda un loc convenabil.

calatorul
[05.09.16 22:50:32]

@Fly_away: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

calatorul, cristina47*, Fly_away
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Calella: