ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2020
ÎNSCRIS: 07.05.12
APR-2020

Foarte nemulțumit

Idei de calatorie in Turcia

Salutare! In aceste momente cand nu se stie cum va fi turismul in lume, poate sunt unii care vor sa viseze si sa se informeze despre o tara -Turcia si mai ales o zona turistica Antalya. De aceea voi scrie niste informatii generale si nu voi da preturi pt. ca nu cred ca vor mai fi de actualitate.

Pt. cei care nu au mai fost in Turcia - trebuie sa stie ca distantele sunt foarte mari intre zonele turistice Kussadasi, Antalya, Pammukale, Istambul, Cappadocia, chiar si intre Antalya si Alanya si deci cred ca ar trbui sa se orienteze catre obiective din apropiere.

Peste tot (magazine, bazare, muzee, parcuri, autobuze) se poate plati si in lire turcesti, dolari sau euro, si pt ca unde nu au pret fix, aproximeaza 1 euro =1 dolar e mai avantajos sa plecati cu dolari.

Totul se negociaza -masinille de inchiriat, taxiurile, hainele si mancarea (nu si in Mall-uri). Daca luati taxiul pt dferite excursii, negociati pt mai multe obiective si ei va asteapta.

Eu nu am auzit de plaje bune la Mediterana si mai ales in zona Antalya (adancimea creste rapid - la 5-6 metri de mal trece de 2metri si au multe pietre) deci cred ca nu sunt potrivite pt. copii. De aceea dupa masa de pranz plecam la diferite obiective si ne intorceam pel la 18 pt. piscina (cand soarele nu mai e asa puternic) si masa de seara.

Se fac excursii la Pamukalle sau Cappadocia dar pierzi toata ziua, chiar si doua -trei zile.

Trimis de simineta in 13.04.20 12:08:35
Validat / Publicat: 13.04.20 14:13:49

VIZUALIZĂRI: 2249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simineta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.04.20 12:12:57]

Voi continua cu obiectivele!

[13.04.20 14:12:50]

Odată cu primul set de impresii încărcat, @simineta: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-​

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Antalya, #EXCURSII OPȚIONALE" (nou-creată pe sait)​​

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=99262​​

[13.04.20 14:22:06]

@simineta:  In primul rand bun venit! si succes pe mai departe si se pare ca iti faci curaj.

iar in ecou ai mentionat ca vei mai scrie, asa sa faci si normal, ca vrem sa vedem si poze.

Cred ca este util sa ne informam avand in vedere ca odata si odata vom incepe din nou sa calatorim. ​

Felicitari pentru acest prim articol, votat cu mare drag. ​

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.04.20 09:13:12]

@simineta:

Eu nu am auzit de plaje bune la Mediterana si mai ales in zona Antalya (adancimea creste rapid - la 5-6 metri de mal trece de 2metri si au multe pietre) deci cred ca nu sunt potrivite pt. copii.   ​

Dacă tu nu ai auzit, asta nu înseamnă că nu există şi plaje foarte bune în zona Antalyei, cu intrare chiar foarte lină în mare, doar cu nisip şi, evident, fără pietre.

Voi exemplifica aici Side, care beneficiază de plaje de vis în Evrenseki şi Colakli​​, dar şi plaja aferentă celor mai multe hoteluri din Lara, chiar şi Belek, unde însă intrarea în mare este puţin mai abruptă, dar tot cu nisip şi fără pietre.

Nu am priceput eu care sunt " sfaturile" alea utile , dar cel mai tare m-a nedumerit data sejurului: APRILIE 2020. Pe bune? Ai fost tu luna asta în Antalya?

​Din informaţiile mele Turcia nu permite accesul străinilor, inclusiv al românilor, ci doar IEŞIREA celor pe care pandemia i-a prins în această ţară. ​

=

Un sfat: înainte de a ne sfătui una alta, mai util ar fi să ne povesteşti despre hotelul/hotelurile la care ai fost cazată în această ţară şi, mai ales, să postezi fotografii, cât mai multe, extrem de utile în ilustrarea celor descrise în cuvinte. ​​

[14.04.20 09:18:39]

@mishu:  Multumesc mult! Voi incerca sa fiu mai exact dar nu stiam daca intereseaza.

[14.04.20 10:25:19]

@nicole33:  Ai dreptate cu data. Am crezut ca cereau data postarii si nu am stiut cum sa mai revin.

​Imi cer scuze daca te-am suparat dar tocmai din cauza acestui tip de comentarii am intarziat sa scriu.

​In ce priveste hotelul, am spus ca nu cred ca postarile mai vechi sunt relevante, multe suportand transformari (de ex. IC Green din Lara a facut atatea transformari (cred ca in bine) ca nu mai seamana cu ce stiam eu.

​In ce priveste intrarea in mare, eu nu am citit vreun review despre intrare lina si pietrele in cel mai bun caz e un pietris mai mare sau mai mic.

​E adevarat ca nu am cautat Alanya si chiar Side (din cauza distantelor) si nu am citit despre plaja la hotelurile cu review-uri proaste.

​Si informatiile, nu am stiut ca [NU] sunt limitat la marimea textului asa ca am revenit cu o continuare.

​Si am mai spus ca nu dau sfaturi ci niste informatii si pareri care daca nu intereseaza, nu le citi si mai ales nu le comenta si inteleg mesajul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.04.20 10:38:27]

@simineta:

Si informatiile, nu am stiut ca sunt limitat la marimea textului asa ca am revenit cu o continuare.   ​

Singura limitare a textului este cea referitoare la un număr MINIM de caractere, pentru a nu citi telegrame pe post de articole.   O limită maximă nu am auzit să existe.

Desigur, tu poţi reveni cu oricâte continuări doreşti, însă fragmentând impresiile în prea multe episoade se pierde mult din consistenţa articolului. Părerea mea.

Sincer, MIE informaţiile prezentate nu îmi sunt de niciun folos, dar nu neg că acestea pot fi utile altor cititori​​ şi din acest motiv am insistat întotdeauna pe ACURATEŢEA acestor informaţii.

Deoarece toţi căutăm informaţii cât mai recente, singurul meu interes a fost legat de DATA sejurului, care s-a dovedit o eroare tehnică şi atât. ​

mishu, simineta
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Antalya: