ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2020
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.05.12
SEP-2014

Idei de calatorie in Turcia 2 Antalya

M-am gandit sa scriu despre obiective mai putin cunoscute si care cred ca sunt tentante pt. cei care nu vor doar mancare si plaja. Sunt obiective care pot interesa si informatii care trebuie privite ca punct de plecare (eventual dicutii) pt. documentare.

Cei care vor o experienta interesanta, pot achizitiona de la intrare in cladirea Aqvariului, bilete pt. intrarea intr-o hala cu o piateta in plina iarna -cu derdelusuri cu colace, sculpturi de gheata si igloori si o cafenea ceainarie. Deasemenea se mai poate lua bilet la un film 5D (sau 7D) Se fac reduceri pt. pachete decat daca intrati separat De ex. Aqvariu plus snow parc, reducerea era de10 euro de persoana. De cinema nu am stiut la intrare.

In regiunea Konyaalti e un parc cu cladiri reprezentative din Turcia in miniatura-Mini City

Intre Lara si Antalya exista un parc cu sculpturi din nisip - in fiecare an au o alta tema.

Cascada Kursunlu - cineva a scris cum se poate ajunge si cu autobuzul dar nu recomand.

In zona Kemer, pe valea raului Ulupinar - mai multe restaurante deosebite. (Botanic) .

Pt. doritori de adrenalina - rafting in canionulKoprulu.

[Apoi] Myra, Aspendos... !

Turcii sunt foarte incantati daca invatati cateva cuvinte, mai ales "Multumesc " si "Buna ziua - seara"

Trimis de simineta in 13.04.20 13:11:22
Validat / Publicat: 13.04.20 14:14:44

VIZUALIZĂRI: 1573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simineta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.04.20 14:14:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Sfaturi utile pentru vacanța în Antalya» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: De văzut / vizitat în regiunea Antalya]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=99264​​

[13.04.20 14:24:58]

@simineta:  Pentru a ajuta si mai mult viitori turisti in alegeri, ar fi si mai util sa scrii cateva randuri despre obiectivele la care te referi, banuind ca le-ai vazut, asa ca poti oferi o prima parere asupra lor, si la fel, ceva poze ar fi utile.

Te mai asteptam, votat cu drag. ​

[14.04.20 08:49:55]

@mishu:  Multumesc! O sa pun si poze si saituri unde se pot gasi informatii si poze. Intentia mea a fost daca e cineva interesat si ca punct de plecare in cautarea informatiilor legate de coordonate, locatii, programe eventual si preturi, haine, meniuri, etc. Eu am scris si pt. ca nu am gasit informatii scrise de turisti de la, de ex. Myra, restaurantele de pe Ulupinar, teleferic, parcul de sculpturi in nisip ca sa nu mai spun ca de cascada Kursunlu nu auzise nici ghida /reprezentanta firmei. Eu am vazut unele filmulete pe programele si emisiunile de turism.

[14.04.20 09:05:17]

@mishu:  La unele nu am fost pt. ca nu am avut timp, de altele nu am stiut (am aflat mai tarziu) si de ex. raftingul nu ma pasioneaza, si mai ale cu copil mic (totusi am vazut multi tineri innebuniti dupa sporturi din astea). Dar cei interesati si informati isi pot face un program astfel incat sa vada si sa experimenteze cat mai multe obiective din aceasta zona Antalya. Totusi, partea dinspre Alanya, este destul de departe, chiar daca face parte din aceeasi zona si e deservita de acelasi aeroport.

[14.04.20 10:42:52]

Intradevar, am gresit cand am generalizat cu intrarea in marea Mediterana, pt. ca si eu am gasit plaje bune in Spania si Grecia/Creta. Scuze! Problemele incepatorului.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.04.20 22:17:20]

@simineta:

Nu vreau ca acest comentariu al meu să te supere şi în niciun caz nu vreau să te descurajez în a împărtăşi pe AFA propriile tale impresii din locurile vizitate, fiecare review având utilitatea lui, fiecare user poate contribui cu propriile impresii la imaginea generală despre un obiectiv sau altul, însă nu este corect să afirmi că nu ai găsit pe acest sait informaţiscrise de către turiştii care au fost şi ei acolo.

Pentru găsirea mai uşoară a acestora este suficient să foloseşti cu încredere funcţia CĂUTARE, disponibilă pe bara albastră de sus în stânga.

În viteză eu am găsit mai multe articole despre Demre-Myra:

vezi impresii

Şi despre Ulupinar a scris o colegă, căreia i-am călcat şi eu pe urme un an mai târziu:

vezi impresii

Nici amfiteatrul antic de la Aspendos nu a scăpat nevizitat şi neprezentat de către alţi colegi:

amfostacolo.ro/hotel9.php ... ale&id=9503

vezi impresii

Despre urcarea cu telefericul pe Tahtali de asemenea există câteva impresii:

vezi impresii

Există impresii şi despre toate cascadele din toată zona Antalyei, dar îţi las ţie plăcerea de a descoperi articolele respective, deoarece acestea există chiar aici pe sait.

Spor la citit, dar şi la scris în continuare!

[17.04.20 11:30:17]

@nicole33:  Multumesc! Exact asta a fost si intentia mea de a vedea daca exista interes si prin discutii sa producem o oarecare curiozitate. Eu am spus ca am fost acum destul de mult timp si parerile despre hotel, conditii si preturi nu mai sunt de actualitate. Am si scris despre obiective la care nu am fost, pt ca am aflat mai tarziu si la care, bineinteles, au fost altii si care au scris impresii amanuntite. Repet, eu am vrut sa fac o mica lista cu obiective care mie mi s-au parut interesante si la care, dintre toti cunoscutii mei care au fost in Antalya, nu a ajuns nici unul. Exact asa am vrut sa fac trimiteri spre impresii si saituri (cum ai facut tu), dar nu stiam daca intereseaza, si, bineinteles sa atasez niste poze de unde am fost eu.

mishu, simineta
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Antalya: