ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2020
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
SEP-2019

Farul de la capatul lumii? – Nu, doar Biserica Sf Iosif, Le Havre

In momentul in care am ajuns in Le Havre, de pe balcon uitandu-ma spre oras, am remarcat un turn care arata ca un far, iar gandul m-a dus la romanul lui Jules Verne, aveam insa sa aflu ca este vorba despre altceva.

Asa cum va povesteam aici vezi impresii despre aceasta biserica trebuie sa va povestesc separat, a fost o biserica altfel, si pana in prezent nu am mai vazut o astfel de biserica.

De altfel, ar trebui sa spun mai intai ca refacerea orasului Le Havre dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial i-a fost incredintata lui Auguste Perret si echipei lui. Si inca o mica paranteza, Perret a fost indrumatorul arhitectului Le Corbusier (acest architect a avut o multime de lucrari importante, si ca o recunoastere a meritelor sale, 17 dintre cladirile sale aflate in 7 tari au fost incluse in “UNESCO World Heritage Sites” in 2016.

Revenind la biserica noastra, in timpul plimbarii am aflat cate ceva despre aceasta biserica si cum nu era departe de locul unde ne-a lasat masina, am zis ca avem timp sa o vizitam. Este o constructie ciudata ale carei linii sunt drepte si nu curbe (mi-e greu sa o descriu, o sa vedeti mai bine in poze), cu o vechime de doar 60 de ani (construita in locul celei vechi distruse in timpul razboiului), cu un interior de o sobrietate care iti impune respect, insa piesa pricipala este reprezentata de turn.

Din informatiile de pe net, prima biserica fusese construita in perioada 1873-1877 in stil neogotic, cu turnul clopotnita din lemn. Biserica veche a fost insa distrusa in timpul bombardamentelor din 14 iunie si 30 septembrie 1944.

Din 2005 face parte din patrimoniul UNESCO.

Biserica are o inaltime de 107 m (exterior), dar inaltimea turnului (din interior) este de 84 m. Ce te fascineaza insa este scara de lemn din turnul interior, o spirala ce urca spre cer, inconjurata de vitraliile minunate, aproximativ 13000 de piese colorate, fiind folosite 7 culori: portocaliu, galben, verde, violet, rosu, verzui si alb (am crezut ca este o greseala dar am verificat in mai multe surse, e verde si verzui), in total in 50 de nuante.

Am citit despre Marquerite Hure (cea care s-a ocupat de vitralii) ca si- a dorit ca ceea ce muzicienii exprima prin muzica, ea sa exprime prin culoare, astfel incat fiecare parte a octogonului are combinatia sa de culori de patru pana la sase culori repetate in fiecare strat al partii respective.

Si asta a insemnat ca si sticla sa fie prelucrata special, astfel incat a folosit tehnica veche a suflarii iar grosimea vitraliilor este diferita chiar si in cadrul aceleiasi piese, astfel obtinand diferite nuante. Tot ce am citit este mai mult decat interesant, aici am prezentat pe scurt, dar daca vreti sa cititi mai mult despre asta gasiti o multime de informatii interesante pe wiki.

In interior este destul de sobra si altfel decat majoritatea bisericilor, te-ai astepta ca pe peretele din fata ta sa vezi altarul iar pe cel din spatele tau sa vezi orga, despre orga este corect, in schimb altarul este in mijloc, iar in rest multe scaune incat daca nu prea ai sti ca este o biserica ai spune ca este o sala de spectacol. Logica altarului?

“God is the centre where the spirit rises” si chiar are unde sa se inalte spiritul deoarece turnul care reprezinta piesa centrala are inaltimea care sa il faca vazut si de pe mare.

Vitraliile au si ele o logica a lor, in sensul ca la baza sunt culorile mai inchise, spre varf fiind din ce in ce mai deschise, astfel incat atunci cand este luminat, dinspre mare se vede ca un far. De asemenea Margherite Huret, a justificat astfel alegerea sa: “Omul se purifica mergand spre alb, apoi spre Dumnezeu”

O sa vedeti in cateva poze cam cum arata in interior, am sa va mai ofer doar cateva date “tehnice”, pentru constructie s-au folosit 700 tone de otel si 50000 tone ciment.

Si ca o anecdota, Marcel Marie, preotul acestei parohii isi aminteste o discutie avuta cu Perret:” Perret mi-a spus o data: Tu vrei ca biserica ta sa fie frumoasa, tu vrei de asemenea sa fie placuta. Apoi o femeie trebuie sa aiba grija de geamuri”.

In speranta ca vi s-a parut interesanta aceasta biserica, va doresc alegeri inspirate si sa fiti bine.

Trimis de mishu in 03.04.20 18:47:08
Validat / Publicat: 03.04.20 20:36:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Biserica Sf Iosif - vreti sa o vedeti ceva mai de aproape?

[03.04.20 20:36:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Le Havre, LE HAVRE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Croaziere cu MSC Preziosa]

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[03.04.20 20:57:11]

@mishu: Da, interesantă biserică, mai ales vitraliile.

[03.04.20 21:03:12]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.04.20 21:33:10]

@Carmen Ion: Da, si mie mi s-a parut la fel si mi-a parut rau ca nu am avut mai mult timp acolo pentru a o studia mai bine.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[03.04.20 21:35:59]

@webmaster: Multumesc frumos pentru aprecierea articolului, o seara linistita.

Zoazore
[03.04.20 22:42:09]

@mishu: Da! Iar m-ai păcălit! Și tare mă bucur! N-am răsuflat cât am citit despre biserica asta, deși mi-am promis că voi ocoli articolele de genul ăsta!

În general, bisericile catolice nu au linii curbe, sunt mai rigide, mai... severe! Dar biserica asta este cu adevărat diferită. Și dacă mă gândesc bine, e mai logic așa!

E frumoasă, înălțătoare, impunătoare și-ntradevăr un far și la propriu, dar și la figurat!

Citit, plăcut, votat! Bine că n-a fost prea lung!

[04.04.20 13:54:03]

@Zoazore: Stiu ca ai spus ca ai zis ca vei ocoli astfel de subiecte, si ma bucur ca asta a fost pe placul tau. Cand eram acolo erau si doi fotografi profesionisti care incercau sa faca niste poze mai speciale, pusesera aparatul pe jos incat sa faca o poza pana in varful turnului, si recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa vad cam cum arata poza, asta e, m-am multumit doar cu ce am facut.

Multumesc pentru vizita si aprecieri, o zi linistita.

doinafil
[04.04.20 14:14:19]

Este mult diferită această biserică chiar și de cele vizitate de mine în Franța. Poate pentru că este de un rit aparte?! (Știu că nici francezii nu sunt toți numai catolici!)

Mi-a plăcut Logica altarului: “God is the centre where the spirit rises”

Mi-a plăcut și forma octogonală a turnului îmbrăcat în vitralii, colorate în nuanțe descrescătoare de la bază spre vârf!

Felicitări, Mihaela! Datorită ție am văzut că sunt și alte forme de biserici, atipice!

Să dea Domnul să ne revedem sănătoși, cu toții!

[04.04.20 14:36:40]

@doinafil: Asa sa fie, sa dea Domnul sa ne vedem sanatosi cand se va termina nebunia. Multumesc pentru vizita si aprecieri.

dorgo
[04.04.20 16:19:44]

@mishu - " Farul de la captul lumii" , este revendicat de cel putin doua tarmuri franceze, printre care tarmul breton (Cap Frehel) (nu departe de locul de nastere a autorului - orasul Nantes- si, fapt curios, farul desenat pe coperta cartii originale, seamana cu cel de la Cap Frehel), tarmul girondin (La Rochelle),

dar de fapt, Jules Verne s-a inspirat in romanul sau publicat in anul 1905, dupa farul " San Juan del Salvamento" , (Faro del fin del mundo), situat in emisfera sudica, in Argentina, in " Tara de Foc" , (Patagonia).

[04.04.20 17:26:36]

@dorgo: WOW! Super ecou, și uite așa mai primim câte o informație. Mie Jules Verne mi-a plăcut mult de tot și i-am citit și recitit cărțile de câteva ori chiar, si cred ca si acum le-as citi cu aceeași plăcere, și unul dintre scopurile mele din Vigo a fost sa ii văd statuia, dar asta in episodul următor, deocamdată suntem in Le Havre.

Mulțumesc pentru vizita și aprecieri, o zi liniștita.

Dan&Ema
[11.04.20 09:47:15]

Interesanta Biserica asta SF. Iosif,

Daca seamana sau nu a biserica? Daca nu puneai aceasta intrebare, aveam un raspuns simplu. Acum m-ai confuzat!

Raspuns: si da si nu. Pe masura intrebarii

Felicitari pentru calatorie si articol! Numai bine! ​​​

[11.04.20 14:20:16]

@Dan& Ema:  Da, a fost un loc interesant, mai altfel decat suntem obisnuiti, dar mi-a placut, si cred ca cel mai mult mi-a placut acolo scare care urca de-a lungul turnului. In poza poate nu se vede foarte bine, insa acolo se vedea deosebit.

Multumesc pentru vizita si ecou. ​

Dan&Ema, doinafil, dorgo, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Le Havre: