ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 copil(4 ani) COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se putea mai bine

Tocmai m-am intors din sejurul pe care l-am avut la Rixos si sunt usor dejamagita. Ma asteptam la ceva mult mai bun pentru banii pe care i-am dat!!

Ceea ce m-a impresionat a fost marimea hotelului si a imprejurimilor (nu am apucat sa vad tot ceea ce este acolo) si kid's land-ul (piscina destul de mare pentru copiii cu topogane mai mici si mai mari, ciupercuta cu apa, corabie cu 3 topogane, un topogan in stilul celor care sunt in parcurile pentru adulti - curcubeul, 2 tuburi cu apa, spatiu verde ff mare cu topogane, leagane, loc de masa la umbra, gradina zoo-mica dar ok). In kid's land copiii puteau lua masa la ora 12, aveau mancare speciala pentru ei precum si un mic fast food.

Piscinile pentru adulti erau ok, precum si viata de noapte impresionante (discoteca, spectacole de la ora 10, dar din cate am vazut din fotografiile postate cred ca sunt aceleasi in fiecare an).

Ce NU MI-A PLACUT:

1. serviciile proaste, angajati care nu se implica, plictisiti si nu f. amabili, pot sa spun ca nici nu prea esti bagat in seama, decat daca te agiti

2. mancare se limiteaza la aceleasi feluri in fiecare zi, nu f. multe (fata de Royal Dragon unde am fost anul trecut si unde erau n feluri de mancare si aveai de unde alege si erau si seri speciale unde mai erau noutati), dulciurile se limitau undeva la 10 specialiti, acelasi timp e 7 zile in care am stat acolo, multa mancare cu sosuri, coada impresionanta la mancarea care se facea pe loc... si ma opresc. Intr-o zi am vrut sa-i duc sotului niste pepene in camera, ca nu a mai mancat la amiaza si in timp ce coboram m-a batut pe umar o fat care statea cica sa intampine clientii la masa, dar pe care nu le-am auzit sa deschida gura cat am stat acolo si mi-a zis ca nu am voie, daca doresc mancare in camera sa comand la room service - care se platea binenteles.

3. stateau f slab la capitolul engleza - unii nu rupeau nici macar un cuvant, angajatii nu stiau decat turca si rusa bineteles. Le ceream ceva in engleza, ma aprobau si imi aduceau cu totul altceva.

4. in camera am avut minibarul defect, precum si la WC se scurgea apa, lucrurile care nu au fost remediate.

5. sa nu uit de sezlonguri pentru care era o adevarata batalie, trebuia sa te trezesti cu noaptea in cap ca sa prinzi sezlonguri. Pe majoritatea exitau prosoape, semn ca erau deja luate (noi am fost si un grup destul de mare vreo 20 persoane si nu gaseam sa stam impreuna, dupa o zi oricum ne-am mai dispersat si sa zicem ca a fost mai usor)

6. plaja cu pietre, iar in mare pietroaie care ori te intepau ori alunecai

Per total, am fost dezamagita, noroc ca am fost multi si ne-am distrat noi intre noi! Oricum eu nu prea il recomand, poate doar celor necasatoriti si fara copii care se pot distra f. bine noaptea!!

Trimis de monicastredie in 25.06.10 16:32:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side-Royal Dragon

VIZUALIZĂRI: 1613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicastredie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

marcy74
    [25.06.10 16:52:53]

Deci sa inteleg ca la capitolul servicii, plaja si bucatarie&masa este departe fata de Royal Dragon.

Sunt multumita in sufletul meu acum dupa ce am citit reviewul tau, ca dupa ce am fost de paste la Royal Dragon, optasem pentru sfarsitul lui august pentru Rixos Sungate! Intamplarea a facut (sau poate nu numai...) ca in ultimul moment sa renunt la Sungate si sa optez pentru Egipt (Steigenberger-Hurghada).

Oare se "clatina'' lantul Rixos? Intreb asta pentru ca nici pentru Rixos Lares parerile din 2010 nu sunt tocmai stralucite.

Asteptam si cateva fotografii, punctaj maxim de la mine, felicitari!

tradi*
    [26.06.10 09:33:54]

Parerea mea este ca exagerezi.Ti a placut locul de joaca dar hotelul il recomanzi cuplurilor fara copii,ti au placut petrecerile seara dar sunt aceleasi in fiecare an (lumea asta e prea mare sa merg de doua ori in acelasi loc), pe un alt forum cativa care abia s au intors au spus ca la masa sunt seri tematice , cu mancare de la restaurant in camera nu cred ca e permis mai pe nicaieri , iar daca doreai 20 de sezlonguri unul langa altul cred ca trebuia sa te duci mai din timp.

sbacau
    [26.06.10 10:30:32]

@marcy74, cu siguranta nu se clatina lantul Rixos pentru parerea negativa a unei turiste! Cred ca ar fi bine mai ales in concediu sa cautam partea plina a paharului; o nota slaba pentru ca nu a lasat-o cu pepene in camera (ma rog, macar un punct scazut) - e un lucru care imi formeaza o parere despre un anumit turist. Am spus si o repet: nu este voie cu mancare in camera la serviciile AI nicaieri. A, ca mai scapa cate unu sau ca se fac cei de la hotel ca nu vad... ca stiu ca suntem romani si avem grave tare ramase din vremuri apuse... de acord; dar nu e o regula ca daca ai platit pentru AI ai si voie sa iei la pachet.

De exemplu, am vazut caz in Bulgaria, nu dau numele hotelului, unde un romanache de-al nostru venise cu sticla (omul era de langa Brasov- nu inseamna ca cei de acolo asa fac... Doamne feri! ) si o incarca cu paharele de vizichi (sa-i duca lui gineri-su', sa vada si ala ce a baut el la vecini! )... angajatii se intorceau efectiv cu spatele, cu un zambet amar intiparit pe figura...

monicastredieAUTOR REVIEW
    [26.06.10 14:08:54]

Nu am spus ca am fost de 2 ori in acelasi loc (sa-mi dea cineva moca biletul si nu mai merg aici), ci ca am vazut fotografiile postate pe acest side si din cate am observat sunt din 2009 si era acelasi spectacol pe care l-am vazut si eu, deci se repeta.... Si sa nu crezi ca sunt una din persoanele care merg cu mancare in camera, dar se intampla sa se simta rau, copilul, sotul, etc.. si nu pot veni la masa, pentru asta ar trebui sa platesc room-service????? Ceea ce m-a deranjat mai mult e ca pe rusi nu-i vedea nimeni, o replica in rusa si erau la picioarele lui. Oare ceilalti nu dau si ei bani??? Iar un turist care nu stie rusa nu se poate descurca acolo??

Si inca un lucru care ni s-a intamplat la masa.. S-a cerut vin la masa, unul un phar, altul un alt pahar, ca na eram multi si unul din noi a a spus sa ne lase sticla sa nu-l mai plimbam atat (asta nu inseamna ca ne-am pus pe chefuit si am baut 100 de pahare de vin si un pahar-doua) si ne-a raspuns ca daca vrem sticla trebuie sa o platim (nu am inteles de ce, ori ca ne punea el, ri ca o lasa acolo nu era tot aia???? )

Bebeca*
    [29.06.10 11:54:27]

Buna, imi poti spune, te rog, daca in restaurantul principal este sectiune pt copii? Adica bufet pt copii? De asemenea, la piscinele pt copii existau si chaiselongue-uri pentru adulti? La Susesi nu existau, de-asta intreb. Jocurile cu plata, imi poti spune, te rog, ce costuri implicau?

Multumesc.

monicastredieAUTOR REVIEW
    [29.06.10 13:57:12]

Da, exista in restaurant sectiune pt. copii, chiar si mancare la borcanele (daca ai un bebelus), iar chaiselongue-urile pentru adulti existau, dar cu greu reuseai sa obtii unul, pentru ca sunt f. multe. Oricum se putea sta si pe niste bancute in spatiul verde, dar nu aveai in vizor copilul (asa ca mai faceam cu randul la supravegheat).

Jocurile cu plata, care constau in masinute, avioane, trenulete, etc. , erau cu fise, iar o fisa costa 2 lire turcesti (1. 5 euro), dar binenteles ca se mai agatau copiii in ele macar sa mai invarta un volan ceva, nu era o batalie f. mare la fise, doar dupa ora 20. 30-21. 00 cand ieseau toti de la cina.

razvancostache*
    [15.09.10 12:20:31]

mergeti la sf de august si este mult mai liber; si o mai mare varietate de mancare: nu au fost 2 zile cu aceeasi mancare in rest principal plus ca veai o sumedenie d ealte locuri und eputeai manca d ela Thai, chinezesc, patiserie-apopo de dulciuri etc... chestia e ca nu vin singure la tine si nici ei nu le prea promoveaza, trebuie s ale cauti intr-un loc asa de mare...

Bebeca*, marcy74, monicastredie, razvancostache*, sbacau, tradi*
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: