ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2020
DIN: Ro
ÎNSCRIS: 17.06.10
APR-2019

Thermal Bath Caves Miskolctapolca, o idee de SPA deosebita, dar din pacate rezultatul nu este deloc placut.

In drumul meu de intoarcere de la Cracovia, despre care am scris deja un review, am oprit anul trecut de paste la Thermal Bath Caves Miskolctapolca, SPA despre care auzisem multe si eram foarte incantat sa merg la un SPA construit intr-o pestera.

Asa ca am rezervat doua nopti cazare la Hotel Fortuna, de fapt o pensiune aflata in apropierea parcului statiunii, care nu are ceva deosebit ca sa merite un review separate. Si acum despre acest parc foarte laudat, care de fapt nu are ceva deosebit, este un parc obisnuit unde te poti plimba dar atat, de fapt in afara de SPA – ul din pestera nu ai ce sa faci in aceasta statiune mica, mult mai mica decat Hajdúszoboszló, de fapt cu greu am gasit un restaurant unde sa mancam ceva decent, deoarece la hotel aveam doar mic dejun. Am mancat la Tusculanum, mancarea buna dar la pret am luat teapa, deoarece nu se putea plati cu cardul si am platit cu euro la un curs facut adhoc de chelner, care binenteles era foarte departe de cursul official.

Si acum despre SPA, este un complex de ștranduri exterioare și de bazine situate intr-o pestera, toate cu apa termala unde te poți bălăci în voie la temperaturi de 28-34 de grade Celsius. Piscinele din peșteri au fost inaugurate la începutul secolului al XVII-lea și de atunci au fost modernizate continu, ultima modernizare având loc în 2002.

Se poate înota prin galeriile și camerele inundate până în inima muntelui sau te poți relaxa cu un masaj natural făcut de jeturile de apă din pereții peșterilor.

Din pacate desi arata spectaculos baile din pestera sunt destul de mici si daca prindeti cum am prins si noi doua autocare pline cu rusi galagiosi, devin deodata foarte aglomerate si zonele de relaxare unde ar trebui sa fie liniste sa auzi doar clipocitul apei, mai ales zona in care se face intuneric total, auzi tipand in ruseste tot felul de indivizi care mai care neciopliti s-a dus toata relaxarea. Am iesit si la bazinele din exterior dar desi era soare era destul de frig si nu am stat prea mult. Probabil vara se mai elibereaza zona din pestera datorita bazinelor exterioare.

Am stat in jur de 3 ore in acest SPA dupa care dezamagiti de imbulzeala descrisa mai sus am plecat si ne-am plimbat prin parcul statiunii.

Cam atat despre aceasta statiune termala, o data poate merita sa vii aici pentru a vedea un SPA original datorita pesterii in care a fost construit dar mai mult de atat, o a doua vizita nu cred ca vom mai face aici.

Trimis de scoty in 29.03.20 11:01:56
Validat / Publicat: 29.03.20 11:52:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in SPA

[29.03.20 11:49:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Băile termale Barlangfurdo / Thermal Bath Caves [Miskolctapolca], MISKOLC" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii Ungaria]

Albinoium
[29.07.20 19:32:59]

Inteleg ca doar nefericita aglomeratie a stricat o zi ce putea sa fie interesanta.

Ma gandesc ca ar fi, totusi, o idee de a face o pauza de etapa, doar de o noapte, in cadrul unui drum de revenire in tara. Pozitia este destul de potrivita pentru asa ceva.

Pacat ca macar masa nu este la indemana ca lumea dar calatorii se descurca. ​​

Albinoium
Alte impresii din această RUBRICĂBăile termale Barlangfurdo / Thermal Bath Caves [Miskolctapolca]: