ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2020
ÎNSCRIS: 30.03.10
MAR-2020

Mistral 2020, o încântare la început de primăvară virusată

Așezat la poale de pădure, lângă pârâul Turcu, hotelul Mistral ne-a găzduit două nopți, eram oaspeți pentru a treia oară, n-am povestit niciodată despre hotel, o voi face acum pentru că citisem ultimele două recenzii de pe AFA și erau negative. Hai să nu exagerăm, există și mici „defecte”, sunt suficiente câteva reparații, nu foarte semnificative, părerea mea.

Așadar, clădirea are 4 etaje, 47 camere duble, 12 duplexuri, 3 single și o suită junior, camerele au balcon.

Parcarea e generoasă, în fața hotelului dar și pe marginea pârâului.

Se acceptă și animale de companie. Abonații Telekom nu au semnal deloc, în incinta clădirii funcționează foarte bine WI-FI, parola e afișată la recepție.

Recepția și lobby sunt luminoase, spațioase, personalul este amabil și politicos dar puțin la număr (ca mai peste tot în turismul românesc).

Curățenia se face zilnic, temeinic, totul strălucește.

La parter este Lobby bar, era închis din lipsă de barman :)

Lângă recepție era un spațiu cu aceleași aparate din 2014, „chestii” absurde pentru întreținerea mușchilor.

La parter uneori mirosea a parfum floral, alteori a dezinfectant, de două ori am sesizat „arome” de mucegai (în zona barului) cu toate că totul strălucea în acea zonă, n-am văzut mucegaiuri pe pereți, tavan sau pe luminatoarele de deasupra barului.

N-am verificat spațiul destinat piticilor, știu că exista și așa ceva. N-am mai urcat la etaj să verific masa de tenis și biliard dar sunt convinsă că sunt în același loc, parcă le-am surprins într-o poză :)

Am achiziționat o cameră prin agenție, n-am solicitat niciun favor, a fost pentru a treia oară în decurs de 6 ani când am primit o cameră frumoasă, curată, de mărime medie, adică la fel ca și celelalte două din anii trecuți.

Hotelul dispune de un lift care nu s-a blocat niciodată deși traficul era intens, nici aglomerat nu a fost, cei de la etajele 1 și 2 urcau pe scări, am fost peste 100 persoane în acel weekend în hotel, încă nu fuseserăm invadați de italieni, nu existau restricții din partea autorităților române.

Holurile sunt mochetate, foarte curate, pervazurile erau colorate cu flori, geamurile străluceau de curățenie, totul mirosea a curat.

Camera mea a fost la etajul 3, la fel de primitoare ca și în anii trecuți, mochetată, luminoasă, identică cu celelalte două.

Patul avea două saltele foarte confortabile, pernele erau mici și moi, pilotele pufoase și călduroase, lenjeria imaculată, toate astea erau accesorizate cu o eșarfă pe post de cuvertură.

Nu lipseau noptierele, aplicele, lampadarul care avea întrerupătorul rupt, măsuța și cele două fotolii dintre care unul era pătat, răcitorul cu câteva consumabile contra cost, acesta era încastrat în birou. Taburetele era pitic, mi-a fost util pentru că l-am scos pe balcon. Suportul pentru valiză și multele setare ale mobilierului pot fi eficiente celor care au sejururi mai lungi. La fel și dulapul de pe hol, acesta dispunde de rafturi și spațiu pentru umerașe, nu lipseau nici umerașele. Seiful l-am zărit tot în dulap, la fel și periile pentru pantofi. Pentru mine foarte importante au fost oglinzile existente, urma să particip la două petreceri și trebuia „să-mi văd mersul” :)

TV LCD era micuț, așezat pe birou. A. C. stătea cuminte agățat pe perete, caloriferele erau fierbinți. Fereastra era îmbrăcată cu perdea și draperie, balconul era curat, nemobilat, am găsit o scrumieră pe pervazul exterior al geamului.

Baia este de mărime medie, cu duș, cu scurgerea perfectă, fără mirosuri urâte sau mucegaiuri, consumabile: 3 hârtii ig, săpunuri micuțe, șamponele și cască pentru păr, se completau la cerere. Nu lipsea nici feonul-care era lipit cu bandă adezivă :) Apa avea presiune la etajul 3, cea caldă era prea fierbinte – asta ca să găsesc ceva „defect” =))

La nevoie se schimbau prosoapele, acestea erau 6 la număr, albe, pufoase și parfumate.

Restaurantul are o capacitate de 170 de persoane, este luminos și curat, ne-a găzduit la MD și la cinele festive din cele două seri.

Singurele minusuri minore (remediabile) din restaurant sunt plăcile de gresie sparte, puține la număr, mai ales cele două de pe ringul de dans, foarte important acest aspect pentru mine, mi-am agățat tocurile în spărturile alea și m-am dezechilibrat, periculos și neplăcut în același timp:(

Disco Club Heaven încă exista în același loc, nu s-a arătat nimeni interesat de el.

Terasa restaurantului este îmbrăcată în lemn, era încropit un loc pentru fumători, sub acoperiș. Și aici e un minus: o parte din tavanul terasei este distrus de ploi, trebuie renovat.

MD a fost tip bufet, de la 8-11 în ambele zile, îndestulător, alimentele au fost proaspete și gustoase, aperitive calde și reci, fructe, legume, mezeluri, salate, prăjituri, mucenici, ceai, cafea expresso, apă și sucuri la dozator.

Cinele, ambele festive, au fost incluse în prețul sejurului, au fost bufet, cu băuturi incluse. De la aperitive la fripturici, afinată, palincă, vin roșu, alb și rose, apă cu bule și fără bule, torturi și prăjiturici și fructe, toate au fost bune, se completau alimentele atunci când era nevoie. Se putea comanda si separat, din meniul restaurantului, prețurile sunt normale, de bun simț.

Împrejurimile Mistralului sunt de poveste, la căpătul satului Moieciu de Sus, unde liniștea îmbrășișează clădirea iar mirosul brazilor învăluie atmosfera rurală. Peisajul te lasă fără grai, doar câinii vecinilor mai zdruncină câteodată muțenia locului, se uțupesc aiurea unul la altul din lipsă de preocupare :)

După cele peste 300 de vizite în zonă vă pot răspunde la întrebarea „cum ai regăsit (iar) Moieciu și Bran? ”

Comerciale ca și Valea Prahovei, din păcate...

Sănătate și răbdare, înțelepciune și prudență vă doresc!

Trimis de krisstinna in 14.03.20 11:35:50
Validat / Publicat: 14.03.20 12:30:34

VIZUALIZĂRI: 1943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Moieciu, in martie virusat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[14.03.20 12:41:35]

Zoazore
    [14.03.20 17:25:31]

@krisstinna: Ce frumos! Ce bine c-ați reușit s-ajungeți acolo de 8 Martie. Și era și zăpadă... cic-o s-o mai vedem doar la munte și-n poze!

Mda, am citit și ”negativele”! Suntem diferiți, din fericire și avem și păreri diferite!

Doar că tu, ca mulți alții, când te duci undeva, nu cauți defectele cu lupa, mergi să te distrezi!

Iar dacă locul e curat și decent, nici pe mine nu mă deranjează micile derapaje, dacă nu mă afectează direct. Dar lipsa apei calde, mizeria, nesimțirea gazdelor, astea da!

La Mistral nu a fost cazul!

Bravo voua!

krisstinnaAUTOR REVIEW
    [14.03.20 20:05:05]

@webmaster: Ce surpriză plăcută pe vremea virusului ăsta încornorat!

Mulțumesc, sănătate maximă îți doresc!

krisstinnaAUTOR REVIEW
    [14.03.20 20:16:56]

@Zoazore: Am avut noroc, dorința domnului C a fost îndeplinită

Așa e, ai dreptate, nu caut defecte nicaieri, nici măcar la oameni, consider că fiecare loc, lucru sau om are ceva frumos, ceva care sa estompeze “negativele”. Și tu ești toleranta, la fel ca mulți colegi

Desigur că exista și excepții in unele locuri de cazare sau restaurante, sunt binevenite și informațiile acelea dar fără exagerări sau răutăți.

Putem îmbraca frumosul in urât iar dacă suntem ciufuți devenim rău intenționați.

Te salut cu drag, sa fii cuminte, sănătatea sa îți fie cel mai de preț prieten!

[23.03.20 13:58:40]

@krisstinna: Hai ca am ajuns si la tine si pot sa comentez. Am sa incep cu poza ta cu doamna CM, o poza minunata, pe care deja o admirasem.

Cat despre ceea ce ai povestit despre hotel, imi place ca mereu esti obiectiva, spui si ce e bine si ce ar mai fi de remediat, insa asta nu te impiedica niciodata sa faci tot ce se poate sa te simti bine si cred ca asta conteaza, ca doar mergem undeva sa ne " simtem bine" si nu sa analizam ce ne-ar face sa nu ne fie bine.

Nu am prins inca nici o petrecere la Mistral, dar imi doresc ca macar o data sa fiu si eu acolo.

Dar am si eu o critica, mi-este foarte greu, este de-a dreptul dureros ca a trebui sa ma uit la poze si de la poza 45 in sus, mai ales inainte de pranz . In fine, am sa supravietuiesc .

Felicitari, votat cu mare drag.

krisstinnaPHONEAUTOR REVIEW
    [23.03.20 22:31:22]

@mishu: Mulțumesc frumos de vizită

Da, așa e, nu merg niciodată intr-un loc pentru a cauta defecte. Chiar dacă le observ, consider ca sunt mici scăpări care pot fi remediate.

Petrecerile Corinei sunt unice, este o amfitrioană deosebită.

E drept că nu am fost acolo decât pentru petreceri dar nu cred că intr-o alta perioada ar fi nașpa.

De altfel a scris și Floria un articol, a fost acolo de Paști și totul a fost foarte frumos.

Se poate și in România, dacă se vrea și dacă se menține prețul ușor ridicat. Așa se pot selecta și clienții, vorba Corinei

Tu lucrezi de acasă?

Sănătate!

Zoazore
    [23.03.20 22:42:11]

@krisstinna:

Așa se pot selecta și clienții, vorba Corinei

=ei, aici imi permit s-o contrezic pe Corina!

Nu asa se selecteaza clientii, ca-s destui cei cu lanturi groase cat cel de la closet care au bani mai multi ca mine, de exemplu! Si care-si permit sa mearga unde eu doar visez!

Dar Mistral e intr-adevar frumos si primitor! Iar eu inca visez la el!

[23.03.20 22:47:09]

@krisstinna: Eu lucrez de acasa partial, din pacate nu ne putem desfasura activitatea doar de acasa si tot din pacate echipa s-a cam imputinat, asa ca azi am fost in CO, maine home office, apoi pana vineri la firma.

Si aici au inceput sa creasca cazurile exponential (ultimele 2 zile 300 de cazuri noi, la o populatie de 700000 persoane - vorbim doar de Tirol), firma a luat o multime de masuri, dar nu se stie niciodata, doar speram sa fie bine si ne ferim cat putem.

Sa ne auzim sanatosi.

krisstinnaPHONEAUTOR REVIEW
    [23.03.20 23:11:18]

@Zoazore: Nu poți închiria o camera la Mistral cu 80 lei, nu e pensiune cu margarete și mușețel.

Ca sa întreții un loc frumos ai nevoie de produse de calitate, de curățenie permanenta, de dezinfectanți, de mâncare bună. La fel ca și acasă, produsele de igiena folosite fac diferența întotdeauna. La fel și cu mâncarea și produsele de îngrijire personală.

Si nici la Cazanele Dunării, la Mai Danube, nu am văzut lanțuri și maneliști, nici la Reghin. Unde primează calitatea prețul e mai mare.

Menții standardul consumand bani și așa se selectează clienții.

mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMistral Resort Hotel [Moieciu de Sus]: