ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2020
ÎNSCRIS: 22.04.12
JAN-2020
single

Am dormit in vie!

Pe bune! Pensiunea La Vie este situata pe dealurile de la intrarea in Blaj si este inconjurata de vii. Nota 4,3 din 5 pe google din vreo 200 recenzii, iar nota 8,7 de pe booking era afisata si la receptie.

Adresa este Calea Clujului 107, Blaj, cod 515400, jud Alba. Venind dinspre Cluj catre Blaj, inainte de a intra in micutul orasel veti vedea de o parte si de alta a soselei vii. Pe partea stanga cum intrati in Blaj, veti remarca o constructie cu amprenta la sol dreptunghiulara, destul de mare, inaltata cu un etaj si mansarda. Este Pensiunea La Vie. Atentie! Daca veniti noaptea sau pe ceata, nu va sare in ochi niciun indicator. Locatia o puteti identifica pe waze, google, asa ca nu aveti cum sa o sariti daca folositi aceste solutii ajutatoare.

Din soseaua numita aici DN14B se intra in curtea pensiunii unde se urca o panta destul de accentuata pavata cu dale si se parcheaza in spatele pensiunii cum privesti din strada. Intrarea in pensiune se face prin lateral. Locuri suficiente de parcare.

Dupa usa de acces te gasesti imediat intr-un mic lobby unde este receptia. Zona de receptie are fotolii si este foarte incarcata cu ornamente florale. Pe deskul de receptie este si o carte de oaspeti atat de inghesuita intre ornamente ca nici nu ai loc sa o deschizi. Lipsesc la receptie o sonerie sau un clopotel, necesare, pentru ca atunci cand am fost eu, domnisoara care lucra la receptie, servea si in restaurant.

Restaurantul este la parter, continuand drept inainte cum se intra. Este o sala imensa de circa 200 locuri, si comparand cu capacitatea de cazare rezulta ca aici se organizeaza evenimente. Servirea la restaurant ok.

Din holul catre restaurant se desprind in dreapta doua cai de acces, pe una scrie crama, dar inteleg ca nu este o crama restaurant ci doar un loc de depozitare nevizitabil, pe alta se urca la etaje.

Camera mea nr. 103 se afla la etajul 1 cu vedere catre spatele pensiunii, catre parcare si o intindere infinita de araci. Intrarea in camera se face cu cheie clasica. Camera avea un mic balcon, ingust de fapt si lung cat camera. Camera era foarte spatioasa si luminoasa. Asta imi place mult.

Baia era ok ca si spatiu, placata in gresie si faianta rosie cu alb, cum nu imi place deloc, dar gusturile nu se discuta. Foarte curat, cu cabina de dus, mai multe sapunele, samponele, si multe multe prosoape, practic mai mult decat este nevoie pentru un singur turist cazat in camera. Exista si uscator de par.

In camera ambientul coloristic era foarte placut, iarasi chestie de gust, Efectul era dat de culoarea mov a draperiilor si cuverturii de pat, precum si de un tablou in nuante de mov plasat deasupra patului. Altfel domina maronul. La mine in camera au fost 2 paturi simple. Patul a fost foarte comod.

In camera caldura a fost in exces, astfel ca peste noapte am oprit caldura de la radiatoare. In camera se gasea un dulap cu 2 halate de baie, seif, papuci etc, o oglinda, si un desk cu scaun la care puteai lucra. Un tv fixat pe perete, dar pe care nu l-am pornit. In minifrigiderul din camera era un minibar destul de variat din care insa nu am consumat.

Am servit in restaurantul pensiunii atat cina cat si micul dejun, ultimul inclus in pretul de cazare. La cina am indraznit un snitel care a fost foarte bun si un vin alb demisec al casei, foarte bun. Micul dejun era foarte variat pentru gradul de ocupare al pensiunii. In regim bufet erau aranjate spre autoservire branzeturi, mezeluri, oua, zacusca, dulceata, lapte, ceai, cafea, sucuri, produse de patiserie, legume, fructe, icre.

Am facut o vizita scurta si la etajul 2 unde erau piscina si sauna. Sunt afisate regulile de igiena minim necesare pentru accederea in aceste spatii.

Mi-a placut, foarte ok. Recomand.

Trimis de Dan&Ema in 16.02.20 14:06:36
Validat / Publicat: 16.02.20 15:04:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AIUD & TEIUȘ.

VIZUALIZĂRI: 926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Spatiul de la receptie abunda de aranjamente florale, i-ar mai trebui o sonerie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

micutzu
    [16.02.20 17:35:46]

Citit si votat cu placere. Foarte utila si aceasta recomandare iar despre vinul de acolo cred ca nici numai are sens sa intreb. Seara buna.

Dan&EmaAUTOR REVIEW
    [16.02.20 17:46:08]

@micutzu:

Seara buna!

Multumesc de lectura si ecou!

A fost o cazare e o noapte de ianuarie, cu treaba fiind in zona.

Este o optiune buna de cazare. Pentru ca vremea nu imbia, seara am ramas in pensiune si am mancat cina si am baut... vin.

Aveau mai multe tipuri de vin varsat servit la carafa, dar si imbuteliat.

Zona asta este propuce vinurilor albe cum imi amintesc ca ne-a povestit in 2018 dl Necsulescu la incursiunea AFA-istilor in zona viticola a Tarnavelor.

Numai bine! ????

Zoazore
    [16.02.20 19:17:00]

@Dan&Ema: Iooi! Ai dormit in vie! Si... nu te-a tras curentul?

Arata bine si mai cred ca toamna, cand se culege via aia imensa e si mai fain!

Da, gusturile nu se discuta! Mie-mi place mai mult baia decat camera! Asta ca eu nu suport galbenul si movul!

Oamenii astia STIU sa faca turism si de aici preocuparea pentru detalii. Chiar si numai pentru o noapte si sederea ta a fost placuta!

Dan&EmaAUTOR REVIEW
    [16.02.20 21:22:15]

@Zoazore:

Nu m-a tras kurentu’! ????????????

A fost prea cald si a trebuit sa opresc radiatoarele desi afara erau 0 grade Celsius si ceata / umezeala.

Dimineata chiar am deschis 2-3 minute usa la balcon sa fac poza catre vie si sa masor cu senzorii personali temperatura.

Lasand insa comentariile astea neinteresante, strict din punct de vedere turistic, Pensiunea La Vie este o optiune de considerat de cei care cauta cazare in zona.

Un ati este chiar amplasarea pe deal in vie. Mie mi-a placut!

Numai bine! ????

tata123 🔱
    [17.02.20 11:26:02]

@Dan&Ema: O pensiune frumoasă, cu servicii de calitate. Am văzut cu ceva timp în urmă la tv un reportaj despre acest loc de cazare, arată mult mai bine atunci când frunza e verde și aerul cald

Mulțumim pentru impresii și fotografii.

P. S. Puteți vota și articolul colegei @simona. p (vezi impresii) care a scris cu o zi înaintea lui Dan despre această pensiune

[10.04.20 20:30:36]

@Dan& Ema

poate ca era intentionat? Mi-a placut hotelul, mi-a placut si camera, cat despre baie  ​​

Baia camerei mele in culori care imi displac

, nici eu nu pot spune ca ma dau chiar in vant dupa aceasta culoare, pare usor agresiva, daca ar fi fost ceva mai calda poate ca era ok.

Insa totul arata bine, o recomandare buna, felicitari, votat cu mare drag. ​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
    [10.04.20 20:35:31]

@mishu

​​„Pe deskul de receptie este si o carte de oaspeti atat de inghesuita intre ornamente ca nici nu ai loc sa o deschizi.   ”poate ca era intentionat?

Sigur era intentionat. Eu insa am gasit locul riscant pentru ca daca doreai sa deschizi cartea de oaspeti trebuia sa impingi intr-o parte alte ornamente. Sau sa le darami. ​​​​​​

Mi-a placut locatia overall. ​​

Multumesc de ecou, numai bine! ????

Dan&Ema, micutzu, mishu, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Vie [Blaj]: