ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2008
    ÎNSCRIS: 22.08.08
    AUG-2008

Foarte nemulțumit

Experienta Golden Nests

Nu obisnuiesc sa folosesc acest gen de practici, adica sa adaug un review pe net in legatura cu experienta traita in vacanta, dar dat fiind faptul ca in acest an am avut diferite surprize m-am hotarat sa fac acest pas, mai ales pentru viitori turisti care vor alege aceasta destinatie.

In primul rand noi am fost anuntati ca plecarea spre Grecia se va face la ora 14.30 si am fost rugati ca la ora 14 sa fim la locul de intalnire. Evident ne-am luat cu totii o marja de eroare si am ajuns la locul stabilit in jurul orei 13.40. Atunci am aflat cu stupoare ca plecarea spre Corfu era stabilita la ora 14. Agentia de turism nu a avut bunul simt sa anunte schimbarea prin telefon, iar in momentul in care i-am confruntat raspunsul de la agentie a fost, si citez "nu este problema noastra". In momentul in care am platit aceasta excursie am fost anuntati ca vom iesi din tara pe la Giurgiu, evident in autocar am fost anuntati ca vom iesi pe la Craiova si vom face traversarea cu bacul. Acest ocol a fost facut pentru fix 2 persoane!!! Problema principala nu ar fi ocolul, ci faptul ca nu am fost anuntati de multe schimbari.

In momentul cand am ajuns in Corfu, adica in jurul orei 14, am pierdut inca 2 ore pentru ca grupul nostru a fost ultimul lasat la destinatie, desi eram cei mai multi din autocar. Cand am fost lasati la destinatie, soferii deja luau alti turisti pentru a se intoarce in Romania!!!!!! Cum este posibil ca 2 soferi sa fac drumul Bucuresti - Corfu, Corfu - Bucuresti fara sa faca macar o pauza de o noapte, sau macar sa se schimbe soferii!!!! Acest lucru este absolut inacceptabil.

Cazarea a fost ok, destul de curat in camera, daca stai sa te gandesti ca nu iti petreci ff mult timp acolo. Nu au fost schimbate asternuturile niciodata in 7 zile, prosoapele le schimbau de fiecare data cand faceau "curat". Pentru cat timp petreci in camera, conditiile sunt acceptabile.

Eu de felul meu nu sunt o persoana foarte pretentioasa, dar sa primesti la micul dejun acelasi lucru in fiecare dimineata si pentru mine a fost cam mult. Am citit la hotel review-uri vechi de 3 ani si de 3 ani micul dejun este acelasi!!!

Cina o serveam la hotelul Alonakia, iar spre deosebire de micul dejun care era servit la Golden Nests, aici cina a variat, chiar f mult pot sa spun. Oamenii extraordinari si f serviabili si saritori, spre deosebire de "patronul", "seful", de la Golden Nests.

In ceea ce priveste excursiile, nu recomand nimanui Paxi/Antipaxi. Ne-au inghesuit pe un vapor, nu aveai loc sa te misti, iar daca vroiai sa iesi afara sa admiri privelistea tb sa dai coate in stanga si in dreapta, si sa te certi cu diferiti conationali!! A fost istovitor, nu am castigat nimic din aceasta excursie, numai de pierdut! A fost bataie de joc, in Turcia cand am fost am primit masa gratuita pe vas, aici nici nu s-a pus problema. Ca si peisaj se merita, dar dat fiind faptul ca tb sa te zbati serios, sa te certi un pic, si sa arunci niste priviri amenintatoare ca sa vezi ceva eu zic ca nu se merita.

Se merita sa inchiriati o masina si sa faceti turul insulei sa vizitati cat mai mult pentru ca peisajul este de-a dreptul impresionant.

Trimis de ilinca* in 22.08.08 04:54:43

VIZUALIZĂRI: 2886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilinca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[22.08.08 05:16:52]

Frumos si elegant review, multumiri, ilinca.

b52skj*
    [22.08.08 15:11:32]

Prietena mea ilinca are dreptate! O laud pt review.. As vrea s adaug k eu n-am suportat asa bine cele 24 h cu autocarul.. Si daca paxos si antipaxos e cea mai titrata excursie/croaziera atunci nu vreau s m gandesc la celelalte.. In camera ne curgea chiuveta si cam putea.. Si cel mai bine va descurcati singuri.. Inchiriati scutere atvuri sau masini.. Din camera privelistea e superba! Si e scumpa mancarea.. E frumoasa piscina d la aloha.. In rest, bafta! Si vacanta placuta.. Pup ilinca!

mihaigza
    [03.11.08 04:42:58]

Am si eu o interventie, obiectiva. In primul rand va spun ca sunt din Craiova si ca asta am apreciat cel mai mult la ***, faptul ca sunt foarte seriosi, nu cred ca nu va anuntat nimeni ca iesirea este pe bechet...

Daca te uiti si in oferta scrie clar ca mai este de platit si biletul de bac la Bechet (10lei cu aproximatie).

Si inca ceva foarte foarte important, drumul pe Bechet este mai scurt decat cel pe Giurgiu.

Nu stiu daca e normal ca 2 soferi sa faca Romania-Grecia dus si intors, numai ca distanta nu este chiar asa de mare, sunt aproximativ 1200km pana in fata hotelului, iar soferii se schimba la 6 ore dupa care dorm in autocar (asta daca aleg asta)

La noi asa s-a intamplat, (sa nu uitam ca de la timosara-arad pana la mangalia faci aproximativ 900km si nu se compara drumurile), noi nu am facut 24ore. Am plecat din Craiova la 18:10 si am ajuns in Corfu la 9.

Apoi e normal sa fi ultimul care coboara din autocar pt ca este ultima statiune pe care christian tour o are in corfu (cred). Este cea mai sudica din oferte. Nu vreau sa le iau partea nici lor, nici hotelului - nici noua nu ne-a placut masa, acelasi lucru in fiecare dimineatza, dar haide sa ne uitam si la banuti. Mancarea este intradevar cam scumpa (mai scumpa decat in tara, minim 10 euro de persoana de masa.

Noi am inchiriat o masina si asta va si sfatuim, e cam 40 euro pe zi cu AC si full casco, adica ajunge cu benzina cam la 50 euro pe zi.

Eu zic ca e bine sa ne dam toti cu parerea dar am si eu alte pareri despre alte vacantze (oameni care au platit tacanurile sau locul la restaurant oriunde unde au fost, si care au platit orice, wc de la 1 - la 5 euro pe unde oprea autocarul, sau preturi de 4-5 ori mai mari decat am avut noi in grecia.

Sper sa nu supar pe nimeni, dar cu trecerea prin craiova nu aveti dreptate (poate numai o usoara invidie va face sa va comportati asa pt ca drumul pe bechet e mai scurt, iar in oferta scrie chiar si acum ca autocarul trece pe bechet. Si cuvinte de lauda pt christian tour daca numai pt 2 clienti nu si-a schimbat traseul. Bravo *** asta inseamna seriozitate si profesionalism.

[03.11.08 10:58:25]

oameni buni, VA ROG folositi paragrafe ["Enter"] si litere mari la inceput de propozitie. Mi-a luat aproape 15 minute sa fac textul de mai sus [mai usor] lizibil...

b52skj*
    [03.11.08 18:01:06]

Citez din Ilinca:

"In momentul in care am platit aceasta excursie am fost anuntati ca vom iesi din tara pe la Giurgiu, evident in autocar am fost anuntati ca vom iesi pe la Craiova si vom face traversarea cu bacul. Acest ocol a fost facut pentru fix 2 persoane!!!

-----Problema principala nu ar fi ocolul, ci faptul ca nu am fost anuntati de multe schimbari.-----"

Multumesc!

ionescunic
    [22.12.08 11:57:23]

Am si eu o intrebare : nota generala este pentru Golden nests sau pentru Christian Tour , ori pentru toata excursia???????????

bogdan
    [09.01.09 08:08:26]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

mihaigza
    [11.01.09 01:23:55]

Si inca ceva, foarte important, aveti grija prin ce agentii platiti, pt ca agentia [...] este agentia organizatoare, iar restul cele 1000 de oferte de pe net sunt facute de agentii intermediare, dar de fapt sunt agentiile cu care faceti contractul, si care sunt principalele raspunzatoare in cazul in care intervin modificari si nu sunteti anuntati, sfatul meu este atunci cand va duceti cu christiantour dar ati platit prin alta agentie, cautati pe net si numarul christiantour si in ziua plecarii dati un telefon sa va asigurati ca e totul ok, o verificare nu costa nimic, iar cei de la agentie sunt foarte cooperanti.

PENTRU AGENTIE EU AS DA 10 PT CA NU AM AVUT PROBLEME CU EI, CONSIDER CA CEEA CE ERA PE SITE AM GASIT SI LA FATA LOCULUI, DAR PT CA ESTE LOC SI DE MAI BINE SI PENTRU CA VREAU SA FIU PERFECTIONIST II DAU NOTA 9 CU FELICITARI, IAR PENTRU HOTEL SI STATIUNE 9 (MINUSUL MANCAREA) RESPECTIV 8 PT CA MAI SUNT STATIUNI PE INSULA (GLYFADA DE EXDAR UNDE NU SE GASESC OFERTE) PUTIN MAI FRUMOASE, ORICUM DACA M-AS MAI DUCE IN CORFU AS ALEGE ACEEASI STATIUNE SI ACELASI HOTEL PT CA NU SUNT PROBLEME SI ORICUM INSULA ESTE DE VIZITAT.

Imi cer scuze, mereu ma lungesc din dorinta de a ma face cat mai bine inteles.

ancaiacob
    [21.01.09 02:43:47]

In ceea ce priveste [***]: am calatorit cu acestia tot in Grecia, bine-nteles printr-o agentie intermediara, eu fiind din Iasi.

Desi contractul semnat preciza ca plecarea se efectueaza din IASI, cu 2 zile inainte de plecare sunt anuntata ca plecarea se efectueaza din Bucuresti, cu toate ca platisem transferul Iasi-Bucuresti si insistasem sa intreb din timp despre orice modificare.

Agentia *** si-a luat angajamentul de a-mi asigura transferul de la autogara Bucuresti pana la locul plecarii spre Grecia, ceea ce nu s-a intamplat desi primisem un fax semnat si stampilat de la Bucuresti.

Desigur nu poti da in judecata agentia intermediara, desi in contract este prevazut ca modificarea unuia din elementele cheie prevazute in contract trebuiesc anuntate clientului cu 14 zile inainte de plecare.

Am considerat ca plecarea din Iasi este un element important al contractului dar concluzia este aceasta:

esti avantajat doar daca esti clientul direct al agentiilor din Bucuresti care organizeaza excursia, in caz contrar iti asumi orice risc poate aparea.

Intrebare: unde este locul ideal pentru o vacanta in Corfu, indiferent de costul excursiei?

In final daca platesti putin nu te poti astepta la un mic dejun diversificat sau la un grad ridicat de igiena in camera.

ancaiacob, b52skj*, bogdan, ionescunic, mihaigza
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: